Každá reštaurácia, bistro či obchod, ktorý vystavuje svoje dobroty sa nezaobíde bez chladiaceho zariadenia.

Vedeli ste, že práve chladiace zariadenia sú častým dôvodom stúpajúcich cien za elektrinu na vašich šekoch či úhradách? Poradíme vám niekoľko tipov a trikov ako si správne vybrať chladiace zariadenie alebo vitrínu a čomu sa vyvarovať. Neplaťte zbytočne veľa, keď nemusíte.

1. Tip: Pri výbere chladničky si preštudujte energetický štítok

Ak kupujete akýkoľvek spotrebič, vždy si preštudujte jeho energetický štítok. Prvou dôležitou informáciou je energetická trieda, označená písmena A – G. Odporúčame investovať peniaze do vyššej energetickej triedy, pretože s tým klesá spotreba za rok. Ďalším zaujímavým údajom je ročná spotreba, napr 350 kWh/annum. Podľa toho si vieme rozpočítať, akú čiastku za energie budete ročne platiť za zariadenie. Sledujte tiež informáciu o netto objeme, ako aj o tom, v akých podmienkach bude zariadenie pracovať najefektívnejšie.

  • 5 heavy duty: prevádzkové podmienky v prostredí okolo 40°C a 40% vlhkosť
  • 4 normal duty: prevádzkové podmienky v prostredí okolo 30°C a 55% vlhkosť
  • 3 light duty: prevádzkové podmienky v prostredí okolo 25°C a 60% vlhkosť

2. Tip: Kde bude chladiaca vitrína položená?

Rozmiestnenie chladiacej vitríny si dobre premyslite. Pri výbere lokality musíte myslieť na niekoľko dôležitých parametrov ako je teplota, vlhkosť vzduchu či častý pohyb v blízkosti zariadenia. Aj aspoň na jednu z otázok odpoviete pozitívne, odporúčame vám lokalitu pozmeniť.

  • Nachádza sa zariadenie v blízkosti kúrenia, radiátoru či iného zdroja tepla?
  • Je zariadenie vystavené slnečnému žiareniu?
  • Je v okolí zariadenia zvýšený pohyb personálu či zákazníkov?
  • Je vitrína v blízkosti klimatizácie?
  • Sú v blízkosti agregátu nevhodné predmety, ktoré bránia ventilácii?

Ak ste na všetky otázky odpovedali nie, tak vám gratulujeme. Našli ste to správne miesto pre uloženie vašej vitríny. Tá sa vám odvďačí bezproblémovým chodom bez rosenia a dlhou životnosťou.

3. Tip: Starostlivosť o vitrínu a jej čistenie

Pre predĺženie živnostnosti je nutné vitrínu pravidelne čistiť a udržiavať. Okrem povrchových nečistôt je nutné zbaviť sa prachu a špiny z kondenzátora. Jeho úlohou je odviesť teplý vzduch preč z vitríny. Z dôvodu častého prenosu vzduchu sa tu zachytávajú rôzne čiastočky prachu. Kondenzátor preto prečisťuje pravidelne, každý mesiac. Použite vysávač alebo stlačený vzduch, ktorý kúpite v každej predajni elektroniky a počítačov. Zariadenia bude tichšie a najmä zabránite nižšej efektivite chladenia.

Chladiace vitríny sú nenapodobiteľným pomocníkom. Vyberte si tú správnu pre vás a vašu prevádzku. Prečítajte si pozorne energetické štítky a nechajte si poradiť od predajcu. Pre predĺženie živnosti je nutná starostlivosť a pravidelné čistenie jednotlivých komponentov. Raz za rok sa taktiež odporúča celková prehliadka zariadenia v servise alebo od dodávateľa.