Padel je raketový šport, ktorý v posledných rokoch získava na popularite. Je to kombinácia tenisu a squashu a hrá sa na uzavretom kurte so stenami, podobne ako squashový kurt.

Padel je zábavný a spoločenský šport, ktorý môžu hrať ľudia všetkých vekových kategórií a úrovní zručností. V tomto krátkom článku vám predstavíme základné princípy padelu.

Základy

Padel sa hrá vo štvorhre, pričom v každom tíme sú dvaja hráči. Ihrisko je široké 10 metrov a dlhé 20 metrov, uprostred je sieť vysoká 0,88 metra. Steny kurtu sú súčasťou hry a loptička sa dá od nich odohrať podobne ako pri squashi. Rakety používané v padeli sú menšie a ľahšie ako tenisové rakety a loptičky sú tiež trochu iné, s nižším odskokom.

Podanie

Podanie je dôležitou súčasťou padelu a musí sa hrať pod rukou. Podávajúci musí stáť za základnou čiarou a udierať loptičku diagonálne do protiľahlého servisového poľa, podobne ako v tenise. Loptička sa musí raz odraziť v servisnom boxe a až potom ju môže prijímajúci tím odpáliť späť. Ak loptička narazí do siete a dopadne do servisného boxu, nazýva sa to let a podanie sa berie znova.

Bodovanie

Systém bodovania v padeli je podobný ako v tenise, pričom body sa udeľujú za víťazstvo vo výmene. Set vyhráva tím, ktorý ako prvý dosiahne šesť gemov s náskokom dvoch gemov. Zápas sa zvyčajne hrá ako najlepší z troch alebo piatich setov.

Stratégia

Padel je strategická hra, ktorá si vyžaduje kombináciu zručností, taktiky a tímovej práce. Hráči musia vedieť predvídať trajektóriu loptičky a komunikovať so svojím partnerom, aby efektívne pokryli ihrisko. Hra je rýchla, s množstvom krátkych výmen a hráči musia vedieť rýchlo reagovať a robiť rozhodnutia v zlomkoch sekundy.

Padel je zábavný a vzrušujúci šport, ktorý môžu hrať ľudia všetkých vekových kategórií a úrovní zručností. Je to skvelý spôsob, ako zostať aktívny a socializovať sa s priateľmi a rodinou. Dodržiavaním základov padelu vrátane podania, bodovania a stratégie môžete začať hrať a užívať si tento nádherný šport. Tak prečo nechytiť raketu a nevyskúšať to ešte dnes na kurtoch od padelprofi?