Let balónom je zážitok na celý život. Je dychberúce, koľko toho dokážete vidieť, keď ste vysoko. Získate úplne iný pohľad na krásu krajiny pod Vami. Či už chcete vidieť malebný rodný kraj alebo majestátne hory, lety balónom vás očaria. Čo očakávať?

Je let balónom bezpečný?

Hovorí sa, že letecká doprava je najbezpečnejším spôsobom cestovania a ani let balónom nie je výnimkou. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, kôš teplovzdušného balóna je naozaj pevný. Váži až okolo 400 kg, takže sa nemusíte báť, že by sa počas jazdy neprimerane kýval. Okrem toho, ak nebudú optimálne poveternostné podmienky, balón nevzlietne.

Aká je rýchlosť letu?

Teplovzdušný balón je unášaný vetrom, tzn. že poletíte v závislosti od jeho smeru a rýchlosti. Počas hodinového letu balónom zvyčajne preletíte 10 – 20 km. Pri expedičných preletoch, ktoré sú spravidla dlhšie, je to samozrejme viac (rýchlosť balóna tu môže byť aj 100 km/h).

Bude vo vzduchu zima?

Väčšina ľudí sa domnieva, že po vzlietnutí bude vo vyššej nadmorskej výške zima. Pravdou však je, že väčšinu vyhliadkového letu budete vo výške cca 500 m nad zemou, takže pokles teploty bude len mierny. Okrem toho, horáky nad vašimi hlavami budú vytvárať počas letu teplo a zmenu teploty pravdepodobne ani nepocítite. Pripravte si však niekoľko vrstiev, ktoré si budete môcť vyzliecť alebo obliecť podľa toho, ako sa budete cítiť.

Čo si vziať na seba?

Stačí vám štandardné športové oblečenie a ideálne aj pokrývka hlavy, ktorá vás bude chrániť pred sálajúcim teplom z hora. Obujte si pevnú a pohodlnú obuv. Kôš neobsahuje žiadne sedadlá, takže budete musieť počas celého trvania letu stáť. Celý zážitok, od prípravy balóna až po pristátie, môže niekedy trvať aj 3 – 4 hodiny.

Nepokazte si zážitok zbytočnými obavami. Vyškolený pilot a skúsený personál vám poskytne všetky dôležité informácie a pokyny potrebné pre pohodlný let, od plynulého vzlietnutia až po hladké pristátie.