Štadión SNP na Štiavničkách v Banskej Bystrici bude už v piatok 7. septembra dejiskom prvého ročníku Memoriálu Petra Dzúrika. Niekdajšieho slovenského futbalového reprezentanta, hráča aj tunajšej Dukly, ale taktiež bývalého trénera a funkcionára banskobystrického klubu. Peter Dzúrik zomrel vo veku len 41 rokov po boji s ťažkou chorobou 9. septembra 2010.

Dva roky po tejto smutnej udalosti si na neho zaspomínajú jeho priatelia, kolegovia, bývalí spoluhráči a v neposlednom rade i futbaloví fanúšikovia, ktorým sa táto osobnosť rovnako nezmazateľne zapísala do pamäte. Futbalový klub Dukla Banská Bystrica a Občianske združenie New Faces pripravujú program memoriálu, ktorý určite priláka každého priaznivca futbalu pod Urpínom.

Pozvanie Dukly prijal klub českej Gambrinus ligy FC Baník Ostrava, ktorý si spolu s A tímom červeno-bielych zmeria sily v prvom zápase memoriálu. Kluby si tak týmto priateľským stretnutím vyplnia reprezentačnú prestávku, ktorá bude v tomto termíne prebiehať.

Po návrate do čias federálnej ligy, kedy boli súboje Dukly a Baníka mimoriadne obľúbeným športovým podujatím na Štiavničkách, sa odohrá ďalší zápas, ktorý bude nemenej divácky atraktívny. Tímu starých pánov FK Dukla sa postaví výber priateľov a spoluhráčov Petra Dzúrika.

V tíme priateľov Petra Dzúrika sa predstavia Martin Obšitník, Vojin Prole, Milan Sciranka, Ivan Kozák, Jozef Majoroš, Oto Vágner, Erich Vágner, Benjamín Vomáčka, či jeho spoluhráči z posledných aktívnych rokov v Dukle František Kunzo, Jaroslav Kentoš, Vladimír Veselý, Miroslav Sovič, Róbert Semeník či Dušan Tóth.

Zaujímavé ale bude bezpochyby aj zloženie tímu starých pánov Dukly, za ktorých nastúpia legendy futbalu v Banskej Bystri Ján Kocian, Milan Nemec, Karol Praženica, Ľubomír Faktor, Tibor Zátek, Štefan Rusnák, Marek Penksa, Ondrej Debnár, Marián Strelec, Martin Svintek, Jozef Rusko, Daniel Balon, Jozef Slobodník, Peter Holec či Ondrej Dvorský.

Celé podujatie, ktoré v piatok 7. septembra na Štiavničkách štartuje o 15.30 h bude mať aj benefičný charakter. Dobrovoľné vstupné totiž poputuje na pomoc onkológii dospelých.

Peter Dzúrik bol futbalový obranca a defenzívny záložník sa narodil 29. decembra 1968 v Košiciach, kde aj začínal s futbalom. Prvé väčšie úspechy v seniorskej kategórii ale zaznamenal v Humennom, kde po víťazstve v Slovenskom pohári prispel k postupu svojho tímu do druhého kola Pohára víťazov pohárov. S Košicami, v drese ktorých odohral vyše sto zápasov, získal štyri domáce tituly a zahral si aj Ligu majstrov. Následne pôsobil v bratislavskom Interi a Slovane. V belasom drese bol aj spoluhráčom súčasného trénera Dukly Norberta Hrnčára. Na záver svojej kariéry prišiel 45-násobný reprezentant a niekdajší kapitán futbalovej reprezentácie do Banskej Bystrice. S Duklou si zahral v Pohári UEFA a výrazným dielom sa podpísal pod vtedy mimoriadne úspešné obdobie klubu. Po skončení kariéry v roku 2005 pôsobil v Dukle ako tréner B tímu, dočasne viedol aj prvé mužstvo. Neskôr pôsobil ako športový riaditeľ Dukly a napokon už kvôli chorobe ako asistent športového riaditeľa. Dlhotrvajúci posledný boj života prehral 9. septembra 2010 vo veku len 41 rokov.