Že vraj sa v Bystrici nedá žiť s minimálnou produkciou odpadu v domácnosti? Nie len o tom, že sa to dá, ale i o tom ako na to a prečo je to dôležité sme sa rozprávali počas diskusie Ako produkovať menej odpadu. Diskusia sa konala 21. novembra v Komunitnom centre Sásová a bola otváracím stretnutím projektu Za menej odpadu v Bystrici.

Na Slovensku sa za rok vyprodukuje priemerne 9,5 miliónov ton odpadu. Naša krajina dosahuje najvyššie priečky v miere skládkovania v Európskej únii (EÚ)  V4 a najnižšie v miere recyklácie. V Banskobytrickom kraji vyprodukuje každý z nás priemerne 250 kg komunálneho odpadu ročne pričom recyklujeme iba 10 %.

Najnebezpečnejším z odpadov je plastový odpad, z ktorého recyklujeme iba 9% a skládkujeme až 79%. Každý z nás spotrebuje za rok priemerne 500 igelitových tašiek za rok, pričom napríklad priemerný Dán iba 5.

„Problém odpadov nie je len estetickým problémom, ktorý sa vyrieši, keď sa ho zbavíme tým, že ho vyvezieme na skládku. Ostáva tam niekoľko stoviek rokov, dostáva sa do našej pôdy, vzduchu a dokonca i vody, čím vážne ohrozuje naše zdravi,“ poedala koordinátorka projektu Za menej odpadu v Bystrici Dana Trombitášová.

Začať so zmenou môže pri tom každý z nás aj dnes. Už len výmenou nápojov balených v plastových fľašiach za používanie vlastných nerezových či sklenených fliaš, znížime našu spotrebu plastov o približne 320 kusov fliaš ročne, ktoré by sa inak na skládke rozkladali 500 rokov.

Počas utorkovej otváracej diskusie sa predstavili i ďalšie spôsoby predchádzania vzniku odpadov ako je nákup potravín na váhu do vlastných vreciek, či čapovanej ekologickej drogérie. Inovatívnym spôsobom je i nahradenie nákupov zdieľaním. Možnosti zdieľania sa stále rozširujú a okrem pozitívneho dopadu na životné prostredie šetria i naše peniaze a čas. Zdieľať sa už dá naozaj takmer všetko, ako napr. osobné autá, kosačky, knihy, bicykle, kancelárske priestory, odšťavovače, či iné veci, ktoré človek nepoužíva každý deň.

Projekt pokračuje workshopmi na témy ako znova použitie odpadového materiálu, bezodpadovo doma a na pracovisku, zodpovedné stravovanie, či kompostovanie v dome i byte. Najbližší workshop sa uskutoční 12. decembra o 18.00 h v Komunitnom centre Sásová, na ktorom sa naučíme ako vytvoriť niečo pekné, užitočné, či dokonca hodnotné umenie z materiálu, ktorý je považovaný za odpad.