Banskobystrické sídliskové Divadlo pod balkónom žilo aj počas letných prázdnin rozprávkami, pesničkami, dobrou náladou a detským smiechom. V rámci podujatia Poďte s nami do rozprávok sa tu deti stretli s mnohými rozprávkovými bytosťami, ktoré majú v divadle svoj domov. Medzi nimi aj s malým stvorením s veľkými pocitmi, s húseničkou.

A poznáte už Húseničku?

Húsenička je najmladšou obyvateľkou v Divadle pod balkónom. Nasťahovala sa sem len koncom mája tohto roku. Rozprávka Húsenička – Malé stvorenie, veľké pocity tu mala totiž 28. a 29. mája premiéru. Húseničke sa v divadle zapáčilo a ona sa zas zapáčila deťom. A to až tak, že augustové predstavenie v rámci leta pod balkónom bolo ale že úplne vypredané.

Húsenička je príbeh o malej rozkošnej húsenici, stratenej v džungli svojich pocitov. Zachytáva momenty jej života od narodenia, jej žasnutia z vlastnej existencie, žasnutia nad vlastným telom i žasnutia nad svetom navôkol.  Po prvý raz zažije hlad, radosť, túžbu po lietaní i smútok z nenaplneného sna. Vyvrcholením je jej prerod na motýľa. Húsenica pochopí, že naozaj dokáže lietať. Že je a vždy bola nádherným jedinečným stvorením…

Autorkami  libreta sú Malgorzata Kazinska a Monika Gerboc, ktorá je aj režisérkou a dramaturgičkou inscenácie. Scéna a bábky: Katarína Mažáryová, na motívy scény Ewy Wozniak. Hudba: Clemens Nöbel. Inscenáciu Húsenička – Malé stvorenie, veľké pocity, ktorá je určená pre deti už od dvoch rokov, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ak ste sa sa malou húseničkou zatiaľ ešte nestretli, nebuďte smutní ani smutné. Zoznámiť  sa s ňou môžete už čoskoro, v nedeľu 2. októbra (10:30 h), v jej domovskom Divadle pod balkónom. Bude to už štvrté uvedenie tejto rozprávky, ktorá vás, malých aj veľkých, určite chytí za srdce.

Havo Slavo aj TalentUm

Ešte predtým, v posledný septembrový víkend, bude na vás v obľúbenom sídliskovom divadle čakať Havo Slavo. Príbeh s pesničkami o malom psíkovi Slavkovi, ktorého zo všetkého najviac trápi to, že mu každý hovorí, aký je malý. Vyberie sa preto do sveta, aby všetkým dokázal, že je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké“ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci (sobota 24. september o 17.00 h, nedeľa 25. september o 10.30 h).

A máme tu ešte novinku! Detské divadelné štúdio TalentUmktoré v tomto roku Divadlo pod balkónom otvára po skúsenostiach v rámci projektu Divadlo nás baví aj baví. Budúci členovia štúdia TalentUm budú mať možnosť byť súčasťou umeleckých profesionálnych projektov  divadla a spoznávať, čo všetko so sebou prináša práca herca. V divadelnom štúdiu budú realizovať divadelné predstavenia, zúčastňovať sa rôznych workshopov, festivalov či sústredení.

Takže ak vás zaujíma divadlo a máte od 6 do 15 rokov, neváhajte! Prihlasovať sa môžete ešte do 26. septembra 2022. Viac informácií a prihlášku nájdete na tomto odkaze.