Zabezpečenie nehnuteľnosti je niečo, čo stále veľa ľudí podceňuje. Aj keď si myslíte, že doma nemáte nič hodné neželanej návštevy, boli by ste prekvapený, na čo všetko sa vedia zlodeji ulakomiť. A aj keď neexistujú bezpečnostné dvere, ktoré by sa nejakým spôsobom nedali otvoriť, rozhodne vedia odradiť tých, ktorí by vás chceli navštíviť počas vašej neprítomnosti.

Jednotka a dvojka sú dobré v žiackej knižke, ale nie, ak ide o bezpečnostné dvere

Pri výbere ideálnych bezpečnostných dverí vás bude zaujímať hlavne trieda bezpečnosti. Áno aj rozmery sú dôležité hlavne ak staviate rodinný dom a chcete nejaké neštandardné dvere. Vtedy potrebujete predsa pripraviť dostatočný otvor, či už pri „klasickej“ stavbe, alebo pri výrobe hrubej stavby v hale ako tomu býva pri montovaných drevodomoch.

Aby sme to urýchlili, na triedy bezpečnosti 1 a 2 rovno zabudnite. Tie sa považujú len za základné zabezpečenie. Dvere triedy 1 sa dajú pomerne rýchlo prekonať kľudne len s použitím fyzickej sily, prípadne so základnými jednoduchými nástrojmi ak zlodej nechce byť zbytočne hlučný. Pri otváraní dverí triedy bezpečnosti 2 to už síce tak rýchlo a nehlučne nepôjde, avšak ak má zlodej čas a možnosť spôsobiť trochu hluku, nebude mať problém s ich otváraním.

Dajte si minimálne trojky

Aj v prípade, že je pre vás dôležitá výhodná cena, pozerajte minimálne na spoľahlivejšie bezpečnostné dvere s triedou bezpečnosti 3. S obyčajným náradím, či nástrojmi sa otvoriť nedajú. Na ich otvorenie by zlodej potreboval poznať mechanizmus zámku alebo vyvinúť dlhotrvajúce výrazné násilie sprevádzané hlukom, ktorý ľahko upúta pozornosť susedov. Vo väčšine prípadov je táto trieda bezpečnosti ideálna. Obzvlášť ak k nej pridáte adekvátnu požiarnu odolnosť.

Vybrať si dvere s triedou bezpečnosti 4 má zmysel v prípade, že v domácnosti máte uložené cenné obrazy, šperky a podobne. Tak isto ak máte doma zbrane. Poisťovne dokonca vyžadujú túto triedu bezpečnosti ak chcete poistiť majetok v určitej hodnote.

Triedy bezpečnosti 5 a 6 sa už na bežné vchodové dvere nepoužívajú. Sú totižto na takýto účel zbytočne drahé. Samozrejme, ponúkajú zabezpečenie adekvátne cene, ale takéto zabezpečenie je pre domácnosti racionálne nevyužiteľné.