Krátko pred 14. hodinou sa v piatok začali na Námestí SNP v Banskej Bystrici schádzať davy ľudí, ktorí prišli na dnešné zhromaždenie podporiť štrajk učiteľov za lepšie podmienky v školstve, ktorý prebieha na celom Slovensku už piaty deň.

IMG_4252Na námestí neboli len pedagógovia z Banskej Bystrice, ale prišli aj kolegovia z Brezna, Detvy, Žiaru nad Hronom, Rimavskej Soboty a Bratislavy. Taktiež ich podporili rodičia, či samotní študenti.

Podľa Ondreja Pastierika z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) je do štrajku zapojených pätnásť banskobystrických základných a stredných škôl a z toho sú viaceré úplne zatvorené. „Ministerstvo má úplne iné informácie. Stačí aby zavolali na školu, tam to zodvihol riaditeľ a prezentujú to ako otvorenú školu a pritom na nej neprebieha žiadna výučba. Samozrejme, že informácie Ministerstva školstva nie sú pravdivé.“ zdôraznil Ondrej Pastierik s tým, že podľa informácií ISU má štrajk priamy dopad na viac ako 100 tisíc žiakov základných a stredných škôl na Slovensku.

Ako pozitívum vníma to, že sa do protestov zapája mnoho učiteľov, ktorí organizujú rôzne podujatia na celom Slovensku, a že podporu vyjadrujú aj rodičia, študenti a mnohé známe osobnosti. No zároveň kritizuje množiace sa informácie o nátlaku, ktorý má byť vyvíjaný na pedagógov: „Hovoril som o tom aj včera počas stretnutia s prezidentom SR Andrejom Kiskom. Upierať človeku právo na vyjadrenie svojho názoru či na slobodu prejavu, by nemalo vôbec existovať. Vieme, že sú učitelia zastrašovaní a je im vyhrážané už len preto, že sa na škole o štrajku začnú rozprávať. Pritom je to zákonný štrajk podľa Ústavy SR.“

Učiteľov prišli podporiť aj rodičia, študenti či známe osobnosti

Ako nám prezradila Jana Voskárová, profesorka z bystrického Gymnázia Andreja Sládkoviča, udržať si optimizmus jej pomáhajú aj viaceré vyjadrenia podpory zo strany jej študentov ale aj ich rodičov. „Myslím si, že naše požiadavky mali byť splnené už dávno, sú oprávnené a nepožadujeme nič, čo nám nebolo už dávno sľúbené. Vláda zaujala postoj mŕtveho chrobáka ale verím, že nielen vláda ale aj celá spoločnosť si uvedomí, že je potrebné riešiť nielen problémy učiteľov, ale aj mnohé ďalšie,“ vysvetľuje dôvody, prečo sa do štrajku zapojila.

IMG_4281„Som tu preto, že ohodnotenie učiteľov nie je na takej úrovni, na akej by malo byť. Nejde ale samozrejme len o platy. Napríklad v našej škole chýba podstatná časť didaktických pomôcok a podľa mňa rozpočet na školstvo určite nie je postačujúci,“ prezradil nám Dávid, maturant z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského. Štrajk však podporila aj Rada študentov mesta Banská Bystrica. „V prvom rade to nevnímame len ako protest učiteľov, ktorí chcú zvýšiť platy. Ide najmä o to, že školstvo je dlhé roky podfinancované. Ide aj o našu budúcnosť a budúcnosť celého národa. Niekto si možno praje hlúpy národ, ale my študenti si to určite neželáme. Postoj vlády k tomuto problému nás zaráža a mrzí,“ povedal pre BBonline za Radu študentov Roland Maťaš.

Medzi štrajkujúcimi sme narazili aj na banskobystrickú mestskú poslankyňu a držiteľku Krištáľového krídla za filantropiu Vieru Dubačovú, ktorá považuje postavenie učiteľov na Slovensku za nedôstojné a hovorí, že sa to týka celej našej spoločnosti. „Štrajky za posledné roky, Gorilou počínajúc, poukazujú na to, že niečo v našej spoločnosti je veľmi zle a miera korupcie v našej spoločnosti je obrovská. Kde zobrať 70 miliónov eur? Stačí sa pozrieť ako pán premiér zneužíva napríklad vratky za plyn na svoju predvolebnú kampaň. Sú to nehanební zbabelci,“ dodáva znechutene.

IMG_4299Štrajkujúcich učiteľov prišiel osobne podporiť aj slovenský hokejový reprezentant a hráč HC 05 Michal Handzuš, ktorý považuje vzdelanie za veľmi dôležité a jeho úroveň bude podľa jeho slov ovplyvňovať vývoj krajiny aj do budúcna. „Všetci vieme, že školstvo je zanedbané, systém nefunguje a už toho bolo veľa nasľubovaného, ale nič sa nedialo. Tento krok učiteľov chápem ako ich poslednú možno niečo dokázať. Postoj vlády je veľmi smutný, lebo celú situáciu bagatelizujú. Ja si myslím, že vyše 11 tisíc učiteľov je obrovské číslo a mali by to začať brať vážne. Všetci vieme, že učiteľov, ktorí súhlasia s týmito požiadavkami je ešte oveľa viac,“ uzavrel Michal Handzuš.

Štrajk aj protestné akcie budú pokračovať aj budúci týždeň

V pondelok sa bude vo viacerých slovenských mestách konať „živá reťaz“, v utorok by sa malo konať podobne ako tento týždeň celoslovenské zhromaždenie v Bratislave a v stredu je naplánovaná akcia v Ružomberku. Iniciatíva slovenských učiteľov zároveň vyzýva ministra školstva Juraja Draxlera na dialóg a pozývajú ho na stretnutie, od ktorého si Ondrej Pastierik sľubuje posun dopredu. V utorok má tiež mimoriadne zasadnúť Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, informoval o tom včera jeho predseda Mojmír Mamojka (SMER-SD).