Stredoslovenské múzeum sa už tradične zapája do Európskych dní archeológie. Tento víkend sa v Matejom dome uskutoční podujatie Archeológia v Stredoslovenskom múzeu, ktorého témou budú spôsoby odievania v období medzi rokmi 400 až 800 nášho letopočtu.

Móda je neodmysliteľnou súčasťou našich životov už od nepamäti. Neustále sa vyvíja a odzrkadľuje aktuálne obdobie. Presvedčia sa o tom návštevníci Matejovho domu, kde sa tento víkend, v sobotu 19. a v nedeľu 20. júna, koná podujatie Archeológia v Stredoslovenskom múzeu – Spôsoby odievania v období medzi rokmi 400 – 800 n.l.

Obliekanie je každodenná rutinná činnosť. Výnimku tvoria výnimočné príležitosti, kedy si dávame na výbere šiat špeciálne záležať. O tom, že tento princíp funguje už odpradávna, bude na podujatí hovoriť archeologička Marta Ďuricová.

„V mnohých prípadoch sa stretávam s názormi, že archeológia pracuje len s vykopávkami kostrových nálezov či črepín, na základe ktorých sa následne určujú historické udalosti. Aj odev nám však toho vie o danom období veľa prezradiť. My sa počas víkendu zameriame na obdobie sťahovania národov a úvodnú etapu včasného stredoveku na našom území,“ hovorí  Marta Ďuricová.

Podujatie Archeológia v Stredoslovenskom múzeu – Spôsoby odievania v období 400 – 800 n.l. sa uskutoční v sobotu 19. a v nedeľu 20. júna o 14:30 a 16:30 h. V cene vstupenky je zahrnutá aj prehliadka expozície Matejovho domu. Stredoslovenské múzeum návštevníkom odporúča zakúpiť si vstupenku v predstihu, a to z dôvodu obmedzenej kapacity.