Stredoslovenské múzeum pozýva aj v tomto týždni na zaujímavé podujatia. V utorok 16. mája depozitár v Matejovom dome odhalí život a dielo maliara Júliusa Flache a v sobotu 20. mája v Thurzovom dome bude rozlúčka s úspešnou výstavou Petra Uchnára.

Klimtov žiak Július Flache žil a tvoril v Bystrici

Július Flache bol významným predstaviteľom moderného maliarstva prvej polovice 20. storočia. Od vplyvu secesie s expresionistickými výrazovými prvkami, ktorým naňho pôsobil guru stredoeurópskej secesie Gustav Klimt, sa cez opisný realizmus prepracoval až k žánrovému expresionizmu a k výrazovej skratke. Z viac ako dvesto známych diel Flacheho má vo svojich zbierkach Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici asi desatinu. Je to jedna z najväčších inštitucionalizovaných kolekcií. Napokon, Július Flache prežil v meste pod Urpínom celých päťdesiat rokov.

Jeho osud sa začal písať v Budapešti. Neskôr študoval vo Viedni u najslávnejšieho maliara viedenskej secesie Gustava Klimta. Ako vojnový kresliar sa počas prvej svetovej vojny dostal do Banskej Bystrice. Vo vojenskom lazarete sa zoznámil so svojou budúcou manželkou z významného banskobystrického rodu Vilmou Holeschovou. Práve tu prežil tvorivé polstoročie svojho života.

„V Stredoslovenskom múzeu sa nachádza skoro sto zbierkových predmetov Júliusa Flacheho. Mnohé z nich daroval múzeu sám maliar a predovšetkým jeho manželka. Viac ako štvrtinu tvoria obrazy, portréty a veduty na Banskú Bystricu. Okrem autoportrétu, portrétov blízkych ľudí a významných osobností, je to aj žobráčka, ktorá je „dvojičkou“ Stareny Edmunda Gwerka. Jedinečné sú tri historické monumentálne maľby z baníckeho povstania 1525 – 1526 s pohnutým osudom, ktoré boli určené pôvodne pre Národný dom v Banskej Bystrici. Zaujímavosťou v múzeu sú napríklad Flacheho slobodomurárska legitimácia z roku 1929 alebo jeho bohato reliéfne zdobená fajka, ktorú uvidia návštevníci podujatia zblízka,“ informuje kunsthistorik SSM Juraj Žembera.

Július Flache sa popri svojej umeleckej tvorbe aktívne zapájal aj do spoločenského života v meste a ovplyvňoval dianie v ňom. Stál pri zrode Jednoty výtvarných umelcov Slovenska a vstúpil do banskobystrickej slobodomurárskej lóže Felicitas. Neskôr sa stal členom Bratislavského umeleckého spolku a Zväzu československých výtvarných umelcov. Maliarove rozsiahle výtvarné dielo je dnes neoddeliteľnou súčasťou zbierok nielen Stredoslovenského múzea ale aj Stredoslovenskej galérie a Múzea Slovenského národného povstania. Vlastníkom niektorých jeho diel je aj samotné mesto Banská Bystrica.

Július Flache v Stredoslovenskom múzeu je témou májového pokračovania cyklu Čo sa skrýva v depozitári? Tajomstvá depozitára, ukrývajúce život a dielo Júliusa Flache, odkryje kunsthistorik múzea Juraj Žemberautorok 16. mája o 17.00 h už tradične v Matejovom dome. Tieto klenoty zo zbierok múzea návštevníci nemajú možnosť vidieť v stálej expozícii.

Júnové odkrývanie depozitára predstaví jedovaté druhy hmyzu zo zberiok SSM. Podujatie sa uskutoční v utorok 20. júna a sprevádzať ním bude zoologička Renáta Kapustová.

Derniéra výstavy Petra Uchnára v Thurzovom dome

Výstavu maliara a ilustrátora Petra Uchnára Plocha – priestor – príbeh sprístupnili v Thurzovom dome a Poštovom múzeu v Banskej Bystrici 10. februára tohto roku. Pôvodne mala trvať do 14. mája, no pre veľký záujem sa výstava o niekoľko dní predĺžila. Jej derniéra sa uskutoční v sobotu 20. mája v Thurzovom dome. Šancu uvidieť túto výnimočnú výstavu máte teda už len v sobotu. V programe derniéry, ktorá začína o 14.00 h, je komentovaná prehliadka výstavy s autorom Petrom Uchnárom, uvedenie aj predaj katalógu jeho diel a predaj korešpondenčného poštového lístka vyrobeného práve pre túto udalosť.

Expresívne abstraktné obrazy Petra Uchnára majú nezameniteľný rukopis. Platí to aj pre grafickú tvorbu, ktorú so svojím  charakteristickým štýlom posunul o nové autorské techniky. Ilustroval viac ako päťdesiat kníh, z ktorých viaceré vyšli aj v zahraničí. S jeho tvorbou sa čitatelia a milovníci výtvarného umenia môžu zoznámiť nielen na Slovensku a v Čechách ale aj v Nemecku, Číne, Rusku, Srbsku, Japonsku, Kazachstane, Ukrajine, Slovinsku, Rumunsku a na Taiwane. Počas uplynulých viac ako troch mesiacov podmanivú tvorbu Petra Uchnára mohli obdivovať aj návštevníci jeho výstavy v Thurzovom dome a Poštovom múzeu. Ak ste to nestihli, alebo sa vám jedna prechádzka rozprávkovou krajinou tohto umelca málila, nenechajte si ujsť poslednú možnosť v sobotu 20. mája od 14.00 h na derniére výstavy Plocha – priestor – príbeh v Thurzovom dome.

Ilustrátor Peter Uchnár: