O parkoure – tzv. umení pohybu a o ľuďoch, ktorí sa tejto nesúťažnej disciplíne venujú v Banskej Bystrici, ste sa mohli dočítať na našej stránke už pred niekoľkými mesiacmi… Základom parkouru, ktorý vznikol v 80 – tych rokoch minulého storočia vo Francúzsku, je schopnosť dostať sa z bodu A do bodu B bezpečne, plynule a účinne, teda najefektívnejšie ako je to možné, jedine s využitím schopností vlastného tela. V prípade, že efektivita pohybu ustupuje efektnosti, napríklad využívaním akrobatických prvkov, akými sú aj saltá, hovorí sa o freerune. Ide teda o prekonávanie akýchkoľvek prekážok, ktoré sa vyskytujú okolo nás (stromy, kamene, zábradlia, múry…). Parkour sa vo všeobecnosti nepovažuje za šport, pretože jediným súperom sú traceurovi (človek, ktorý trénuje parkour) hranice jeho schopností, ktoré môže prekonávať jedine dôkladným fyzickým, kondičným a technickým tréningom. Práve takýto tréning sa bude prezentovať počas druhého júlového víkendu, 8.7. – 10.7.2011, v parku pod Pamätníkom SNP a v športovej hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici, kde sa uskutoční prvýkrát na Slovensku PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA – medzinárodné stretnutie a tréning traceurov, nadšencov tohto novodobého “fenoménu“, pod vedením svetoznámych traceurov z Poľska a Rakúska.

Organizátori tohto podujatia, ktoré sa uskutoční aj vďaka významnej podpore sponzorov, očakávajú, že do Banskej Bystrice by malo prísť 100 – 250 traceurov z celej Strednej Európy, najmä zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska, na ktorých čaká rozcvička a tréning parkourových techník v parku pod Pamätníkom SNP a na prekážkach (kozy, švédske debne, žinenky, palety…) v športovej hale. Aktívne sa ho zúčastniť však môže každý, aj ľudia, ktorí sa parkouru doteraz nevenovali, pretože trénovať sa bude dať, podľa skúseností a schopností jednotlivcov, na rôznych stupňoch obtiažnosti. Podmienkou účasti je len oficiálna registrácia, o ktorej sa viac dočítate na slovenskej parkourovej stránke (www.parkour.sk). Na zaregistrovaných traceurov čaká tričko, lístok do tomboly, tréning na spotoch (prekážkach) v športovej hale, 2 x nocľah v športovej hale (z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu) a ďalšie benefity od sponzorov. Zároveň bude na tomto podujatí zabezpečená aj interakcia s “laickou“ verejnosťou,  ktorá sa do neho môže zapojiť v sobotu 9.7.2011, aj bez potreby registrácie, formou informačných letákov o parkoure, krátkych workshopov, možnosťou zúčastniť sa rozcvičky v parku pod Pamätníkom SNP a sledovaním parkourových videí a samotného tréningu traceurov. Rovnako sa nemusia registrovať ani fotografi a kameramani.

Celá myšlienka uskutočniť PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA je inšpirovaná podobným podujatím, ktoré sa uskutočnilo v júni 2007 v Ostrave a zúčastnilo sa ho vyše 200 traceurov z celej Strednej Európy. Nechýbali medzi nimi ani skúsení traceuri z Poľska, ktorí prídu aj do Banskej Bystrice. Práve oni na tomto podujatí ukázali mladším traceurom, o čom parkour naozaj je, že nejde len o “bezhlavé“ skákanie, ale že jeho dôležitou súčasťou je aj strečing a tréning s hmotnosťou vlastného tela, ktorý človeka najlepšie pripraví na jednotlivé parkourové techniky. Toto podujatie významne ovplyvnilo zmýšľanie a prístup mnohých mladých traceurov. Po skončení meetingu sa preto oficiálna slovenská parkourová stránka (www.parkour.sk) prebudovala, inšpirovaná ideami, ktoré na ňom boli prezentované a vo väčších mestách po celom Slovensku sa rozbehli pravidelné, bezplatné tréningy pre každého, kto mal záujem venovať sa parkouru. Konkrétne v Banskej Bystrici spustili traceuri na jeseň 2009 projekt “Parkourová osveta“, kedy na vlastné náklady vytlačili množstvo letákov informujúcich o ich tréningoch a vylepili ich po školách, v meste a okolitých obciach. Aj vďaka tomuto projektu objavili množstvo mladých ľudí, ktorí sa parkouru venovali alebo chceli venovať, ale nevedeli o jeho tréningoch v Banskej Bystrici.

Cieľom podujatia PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA je hlavne snaha ukázať ľuďom, že športovať sa dá aj zadarmo, zdravo, zaujímavo, bez súťaživosti a rivality. Pri trénovaní parkouru totiž nestretnete súperov, ale len priateľov, ktorým nezáleží na vašom výzore a ani na schopnostiach, dôležitá je pre nich iba vaša snaha zlepšovať sa. Traceuri, ktorí toto podujatie organizujú, očakávajú, že vďaka nemu zviditeľnia parkour a jeho tréningy v Banskej Bystrici a v ostatných mestách, získajú pre túto aktivitu väčšie pochopenie od okolia a pokúsia sa správne naviesť a motivovať všetkých ľudí, ktorí sa tejto disciplíne venujú alebo chcú začať venovať. Či ste už teda o parkoure počuli alebo nie, príďte sa naň v júli aspoň pozrieť.