Posledná nedeľa kalendárnej zimy už tradične patrí stretnutiam s hviezdami. Dvere hvezdární a planetárií sa tento rok otvoria v nedeľu 17. marca.

Deň hvezdární a planetárií 2019 sa opäť bude niesť v znamení podujatí, ktoré priblížia verejnosti prácu astronomických zariadení. Obľúbenou súčasťou týchto podujatí je pozorovanie oblohy.

V banskobystrickej Hvezdárni na Vartovke sa program Dňa hvezdární a planetárií začína o 15:00 h interaktívnym programom pre najmenších Vesmír na dlani.

Pri kozmických hlavolamoch si potom môžu hlavy lámať (možno) budúci kozmonauti (od 16:00 h). Hovoriť sa bude aj o Zemi ako planetárnom telese. Od 18:30 do 20:00 h je na programe pozorovanie oblohy ďalekohľadom. Nenechajte si ujsť ani vyhliadku z balkóna hvezdárne a besedu s astronómom. Samozrejme, pozorovanie Slnka a večernej oblohy bude možné iba za priaznivého počasia.

Posledná nedeľa pred jarnou rovnodennosťou, v spojení s návštevou Hvezdárne na Vartovke, môže byť aj peknou, už skoro jarnou vychádzkou. Na Vartovku sa dostanete z ulice Žltý piesok, trasou značenou belasými hviezdičkami. Alebo modrým turistickým chodníkom od „malej“ železničnej stanice, kde si cestu môžete spestriť náučným chodníkom Serpentíny Urpín.

Zážitky z hvezdárne si potom môžete umocniť návštevou výstavy Vesmír očami detí, ktorú otvoria v utorok 19. marca v Thurzovom dome.

Podujatia pripravované astronomickými zariadeniami po celom Slovensku vychádzajú z dlhoročnej tradície Európskeho dňa planetárií, ktorá bola založená v prvej polovici deväťdesiatych rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii.