BBonline.sk (J. Forgács) | 28.5.2011

V júli Parkour meeting Banská Bystrica

O parkoure – tzv. umení pohybu a o ľuďoch, ktorí sa tejto nesúťažnej disciplíne venujú v Banskej Bystrici, ste sa mohli technickým tréningom. Práve takýto tréning sa bude prezentovať počas druhého júlového víkendu, 8.7. – 10.7.2011, v parku pod Pamätníkom SNP a v športovej hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici, kde sa uskutoční prvýkrát na Slovensku PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA – medzinárodné stretnutie a tréning traceurov, nadšencov tohto novodobého “fenoménu“, pod vedením svetoznámych traceurov z Poľska a Rakúska.

Organizátori tohto podujatia, ktoré sa uskutoční aj vďaka významnej podpore sponzorov, očakávajú, že do Banskej Bystrice by malo prísť 100 – 250 traceurov z celej Strednej Európy, najmä zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska, na ktorých čaká rozcvička a tréning parkourových techník v parku pod Pamätníkom SNP a na prekážkach (kozy, švédske debne, žinenky, palety…) v športovej hale. Aktívne sa ho zúčastniť však môže každý, aj ľudia, ktorí sa parkouru doteraz nevenovali, pretože trénovať sa bude dať, podľa skúseností a schopností jednotlivcov, na rôznych stupňoch obtiažnosti. Podmienkou účasti je len oficiálna registrácia, o ktorej sa viac dočítate na slovenskej parkourovej stránke (www.parkour.sk). Na zaregistrovaných traceurov čaká tričko, lístok do tomboly, tréning na spotoch (prekážkach) v športovej hale, 2 x nocľah v športovej hale (z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu) a ďalšie benefity od sponzorov. Zároveň bude na tomto podujatí zabezpečená aj interakcia s “laickou“ verejnosťou,  ktorá sa do neho môže zapojiť v sobotu 9.7.2011, aj bez potreby registrácie, formou informačných letákov o parkoure, krátkych workshopov, možnosťou zúčastniť sa rozcvičky v parku pod Pamätníkom SNP a sledovaním parkourových videí a samotného tréningu traceurov. Rovnako sa nemusia registrovať ani fotografi a kameramani.

Celá myšlienka uskutočniť PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA je inšpirovaná podobným podujatím, ktoré sa uskutočnilo v júni 2007 v Ostrave a zúčastnilo sa ho vyše 200 traceurov z celej Strednej Európy. Nechýbali medzi nimi ani skúsení traceuri z Poľska, ktorí prídu aj do Banskej Bystrice. Práve oni na tomto podujatí ukázali mladším traceurom, o čom parkour naozaj je, že nejde len o “bezhlavé“ skákanie, ale že jeho dôležitou súčasťou je aj strečing a tréning s hmotnosťou vlastného tela, ktorý človeka najlepšie pripraví na jednotlivé parkourové techniky. Toto podujatie významne ovplyvnilo zmýšľanie a prístup mnohých mladých traceurov. Po skončení meetingu sa preto oficiálna slovenská parkourová stránka (letákov informujúcich o ich tréningoch a vylepili ich po školách, v meste a okolitých obciach. Aj vďaka tomuto projektu objavili množstvo mladých ľudí, ktorí sa parkouru venovali alebo chceli venovať, ale nevedeli o jeho tréningoch v Banskej Bystrici.

Cieľom podujatia PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA je hlavne snaha ukázať ľuďom, že športovať sa dá aj zadarmo, zdravo, zaujímavo, bez súťaživosti a rivality. Pri trénovaní parkouru totiž nestretnete súperov, ale len priateľov, ktorým nezáleží na vašom výzore a ani na schopnostiach, dôležitá je pre nich iba vaša snaha zlepšovať sa. Traceuri, ktorí toto podujatie organizujú, očakávajú, že vďaka nemu zviditeľnia parkour a jeho tréningy v Banskej Bystrici a v ostatných mestách, získajú pre túto aktivitu väčšie pochopenie od okolia a pokúsia sa správne naviesť a motivovať všetkých ľudí, ktorí sa tejto disciplíne venujú alebo chcú začať venovať. Či ste už teda o parkoure počuli alebo nie, príďte sa naň v júli aspoň pozrieť.

Fotogaléria