K Zemi smeruje obrovský asteroid. Jeho prelet okolo Zeme v minimálnej vzdialenosti nastane zajtra ráno a astronómovia ho označujú za „potenciálne nebezpečný“.

Je to preto, lebo v preletí okolo Zeme vo veľmi tesnej blízkosti a to iba vo vzdialenosti 1,76 milióna kilometrov. Aj keď je to pre nás neuveriteľne veľká vzdialenosť, v ponímaní astronómov je to skutočne len veľmi „tesne“.

Asteroid nesie meno 2014 JO25 a pomenovanie dostal po známom hercovi Dwayne Johnsonovi. Vedci odhadujú dĺžku asteroidu od 650 metrov až po 1,4 kilometra. Aj keď sa o asteroide veľa nevie, už teraz je jasné, že jeho blízkosť k Zemi je raritná. Veď najbližších 400 rokov sa neočakáva, že by nejaký iný asteroid bol tak blízko k našej Zemi.

NASA JPL/Celestia/S. Sutherland

Objekt 2014 JO25 nepredstavuje pre nás ohrozenie, aj keď sa objavujú konšpiračné úvahy o jeho vychýlení smerom k Zemi. Náraz takéhoto veľkého objektu do Zeme by spôsobil totálnu katastrofu, avšak astronómovia ubezpečujú, že obavy rozhodne nie sú namieste.

Stellarium/S. Sutherland

Vzdialenosť 1,76 milióna kilometra predstavuje 4,6 násobok vzdialenosti medzi Mesiacom a Zemou. Asteroid bol objavený v roku 2014 a NASA predpokladá, že dokáže byť až dvojnásobne reflexný ako Mesiac. To znamená, že by mohol byť viditeľný aj zo Zeme. Asteroid sa pohybuje rýchlosťou 33 metrov za sekundu.

Najbližšie by sa k Zemi bude asteroid nachádzať zajtra ráno o 8:25. Jeho pozorovanie nám však znemožní Slnko. Preto, ak by ste ho chceli pozorovať, najideálnejší čas bude dnešný večer alebo dnešná noc. Aj keď by mal byť pozorovateľný aj voľným okom, je dobré sa vyzbrojiť aj ďalekohľadom.