Prinášame sumár toho najzaujímavejšieho, čo sa stalo počas uplynulého 35. týždňa v uliciach Banskej Bystrice.

BBSKBlížia sa župné voľby, politici sa dostávajú do sporov

Už v novembri si budeme voliť nové zastupiteľstvo a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Kandidovať bude súčasný župan Vladimír Maňka (SMER-SD) a o post má vážny záujem aj Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Práve títo dvaja politici resp. tábory okolo nich sa sporia o to, v akom stave vlastne župa na konci tohto volebného obdobia je.

29Spomienka na Červenú armádu opäť na Námestí SNP

Málokto z Banskobystričanov si zrejme všimol, že po rekonštrukcii historickej Radnice na Námestí SNP, sa na jej priečelí už neobjavila pamätná tabuľa venovaná osloboditeľom mesta. Teda iba niektorým, keďže o Banskú Bystricu bojovali po jednom boku rumunská aj sovietska armáda. Práve to vadilo primátorovi Petrovi Gogolovi, ktorý dlho odmietal tabuľu vrátiť na pôvodné miesto. Stalo sa tak tento týždeň.

Radošinské naivné divadlo, Banská Bystrica, 26.8.2013Do Banskej Bystrice zavítali Radošinci

Vystúpení Radošinského naivného divadla v Banskej Bystrici je ako šafranu. Jeden z mála sa mal odohrať pod holým nebom, v parku pod Pamätníkom SNP. Zlé počasie prinútilo prestrešiť divácku časť, od komfortu to však stále malo ďaleko. Zahriali aspoň Radošinci svojim divadelným umením a humorom.

stiavnicky stadion snpPustí sa mesto do rekonštrukcie Štadióna SNP na Štiavničkách?

Vláda sa rozhodla rozdať 50 miliónov eur na rekonštrukciu futbalových štadiónov. Samospráva sa musí teraz rozhodnúť, či pôjdu do spolufinancovia, ktoré činí 40% z projektu. V prípade Banskej Bystrice by to bolo 1,6 milióna eur. Padajú rôzne argumenty a varianty, hlavná diskusia sa odohrá na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva (10. september).

03Oslavy 69. výročia Slovenského národného povstania

Do Banskej Bystrice pri tejto príležitosti zavítalo niekoľko vzácnych oficiálnych návštev – predseda Štátnej dumy Ruskej federácie a prezident Rumunskej republiky. Tí spolu s primátorom odhalili pamätné tabule na Námestí SNP. Klub priateľov Múzea SNP pri príležitostí 69. výročia vydal publikáciu Povstalecké nebo a slávnostne bola otvorená výstava Valkýra.

BBO_6338SIAF privítal zhruba 90-tisíc návštevníkov

Súčasťou osláv výročia SNP boli aj letecké dni na Sliači. Návštevníci mali možnosti pozrieť si leteckú techniku zblízka, či už priamo na zemi alebo vo vzduchu. Divácky rekord z minulého roka sa prekonať nepodarilo, napriek tomu ostáva SIAF jedným z najväčších spoločenských udalostí na Slovensku. Pozrite si podarené zábery fotografov BBonline.sk z podujatia.