Urpiner 12° vo svojej kategórii porazil Zlatý Bažant aj Heineken. Tradične si ocenenie z českej degustačnej súťaže v Tábore odniesla aj minerálna voda Brusnianka. 

Ilustračné foto: B. Račko

Banskobystrický pivovar pokračuje v úspešnej sérii ocenení na medzinárodných súťažiach. Na pivných slávnostiach v českom Tábore získalo pivo Urpiner Premium 12° striebornú pečať. Na prázdno však tentoraz obišli ostatné pivá z produkcie Urpineru. Minulý rok sa ocenením mohli popýšiť aj Radler, polotmavé, tmavé a Exclusive 16°.

V prípade striebornej pečate pre Urpiner 12° však môže banskobystrického producenta tešiť aj fakt, že opäť porazil svojho konkurenta Zlatý Bažant. V minulosti sa dostali Banskobystrický pivovar a Heineken do sporu o marketingové označenie „svetové pivo.“ Urpiner následne usporiadal spotrebiteľský test, v ktorom tesne zvíťazilo jeho pivo. Úspech potvrdila tentoraz aj odborná porota v Tábore, keď za banskobystrickou dvanástkou skončil nielen Zlatý Bažant, ale aj amsterdamský Heineken. Za najlepšie pivo v kategórii Svetlý ležiak premium bol označený český Litovel.

Okrem piva odborná porota hodnotila aj kvalitu minerálok, medzi ktorými pravidelne bodujú Kúpele Brusno so svojou Brusniankou. V minulých rokoch si ocenenie odniesla jemne perlivá aj sýtená minerálna voda, tento rok striebornú pečať získala sýtená.

Okrem Urpineru sa darilo aj ďalším slovenským zástupcom. Nadnárodný koncern Heineken, konkrétne Corgoň 10°, si odniesol bronzovú pečať v kategórii svetlých výčapných pív. Slovenskou doménou sa stali extra silné pivá, víťazom sa stal trnavský pivovar Sessler a jeho tmavý špeciál, bronzovú pečať získal Rožňavský porter z Pivovaru Kaltenecker.

Reprezentačné slávnosti piva v českom Tábore majú z roka na rok vyššiu účasť. V 23. ročníku bolo prihlásených 624 vzoriek zo 14 krajín a súťažilo sa v 25 kategóriách.