Posledná januárová nedeľa patrila v divadle Kabaret La Comedy po prvýkrát detským divákom. Premiéra činoherného spracovania tradičnej rozprávky Tri prasiatka bola plná vtipných dialógov a veselých pesničiek a divadelné priestory zaplnila do posledného miesta.

Lenivý Kvik, stále hladný a netrpezlivý Kroch a tvrdohlavý Čuňo sú hlavnými postavami nového predstavenia pre deti z dielne Kabaret La Comedy. Zámer priniesť klasický príbeh o troch prasiatkach, ktoré sa vybrali do sveta plného zážitkov, ale aj nástrah v podobe nebezpečného vlka, bol v hlave principála kabaretu Jozefa Maliňáka už dlhšie, a tak necelé štyri mesiace od slávnostného otvorenia privítal kabaret svojich prvých detských divákov.

„Už od začiatku sme vedeli, že chceme hrať nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Cítili sme potrebu priniesť niečo iné a nové aj im. A príbeh o Troch prasiatkach sa nám zdal v dnešnej dobe, kedy sa súdržnosť, priateľstvo a tolerancia medzi ľuďmi akosi vytráca, ten pravý, ktorým vieme malým divákom tieto dôležité hodnoty hravou formou sprostredkovať,“ hovorí scenárista a režisér v jednej osobe Jozef Maliňák.

Scenár, réžia, kostýmy, rekvizity, scéna a dokonca aj texty piesní sú dielom členov banskobystrického kabaretu. Príprava predstavenia od naštudovania, výroby rekvizít až po premiéru, trvala približne mesiac. A čo bolo na celej príprave najťažšie?

„Vcítiť sa do postavy prasiatka tak, aby mi to deti uverili, byť hravá, roztopašná, ako oni. Osobne to bolo dosiaľ najťažšie predstavenie, keďže s detským publikom nemám skúsenosti. Samozrejme náročné bolo obdobie skúšok, nakoľko všetci máme iné zamestnanie, takže sme si museli odkrojiť z nášho voľna, skúšali sme aj po nociach a ráno do práce,“ prezradila predstaviteľka prasiatka Kroch, Katarína Adamíková.

Okrem nej sa v postavách prasiatok Kvika a Čuňa predstavili Zuzana ChladnáVanesa Šanková. Hladného vlka, ktorý mal alergiu a svojim kýchaním zničil domček zo sena aj dreva si zahral Jozef Maliňák. V postave starostlivej mamičky prasiatok sa predstavila Monika Ďurfinová.

V rozprávke nechýbajú humorné dialógy poprepletané veselými pesničkami, ktoré zhudobnil Peter Dekrét. Farebné kostýmy a prepracovaná scéna až s tromi postupne sa odkrývajúcimi priestormi podčiarkli hravosť predstavenia. A deti sa vďaka intímnejšiemu sedeniu na mäkkých poduškách a blízkej interakcii mohli stať súčasťou príbehu. Spolu s prasiatkami tak zahnali vlka šiškami do lesa, radili im, kam sa majú pred ním schovať a nahlas ich povzbudzovali. Počas predstavenia samozrejme nechýbal úprimný detský smiech a na záver dlhočizný potlesk.

„Sme radi, že v našom meste vznikol takýto príjemný nový priestor, ktorý má rodinnú atmosféru. Hneď ako sme sa dozvedeli, že bude premiéra detskej rozprávky, tak sme si rezervovali vstupenky. Veľmi sa nám tu páčilo, lebo naša dcérka sa mohla pohrať aj v detskom kútiku pred a po predstavení a my sme si mohli dať s manželom kávu. Určite prídeme aj nabudúce,“ tešila sa mamička šesťročnej Sofie.

Kabaret La Comedy od svojho otvorenia v októbri 2022 odohral už 21 predstavení a vo svojich komorných priestoroch privítal viac ako 1000 divákov. Pridajte sa k nadšeným divákom aj vy. Veselý a kreatívny divadelný tím sa teší na vašu návštevu. Aktuálny program predstavení môžete sledovať na stránke divadla.