Spolu tisíc učiteľov by malo v priebehu tohto víkendu (20. – 21. februára) zaočkovať dočasné očkovacie centrum, ktoré vzniklo v spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja a zdravotníckeho zariadenia Novamed v priestoroch ich súkromnej polikliniky v Radvani. Očkovacie centrá v spádových okresných mestách je župa pripravená spustiť od marca.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v spolupráci so zdravotníckym zariadením Novamed pripravil pre potreby očkovania učiteľov dočasné očkovacie centrum v Banskej Bystrici. To vzniklo v priestoroch súkromnej polikliniky NovaMed a v priebehu tohto víkendu (20. – 21. februára) zaočkuje spolu tisíc učiteľov, ktorí spĺňajú kritériá stanovené ministerstvami školstva a zdravotníctva.

„Som rád, že sme sa dnes stretli pred priestormi dočasného očkovacieho centra, na ktorého príprave a uvedení do prevádzky sa spolu so spoločnosťou Novamed podieľal aj Banskobystrický samosprávny kraj. Počas tohto víkendu tu bude zaočkovaná tisícka učiteľov, ktorým vakcína poskytne lepšiu ochranu pred novým koronavírusom. Je nesmierne dôležité, aby sme dokázali využiť na boj proti pandémii vedu a vedecké poznatky, medzi ktoré očkovanie jednoznačne patrí,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ten ocenil aj krok ministerstva, ktoré oficiálne poverilo samosprávne kraje, aby v spolupráci s mestami a obcami na svojom území koordinovali očkovanie proti COVID-19.

„Spolu s mestom Banská Bystrica sme pre toto dočasné očkovacie centrum zabezpečili dobrovoľníkov a priestory sme vybavili zrozumiteľným a prehľadným značením. Podieľali sme sa na zabezpečení funkčných informačných systémov a na ich prepojení s Národným centrom zdravotníckych informácií, tiež sa staráme o hygienické a bezpečné prostredie pre personál i všetkých, ktorí sa očkovania zúčastnia,“ doplnil Ján Lunter.

Banskobystrický župan zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa na príprave tohto dočasného očkovacieho centra i ďalších, ktoré BBSK pripravuje, podieľali a podieľajú.

„Spolupráca s Banskobystrickým samosprávnym krajom bola vynikajúca, kde je vôľa, tam je cesta. Novamed v rámci tejto spolupráce zastrešuje po zdravotníckej stránke veľkokapacitné očkovacie centrum pre okres Banská Bystrica. Na samotné očkovanie sme vyčlenili päť tímov, pričom každý tím má jedného lekára a jednu sestru. Na zabezpečenie plynulosti očkovania, sledovanie zaočkovaných klientov a riešenie komplikácií bude prítomný rozsiahly tím zdravotníkov aj administrativnych pracovníkov z vedenia firmy,“ povedala riaditeľka spoločnosti Novamed Ľubica Finďová.

Tá tiež zdôraznila dôležitosť očkovania v boji s pandémiou: „Očkovanie chráni ľudské životy od narodenia každého z nás. V tejto pandémii sme všetci na jednej lodi a návrat k našim životom zvládneme len spoločnou snahou a zodpovedným prístupom k očkovaniu.“

BBSK naďalej pracuje na spustení desiatky očkovacích centier v spádových okresných mestách. Tie je kraj pripravený otvoriť od začiatku marca, ak ich vstup do zariadení očkovacieho systému umožní ministerstvo zdravotníctva a bude dostatok vakcín. Do pripravovaných priestorov v bývalej SOŠ na Komenského ulici v Banskej Bystrici (na „Kačici“) by sa malo následne presunúť z polikliniky NovaMed aj aktuálne dočasné očkovacie centrum.

„Máme dohodnutých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú očkovanie zabezpečovať, prebieha nákup a dodávka potrebného materiálu na vybavenie očkovacích centier a v priebehu budúceho týždňa budú priestory vybavené a zabezpečené všetky služby spojené s prevádzkou očkovacích centier ako zvoz odpadov, zabezpečenie stravy pre personál, upratovacie služby a ďalšie,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten pripomenul aj nábor zdravotníkov, ktorý kraj spustil uplynulý týždeň cez webový formulár na stránke www.bbsk.sk/nabor.

„Doposiaľ sa zaregistrovali desiatky záujemcov, budeme ich však potrebovať viac. Chcel by som preto poprosiť všetkých lekárov a zdravotné sestry, ktorí s registráciou váhajú, aby sa stali našimi hrdinami. Len oni nám všetkým môžu pomôcť vyhrať boj s pandémiou, odľahčiť nemocnice, rozbehnúť ekonomiku a umožniť deťom, aby sa vrátili do škôl,“ uzavrel Ondrej Lunter.