Basketbalistom ŠKP Banská Bystrica sa ani po odohraných zápasoch siedmeho a ôsmeho kola extraligy nepodarilo odlepiť z posledného miesta v tabuľke. Tešiť nás môže aspoň fakt, že diváci v športovej hale na Štiavničkách sa počas minulého víkendu dočkali prvého víťazstva v aktuálnej sezóne.

V sobotňajšom siedmom kole si „policajti“ vyšliapli na veľkého favorita – minuloročného vicemajstra z Nitry. Hostia spod Zobora doplatili na tradične neefektívnu hru v druhom polčase, aj keď po prvých dvoch štvrtinách viedli o sedem bodov. „Proti ŠKP sme striedali svetlé momenty s tými horšími. Neveril by som, že Banská Bystrica nás môže preskákať s dvoma pivotmi. Dokonca až o desať lôpt. Nedokázali sme nastoliť dôslednú obranu,“ okomentoval pre denník SME hlavné dôvody prehry tréner Nitry Ľubomír Urban.

Hlavným ťahúňom Banskobystričanov bol aj v tomto dueli skúsený Vladimír Hovaňák, ktorý dokonca získal ocenenie „Hráč týždňa“ od portálu ebasket.sk. Bývalý reprezentant Slovenska bol v posledných troch zápasoch najproduktívnejším hráčom bielo-červených a vysoký výkonnostný štandard si udržuje už dlhodobo.

Pred úspešne zvládnutým zápasom s Nitrou pokračovali hráčske rošády v klube. Trojica Američanov nepresvedčila a mesto pod Urpínom po krátkom čase opustila. Na ich miesto hneď nastúpili ďalší novici – 22-ročný pivot Marcus Paul Kitts a o tri roky starší rozohrávač Dwayne Keith Harmason. Prvý menovaný sa proti Nitre prezentoval bilanciou 14 bodov a 11 doskokov.

Program extraligy mužov pokračoval v stredu ôsmym kolom. Banskobystričania cestovali do Handlovej s úmyslom nadviazať na posledné víťazstvo kvalitným výkonom. O osude stretnutia rozhodla najmä nezvládnutá druhá štvrtina, ktorú sme prehrali o štrnásť bodov. V ostatných častiach hry boli hostia domácemu favoritovi rovnocenným súperom. Najlepším Banskobystričanom na palubovke bol opäť Hovaňák.

Prehra v Handlovej spečatila osud chorvátskeho trénera Josipa Pulju na lavičke ŠKP. Od známeho kormidelníka sa pod Urpínom zrejme očakávali lepšie výsledky a herný prejav. Posledné miesto po ôsmych kolách s jediným víťazstvom je určite veľkým sklamaním. Vedením mužstva bol vo štvrtok dočasne poverený Miroslav Grznár. Svoju trénerskú premiéru absolvuje v nedeľu o 18.00 hod. v domácom zápase ŠKP proti Leviciam.

7.kolo:

ŠKP Banská Bystrica – BK Bemaco SPU Nitra 96:87 (18:23, 21:23, 23:15, 34:26)
Najviac bodov: Marchyn 29 (5 trojok), Hovaňák 18, Dorazil 17 – Vaden 34 (4 trojky), Clemente 18, Vido 13
TH: 31/22 – 22/15, fauly: 19 – 25, trojky: 10 – 6, rozhodovali: Brziak, Ženiš a Mlynarčík, 500 divákov

8.kolo:

MBK Handlová – ŠKP Banská Bystrica 83:71 (16:16, 24:10, 18:21, 25:24)
Najviac bodov: A. A. Jones 30, Barišič 17, Hampton 12 – Hovaňák 20, Dorazil 14, Marchyn 10
TH: 41/30 – 16/9, fauly: 22 – 30, trojky: 3 – 6, rozhodovali: Kúkelčík, Hančík a Ryšavý, 700 divákov