Víziu založenia veľkého hudobného festivalu na strednom Slovensku má, v rámci možností rozvoja cestovného ruchu a kultúry, primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.

“Je mojou silnou ambíciou vytvoriť v Banskej Bystrici festival, akým je na Slovensku napríklad Pohoda,” hovorí dlhoročný hudobník a súčasná hlava mesta. K naplneniu tohto cieľa by podľa Gogolu mohli Banskej Bystrici pomôcť skúsenosti zo zahraničia: “Mám priateľov, ktorí organizujú festival Colors of Ostrava. To je festival, ktorý má rozpočet 30 miliónov českých korún a oni ponúkajú všetky svoje kontakty aj know-how. Je to len o tom, ako vieme v Banskej Bystrici získať sponzorov a nájsť vhodné priestranstvo. Či už futbalový štadión, alebo v tejto chvíli asi nie celkom použiteľný amfiteáter,” približuje primátor. Najväčší slovenský letný hudobný festival Pohoda sa organizuje na trenčianskom letisku – otvorenej ploche. Hudobné festivaly vo svete sú však podľa Gogolu bežne roztrúsené po väčších celkoch, ba dokonca celých mestách, čo by mohla byť podľa primátora cesta aj pre Banskú Bystricu.

“Verím, že sa nám v horizonte dvoch – troch rokov podarí založiť v Banskej Bystrici tradíciu festivalu, na ktorom dostanú priestor aj miestne kapely, ale pritiahneme sem aj európske a svetové hviezdy a vďaka tomu aj zviditeľníme mesto,” povedal pre BBonline.sk Gogola po nedávnom krste debutového albumu jednej z banskobystrických kapiel.

Banská Bystrica je v ostatných rokoch v hudobnom svete známa najmä alternatívnymi multižánrovými festivalmi Barbakan či Yní víkend, ktorý je určený najmä mladému publiku. Z masových podujatí sa pod Urpínom každoročne organizujú komerčné jednodňové festivaly Majáles či Dohoda.