Ako zvyknete postupovať, keď sa vám pokazí notebook, mobil či iná elektronika? Dáte si pokazený produkt opraviť alebo ho jednoducho nahradíte novým?

Pravdou je, že keď sa má človek rozhodovať, či investuje do opravy starej elektroniky približne 30 % z kúpnej sumy nového ekvivalentu, alebo si zaobstará nový model, na opravu pravdepodobne ani nepomyslí. V susednom Rakúsku prišli so zaujímavým konceptom, ako takéto situácie riešiť. Štát prepláca svojim obyvateľom opravu elektroniky.

Bonus až do výšky 200 eur

V apríli 2022 predstavila rakúska vláda svojim občanom možnosť využiť poukaz na opravu elektroniky až do výšky 200 eur. Respektíve presnejšie znenie, tamojším občanom sa prepláca polovica z celkovej sumy za opravu, najviac však do výšky 200 eur. Ak teda vyjde oprava 400 eur, polovicu zaplatí majiteľ, polovicu uhradí štát.

Reakcia na viedenský magistrát

Rakúska vláda sa pri svojom návrhu inšpirovala viedenským magistrátom. V rakúskom hlavnom meste totiž fungoval podobný koncept už od roku 2019. Rozdielom bola preplácaná suma – v prípade Viedne taktiež polovica za opravu, ale len do výšky 100 eur. V roku 2020 bolo schválených 1,6 milióna eur na tieto účely, na trojročné obdobie. Stačilo si len stiahnuť poukaz z internetu a zájsť s ním do servisu. Preplácanú sumu si následne nárokovala od mesta už samotná opravovňa. Koncept sa natoľko ujal, že už v priebehu prvých 4 mesiacov využilo túto možnosť až 10-tisíc obyvateľov Viedne. 67 % z toho predstavovali opravy notebookov a mobilov. Počas ďalšieho roka, teda v roku 2021, bolo stiahnutých dokonca až 50-tisíc poukážok. (zdroj)

Rakúsky plán do roka 2026

S využívaním atraktívnych bonusov až do výšky 200 eur sa v Rakúsku počíta minimálne do roka 2026, do kedy vláda vyčlenila financie na tieto účely. Predpokladalo sa, že zhruba do polovice roka 2026 využijú Rakúšania približne 400-tisíc poukazov. Predpoklady však boli veľmi rýchlo a zároveň výrazne prekonané. Už za prvých 12 mesiacov, teda ešte v prvej polovici roka 2023, využili rakúski obyvatelia až 560-tisíc poukazov na opravu elektroniky.

Zmena na trhu práce aj dopad na životné prostredie

Poukazy na opravu elektroniky výrazne ovplyvnili trh práce v Rakúsku. Okrem toho, že prirodzene narástli zisky servisov, bolo zrazu málo opravárov. Tým pádom sa otvorili nové pracovné možnosti pre zručných Rakúšanov, resp. aj pre Slovákov pracujúcich v zahraničí. A nemožno opomenúť ani priaznivý dopad na životné prostredie. Predstavte si, že by len polovica z tých 560-tisíc opravovaných produktov skončila „v koši“. Takto dostali druhú šancu – predĺžila sa ich životnosť, čiže nezaťažujú životné prostredie.

Dočkáme sa aj na Slovensku?

O tom, či sa dočkáme niečoho podobného v dohľadnej dobe aj na Slovensku, môžeme asi len polemizovať. Aktuálne nám nezostáva nič iné, len zvažovať cenovo najvýhodnejšie možnosti. Keď sa vám pokazí nejaká elektronika, v prvom rade sa informujte o predpokladaných nákladoch na opravu. Ďalej si zistite, koľko by ste zaplatili za nový model. Ak sa jedná o elektroniku väčších rozmerov, viaceré obchody s elektronikou ponúkajú pri kúpe nového, odvoz starého výrobku zdarma. Medzi tých najznámejších, ktorí tutú službu ponúkajú patrí Nay, Datart či Alza. Možno budete mať šťastie a natrafíte na zaujímavú zľavu na produkt, ktorý dokonale nahradí váš pokazený. Pokiaľ by mal byť cenový rozdiel za opravu a nový model zanedbateľný, bude pre vás rozhodne výhodnejšia kúpa nového spotrebiča. Teda minimálne v súčasnej dobe, kedy na Slovensku nemáme možnosť využívať poukazy na opravu elektroniky ako v susednom Rakúsku.