Milovníci tradičných slovenských jedál si tento víkend opäť prídu na svoje. Po haluškách v Tureckej a štiarci v Španej Doline sa v Kynceľovej bude variť fazuľa. Fizolňový deň sa uskutoční v sobotu 22. júla v centre obce, pri zvonici.

Fizolňový deň vymysleli v Kynceľovej pred viac ako pätnástimi rokmi. Tento rok to bude 15. ročník, keďže počas korony sa podujatie nekonalo. A prečo práve fizolňa? A prečo nie? Veď ako hovorí starostka obce Martina Kubišová: „Fizolňa, teda fazuľa sa pestovala v každom dome. Preto keď sme premýšlali, čo sa bude organizovať v Kynceľovej, fizolňa jednoznačne zvíťazila. Varievala sa na viacero spôsobov už od leta. Najprv to boli zelené struky na kyslo.“

V Kynceľovej sa bude súťažiť o pohár starostky obce. Získa ho družstvo, ktoré navarí najlepšiu fazuľu. Súťažiace dvojčlenné družstvá ju môžu pripraviť v kotlíku na akýkoľvek spôsob, a to z vlastných surovín, pričom podmienkou je, že fazuľa tam musí byť. Obec poskytne kotlík, drevo, vodu, stôl aj prístrešok pre každé družstvo.

Oheň pod kotlíkmi sa rozhorí po prezentácii súťažiacich, čo by malo byť o 11.00 h. Do 14.00 h musí byť navarené a bude sa hodnotiť. A čo potom s uvarenou fazuľou? Budú ju môcť okoštovať aj návštevníci podujatia? „Je na družstvách, ako s ňou naložia, ale nestáva sa, že by nedali okoštovať. Samozrejme, na podujatí bude aj obecná fizolňa, hovädzí či divinový gulášik,“  informuje starostka.

A budú aj klobásky, pivko, kofola a všelijaké iné dobroty. A tiež bude súťaž v krájaní cibule (16.00 h), ktorá je súčasťou Fizolňového dňa už desať rokov. V kultúrnom programe vystúpia Folklórny súbor Debnár (15.00 h), Veronika Rabada (18.00 h) a rocková skupina Sirens (19.00 h). Diskotéka s DJ Mariánom Snopkom začína o 21.00 h a potrvá až do polnoci. Programom bude sprevádzať Miro Šuch.

Pätnásty ročník podujatia Fizolňový deň sa koná v sobotu 22. júla od 10.30 h pri zvonici v centre obce Kynceľová. Príďte sa zabaviť, okoštovať fazuľovicu či poplakať si pri krájaní cibule. A ďalší víkend sa v Badíne bude variť hlobánska fučka. Toto leto je naozaj bohaté na rôzne chute.