Hrali ste už niekedy šípky? Áno, tú hru, pri ktorej sa hádže na terč. Väčšina ľudí sa s touto hrou zrejme stretla len v bare, či inom podniku, keďže spolu s biliardom alebo stolným futbalom zvykli byť obľúbené práve ako zábavka „k pivu“.

Z barovej zábavky až na majstrovstvá sveta

Šípky však nie sú len o zábave medzi priateľmi, v ktorej sa ukáže, kto by mal čo najskôr navštíviť dobrého očného lekára v Nitre. Každoročne organizované majstrovstvá sveta sú veľmi populárne a aj u nás majú svojich skalných divákov.

Ak by ste chceli do sveta šípiek preniknúť trochu hlbšie, najlepšie je zistiť, kde vo vašom okolí sa šípky pravidelne hrávajú, kúpiť si vlastnú sadu a pridať sa do partie. Ak sa však dostanete ku kúpe vlastných šípok, rýchlo zistíte, že nie sú šípky ako šípky.

Záleží od terča a samozrejme aj od ceny

Základné delenie šípok je na tie s kovovým hrotom (steel) a šípky s plastovým hrotom (soft). Existujú totižto dva druhy terčov, sisalový a elektronický. Pre sisalové terče sú určené šípky s kovovým hrotom a pre elektronické terče šípky s hrotom plastovým.

Začínate tušiť, že by ste teda mali mať dva druhy šípok? Áno aj nie. Pre amatérskych hráčov sú určené šípky, ktoré môžu použiť na oba druhy terčov. To sú vlastne šípky s plastovým hrotom, ktorý je ale vymeniteľný za kovový hrot. Odpadá tak potreba vlastniť dve sady šípok.

Ani telo šípky však nie je vždy rovnaké. Podľa materiálu, z akého je vyrobené telo šípky, sa tieto delia na takzvané tungsten a brass. Tungsten sú vyrobené zo zliatiny wolfrámu a niklu. Čím väčšie je percento wolfrámu, tým je šípka užšia. Ale aj drahšia. Tungsten šípky sú tak určené skôr pre pokročilejších a profesionálnych hráčov. Pre amatérov a mierne pokročilých sú šípky brass. Tie sú z mosadze a sú hrubšie ako tungsten.