Oslavy 66. výročia Slovenského národného povstania nebudú svojou veľkosťou konkurovať okrúhlym výročiam, ale pamiatku tých, ktorí bojovali za slobodu nášho národa, si uctia všetky generácie v beztak bohatom programe.

Slávnostným koncertom banskobystrickej Štátnej opery odštartujú už v sobotu 28. augusta celoslovenské oslavy Slovenského národného povstania. Po skončení koncertu, ktorého začiatok je naplánovaný na 19-tu hodinu, bude nasledovať odovzdávanie cien Múzea SNP za rok 2010. Ďalej odovzdanie nového exponátu historického vozidla Mercedes-Benz 170V Cabrio, ale aj krst knihy Vladimíra Varinského: Pešo z nemeckého Hamelnu do slovenskej Kremnice. Zápisky vojnového zajatca.

29. august sa už bude niesť v tradičnom duchu úcty k hrdinom i bežným ľuďom, ktorí pocítili trpkosť Druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania zvlášť. V nedeľu od jedenástej hodiny sa za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov uskutoční pietny akt kladenia vencov a celé slávnostné zhromaždenie v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici.

Popoludní je už program zameraný na širokú verejnosť. Od 13-tej až do ôsmej hodiny večer bude do výstavných priestorov Múzea SNP v Banskej Bystrici vstup voľný. Rovnako o jednej popoludní začínajú dynamické ukážky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Hlavný kultúrny program začína v areáli múzea o 15-tej hodine. V rámci neho sa predstavia napríklad Bratislava Hot Serenaders (od 15.30 h), víťazka slovenskej kvalifikácie Veľkej ceny Eurovízie Kristína (od 17.00 h) a večer vyvrcholí vystúpením folklórneho umeleckého súboru Lúčnica (od 18.00 h).