Pokiaľ si myslíte, že turistika je len dlhší výlet a postačí vám na to bežná športová obuv mýlite sa. Veľa vyvrtnutých členkov, odrenín a zlomených nôh je dôkazom toho, že do dobrej a kvalitnej obuvi sa rozhodne oplatí investovať.

Nie sú topánky ako topánky

Bežné tenisky vám postačia na behanie po meste, alebo prechádzku so psom. Ak sa ale chystáte na dlhší výlet do prírody, alebo na niekoľko hodinovú turistiku rozhodne by ste mali dbať na obuv. Turistické topánky sú navrhnuté tak, aby vám zaistili čo najväčšie pohodliebezpečnosť pri zdolávaní dlhších a náročnejších terénov.

Kvalitné outdoorové topánky sú odolné voči vode, udržia vaše nohy v teple a suchu a zároveň sú odolné a len tak ich nezničíte. Sú vyrobené tak, aby vydržali v menej, ale aj viac náročných terénoch. Skôr ako sa pre ich kúpu rozhodnete zvážte do akého terénu pôjdete.

Rozdelenie turistických topánok podľa náročnosti terénu

A – upravený terén, bez výrazného prevýšenie

B – tento typ je vhodný do lesov, horských terénov, kde sa strieda mäkký a tvrdý povrch.

C – tieto topánky sú najlepšie na náročné terény so skalnatým povrchom. Môžete v nich zdolávať snehové polia, alebo sutiny.

D –sú vhodné pre horolezecké výstupy, ľad a sneh. Ak vás láka zimná turistika rozhodne sa obzrite po takýchto topánkach.

Turistická obuv – nákup

Najlepšie čo môžete urobiť pri nákupe tejto obuvi je vybrať sa do špecializovanej predajne a topánky si vyskúšať osobne. Vnútorná veľkosť topánok sa totižto môže líšiť. Tiež musíte zobrať do úvahy aj tvar chodidla. Topánka by vás nemala nikde tlačiť. Pokiaľ sa bude dať vyskúšajte si ešte v obchode chôdzu v topánkach do kopca a z kopca (naklonená rovina).

Ošetrovanie turistickej obuvi

Nezabúdajte sa o obuv správne starať. Po každej túre obuv vyčistite, zbavte ju nečistôt a nezabudnite ani na impregnáciu. V každom lepšom obchode vám ponúknu čistiace a impregnačné prostriedky práve na váš typ obuvi. Obuv najprv zbavte hrubých nečistôt a prachu. Následne ju nechajte poriadne vysušiť (nie na slnku ani pri silnom zdroji tepla). Až po vysušení môžete topánky impregnovať. Správnou a dôkladnou starostlivosťou predĺžite topánkam ich životnosť a budú vám slúžiť veľmi dlho.