Známe brusnianske Čipkárskô sa po dva minulé roky varilo v domácej „bubline“. Tento rok však súťažné družstvá opäť zapália oheň pod svojimi mašinami spoločne na jednom mieste. Čipkárskô 2022 štartuje v sobotu 21. mája dopoludnia na parkovisku pri futbalovom ihrisku v Brusne.

Čipky, čipkári, čipkárskô

Brusno si tento rok pripomína 598. výročie prvej zmienky o obci a 23. ročník súťaže vo varení čipkárskeho sa koná aj pri tejto príležitosti. Čipkárskô je úzko späté s históriou obyvateľov obcí Brusno a Sv. Ondrej. Ich typickým zamestnaním bol totiž už v 18. storočí podomový obchod. S paličkovanými čipkami obišli mnohé ďaleké krajiny. Preto ich nazvali čipkármi. Za obchodom cestovali na svojich vozoch, tzv. mašinách, a aby ušetrili čas, varili si priamo za jazdy. A tak vzniklo čipkárskô.

Ak by ste chceli vedieť, čo všetko na uvarenie čipkárskeho potrebujete, nuž, je toho naozaj dosť – hovädzie mäso, cibuľa, mrkva, petržlen, kaleráb, zemiaky bravčová masť, soľ, koreniny… Na tlapke (trhance) treba len múku, vajce a soľ.

Hodnotí sa chuť a kvalita

Čipkári z Brusna už s čipkami po svete nechodia, no čipkárskô sa v Brusne stále varí. A bude sa variť aj v sobotu 21. mája od 10:00 h na parkovisku pri futbalovom ihrisku. Ak chcete zažiť neopakovateľnú atmosféru, dýchať podmanivú vôňu tradičnej pochúťky a tiež sa pritom dobre zabaviť, nemali by ste tam chýbať.

Súťažiť sa bude už tradične vo varení klasického čipkárskeho v klasických čipkárskych mašinách s kúrením cez komín. Všetky suroviny sa musia pripravovať priamo počas súťaže, s výnimkou mäsa, ktoré môže byť nakrájané vopred. Štvorčlenné súťažné družstvá musia aspoň spolovice tvoriť občania a rodáci z Brusna a Ondreja. Pri hodnotení, ktoré je anonymné, hodnotiaca porota nebude brať do úvahy čas dovarenia ale chuť a kvalita čipkárskeho.

Súťaž vo varení čipkárskeho sa začína o 10:00 h a končí o 13:00 h. Počas varenia bude nielen súťažiacim ale aj všetkým prítomným vyhrávať skupina Akropola. V kultúrnom dome medzitým môžete pozrieť výstavu miestnych umelcov (od 10:15 h).

Deti zrejme zlákajú stredoveké dobové hry, ktoré pre ne pripravila skupina historického šermu Berezun z Brezna. Nebude chýbať lukostreľba, katapult či onager (od 10:30 h). A dospelí si iste s chuťou zasúťažia vo vrhu „kľuchtou“ (od 11:00 h). V horehronskom nárečí kľuchta znamená drevo, metrovicu a hod kľuchtou patrí od roku 1999 medzi pravidelné sprievodné akcie tohto podujatia.

Ešte pred vyhodnotením súťaže vo varení čipkárskeho, ktoré je naplánované na 14:00 h, vystúpi Medzibrodská mužská spevácka skupina Borovô (13:15 h). Program na ihrisku bude pokračovať vystúpením Folklórneho súboru Mostár z Brezna (15:30 h) a čipkárom, čipkárkam a všetkým zahrá a zaspieva aj skupina Vidiek (18:00 h).

Čipkárskô 2022 vyvrcholí čipkárskou veselicou, ktorá sa začne o 20:00 h a potrvá až do skorého rána (04:00 h). O dobrú muziku do tanca aj na počúvanie sa postarajú breznianska skupina ZBMDJ Santy.