Quantcast

V meste pod Urpínom sa aj tento rok uskutoční špičkové plavecké podujatie. Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku, z ktorého sa už stali preteky európskeho formátu.

IMG_2795Krátko po znovuotvorení banskobystrickej plavárne na Štiavničkách sa organizátorom podarilo zaradiť podujatie do programu kvalifikácie na Olympijské hry 2012 v Londýne. Následne boli aj kvalifikáciou na na Majstrovstvá sveta 2013 v Barcelone, čo pritiahlo do Banskej Bystrice kvalitné obsadenie pretekov.

Už siedmy ročník Banskobystrického pohára, ktorý sa uskutoční v termíne 26. až 27. apríla 2014, zaradila Medzinárodná svetová plavecká federácia ako kvalifikačné na 2. Olympijské hry mládeže 2014, ktoré sa budú konať v čínskom Nanjingu. Podujatie opäť figuruje aj v kalendári Európskej plaveckej federácie, na ktorom bude možné plniť limity na Majstrovstvá Európy 2014 v Berlíne (Nemecko), Majstrovstvá Európy juniorov v Dordrechte (Holandsko), ale aj na Majstrovstvá sveta kategórie Masters 2014, ktoré sa uskutočnia v Montreale (Kanada).

Cieľom organizátorov z plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica je predstavovať na Slovensku európske ale aj svetové hviezdy, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. Organizátori chcú okrem médií prilákať na tribúnu vynovenej plavárne aj množstvo divákov a ponúknuť špičkové výkony či skvelú atmosféru. Tie budú organizátori sprostredkúvať aj prostredníctvom živého televízneho vysielania v regionálnych televíziách či na internetových portáloch.

bbpohar“Zatiaľ evidujeme prihlášky z 31 klubov Českej republiky, Chorvátska, Litvy, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska a očakávame ešte ďalšie. Uzávierka prihlášok je 31.marca. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách,” informoval manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský.

Hlavnú cenu podujatia „Banskobystrický pohár“ získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa bodovacích tabuliek FINA.

Okrem toho organizátori pripravili pre najlepších zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny. Ešte stále sú však hľadajú ďalších partnerov a sponzorov pre podujatie.

Ambasádormi podujatia budú členovia domáceho usporiadajúceho Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica Natália Kodajová, účastníčka Olympijských hier 1996 v Atlante (USA) a Ján Ruml (telesne postihnutý športovec), ktorý na Majstrovstvách sveta juniorov v New Jersey (USA) v roku 2008 získal 4 tituly Majstra sveta.