Počasie zatiaľ nenasvedčuje tomu, že v nedeľu 11. novembra by mal prísť na bielom koni svätý Martin. No v neďalekej Riečke sa túto sobotu aj tak budú piecť kysnuté koláče, ktoré rovnako ako pečené husi, lokše a mladé víno patria k tradičným svätomartinským pochúťkam.

Štrnásteho ročníka súťaže Pečenie kysnutých koláčov, ktorý sa koná v sobotu 3. novembra v Kultúrnom dome v Riečke, sa zúčastnia nielen domáce pekárky. V pečení chutných a voňavých kysnutých koláčov budú súťažiť aj okolité obce Králiky, Kordíky, Tajov a tiež Riečka od Rimavskej Soboty a dedina Kulpín zo Srbska. Vypekať sa začne o 14:00 h a o dobrú náladu sa postará Združenie autentického folklóru Pohronci.

Svätý Martin, ako je známe, je patrónom vojakov, koňov, jazdcov, husí, vinárov… ale nielen ich.  Jeho menom sú spojené rôzne pranostiky, napríklad Na svätého Martina drž sa, synku, komína, alebo Na svätého Martina, plače husia rodina, či Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí… No s Martinom sa predovšetkým spájajú svätomartinské slávnosti, ktoré sa konajú po celej Európe a znamenajú veľa všakovakých dobrôt na stole. Táto tradícia pochádza z dvora Jozefa II. a viazala sa k ochutnávke novej úrody vína. A k ochutnávke, samozrejme, neodmysliteľne patrilo aj hodovanie.

Fotoreportáž z minulého ročníka podujatia nájdete v našej staršej reportáži:

FOTO: V Riečke sa súťažilo v pečení kysnutých koláčov