Stredoslovenské múzeum je doslova studnicou rôznych zaujímavých podujatí pre každú vekovú kategóriu. Všetky tri „domy“ múzea idú naplno aj počas prázdnin, kedy si na svoje prídu najmä deti.

Aj v tomto týždni, od 15. do 20. augusta, pozýva Stredoslovenské múzeum (SSM) na aktivity pre deti, výstavu Krása v kroji, na tradičné podujatie Čo sa skrýva v depozitári? či na letné rande s mestom a počas víkendu aj komentovanú prehliadku stálej expozície v Tihányiovskom kaštieli. Prinášame vám program aktuálneho týždňa a dúfame, že vás inšpiruje k návšteve múzea.

Utorok 15. august

Hravo po múzeu

Matejov dom – 15.00 h 

V Matejovom dome deti hravou formou spoznávajú históriu Banskej Bystrice. Vydajú sa na cestu plnú pokladov, odhalia fascinujúci život našich predkov, alebo zistia, aké ťažké to mali tovariši, ktorí sa chceli stať majstrami vo svojom remesle (pre deti od 6 rokov). Vstup je zahrnutý v cene vstupenky do múzea.

Krása v kroji

Thurzov dom – 16.00 h 

V utorok sa v Thurzovom dome koná vernisáž výstavy Krása v kroji. Výstava na 42 veľkoformátových fotografiách prezentuje krásu a jedinečnosť slovenských  ľudových krojov z rôznych slovenských regiónov. Výstava je „predohrou“ na Slovenský deň kroja, ktorý sa v Banskej Bystrici uskutoční 1. septembra 2023.

Ako uviedla autorka projektu Slovenský deň kroja Mária Reháková: „Fotografie vznikli počas viacerých rokov v rámci dokumentovania slovenských zvykov,  tradícií a slovenských ľudových krojov autenticky priamo v obciach, mestách a regiónoch, kam sme boli pozvaní.Tento rok sme sa rozhodli v rámci Slovenského dňa kroja priniesť do Banskej Bystrice aj putovnú výstavu, ktorá po prevoze z Piešťan bude sprístupnená v novozrekonštruovaných podzemných priestoroch Thurzovho domu.“

Výstava Krása v kroji predstaví ľudové kroje z miest, obcí a regiónov Považský Chlmec, Bratislava – Vajnory, Banská Bystrica, Myjava, Opatová, Skalica, Očová, Važec, Krivany, Banská Štiavnica, Cífer, Tlmače, Nové Zámky, Kozárovce, Krupina, Štrba, Hrochoť, Terchová, Liptovské Sliače, Liptovská Lužná, Závod, Suchá Hora, Oščadnica, Spišská Stará Ves. Výstava potrvá do 27. augusta.

Prezident Masaryk na návšteve Zvolenskej župy

Matejov dom – 17.00 h

Augustové pokračovanie cyklu Čo sa skrýva v depozitári? bude venované 100. výročiu návštevy prvého československého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka v Banskej Bystrici. Do mesta pod Urpínom prišiel autom z kúpeľov Sliač v sobotu 25. augusta 1923 o štvrtej popoludní. Predtým sa zastavil v Radvani a Kráľovej, kde si na cintoríne uctil pamiatku básnika Andreja Sládkoviča. V Banskej Bystrici prezidenta Masaryka vítalo 20 tisíc ľudí. Viac o tejto významnej udalosti sa už dozviete na prednáške Prezident Masaryk na návšteve Zvolenskej župy v Matejovom dome, na ktorej, ako uviedol historik SSM Peter Račko, budú prvýkrát prezentované reprodukcie fotografií z cesty T. G. Masaryka po rôznych miestach.

„Návštevníci podujatia si budú môcť pozrieť aj originálne maľby, portréty Masaryka od Júliusa Flacheho, Viliama Ruttkaya-Nedeckého či Ivana Žabotu,“ dodal Peter Račko.

Streda 16. august

Prázdniny pod zelenou klenbou

Thurzov dom – 11.00 a 15.00 h

Hravé sprevádzanie vzácnou Zelenou miestnosťou odhalí históriu neskorogotického nástenného maliarstva na Slovensku, výjavy v nej vyobrazené a jej historický význam. Deti iste poteší, že sa aspoň na chvíľu môžu stať  reštaurátormi vzácnych nástenných malieb. Podujatie sa koná pri príležitosti Roka nástennej maľby 2023 – Gotická cesta. Vstup je zahrnutý v cene vstupenky do múzea.

Štvrtok 17. august

Pestré kamienky

Tihányiovský kaštieľ  – 11.00 a 15.00 h 

Tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli tematicky súvisia s výstavou Kamenný herbár, ktorá predstavuje časti rastlím zalisované v kameni. V dielni deti využijú nazbierané kamene a vyzdobia ich rôznymi výtvarnými technikami, maľovaním,  bodkovaním, priliepaním. Nevynechajte ani návštevu výstavy Kamenný herbár s unikátnymi skamenelinami treťohorných rastlín z baní hornej Nitry. Výstava potrvá do 10. septembra 2023.

Sobota 19. august

Dnes mám rande so svojím mestom

Matejov dom – 11.00 a 15.00 h 

V Matejovom dome bola už 17. októbra 1909 otvorená prvá expozícia vtedajšieho Mestského múzea. Dnes v ňom môžete spoznávať históriu Banskej Bystrice. Na troch poschodiach na vás čaká klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeologická expozícia so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnica chladných zbraní. Spoznáte tiež bohatú históriu remesiel mesta pod Urpínom a významné banskobystrické osobnosti. Rande so svojím mestom si môžete dať ešte túto a poslednú augustovú sobotu. Komentovaná prehliadka je v cene vstupenky do múzea.

Kamenné skvosty

Tihániovský kaštieľ – 11.00 a 15.00 h  

Komentovaná prehliadka stálej expozície Tihányiovského kaštieľa je zameraná na neživú prírodu. Zoznámi vás s najznámejšími prírodnými útvarmi stredného Slovenska, s miestami, kde sa nachádzajú, aj s tým, prečo majú špecifické pomenovania. Podujatie sa koná aj v nedeľu 20. augusta.

Viac informácií nájdete na sociálnej sieti a na webovej stránke Stredoslovenského múzea.