Banskobystrická Štátna opera sa už nebude podieľať na organizácii festivalu Zámocké hry zvolenské. Opernú časť festivalu presúva pod novým názvom priamo do Banskej Bystrice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Dôvodom boli sťažené prevádzkovo-technické podmienky, zvyšovanie inscenačných nárokov na jednotlivé operné produkcie i potreba vhodnejšieho termínu. Podujatie sa teda prenáša pod novým názvom zo Zvolena do Banskej Bystrice,“ uvádza banskobystrická Štátna opera na svojich stránkach. Dlhodobo bola diskutovanou témou aj kolísajúca návštevnosť podujatia, na ktoré boli pozývaní často i známi operní speváci z Európy.

Nový banskobystrický festival Operalia Banská Bystrica je naplánovaný na 20. až 22. augusta a uskutoční sa na nádvorí Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB na Kuzmányho ulici v bezprostrednej blízkosti sídla Štátnej opery, kam by boli v prípade zlého počasia predstavenia presunuté.

Štátna opera plánuje v uvádzacom ročníku nového festivalu uviesť dve veľké operné produkcie. Prvou bude Nabucco G. Verdiho z vlastného repertoáru s hosťujúcimi sólistami a druhým má byť predstavenie divadla z Českej republiky. Počas festivalu budú zároveň svoje umenie prezentovať mladí začínajúci operní speváci v rámci Operalia Talent.

Divadelný festival Zámocké hry zvolenské odštartuje už bez opernej časti tento rok 5. júna.