Vo viac ako šesťdesiatich krajinách sveta, vrátane Slovenska, bude týždeň od pondelka 13. do nedele 19. marca patriť mozgu.

Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje od roku 1996, na Slovensku po desiaty krát. Tohto roku celosvetová kampaň Týždeň mozgu pripadá na 13. až 19. marca. V mnohých mestách sveta sa počas tohto týždňa uskutočnia tisíce osvetových podujatí na oslavu jedného z najdôležitejších ľudských orgánov – mozgu. Aj v Banskej Bystrici si na viacerých miestach pripomenieme, ako si mozog chrániť, čo treba robiť, aby dobre fungoval a aby sme si ho udržali v dobrej kondícii.

„Tohtoročné, bezplatné, aktivity sú určené hlavne študentom a  seniorom. Prioritou je hovoriť o možnostiach, ako si dobré fungovanie mozgu zachovať do vysokého veku, ale aj o tom, či žijeme život prospievajúci mozgu a prevencii pred jeho ochoreniami. Podobne ako fyzickú silu a svaly aj mozog treba precvičovať, najlepšie v každej etape ľudského života. Naučme sa udržiavať mozog v takej kondícii, aby bol v stálej pohotovosti,“ uvádza vedúca podpory zdravia (OPZ) Silvia Kontrošová v tlačovej správe Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Prednášky, vedomostné a kognitívne (poznávacie) aktivity pre seniorov až po individuálne poradenstvo sa budú konať priamo na oddelení podpory zdravia banskobystrického RÚVZ. V utorok 14. marca bude na RÚVZ Deň otvorených dverí. Vedomostné, kognitívne aktivity a trénovanie pamäti sa od pondelka 13. do stredy 15. marca uskutočnia postupne v Klube dôchodcov Rozmarín,Klube dôchodcov Nádej a Klube dôchodcov Harmónia.

ABY MOZOG DOBRE FUNGOVAL

Do Týždňa mozgu 2017 sa zapája aj banskobystrické Občianske združenie SPOĽACH, ktorého poslaním je zlepšovať kvalitu života ľudí s ochorením Alzheimerovej choroby a demencie rôznej etiológie. OZ SPOĽACH pozýva záujemcov na prednášku na tému Aby mozog dobre fungoval…, ktorá sa uskutoční v stredu 15. marca o 16. hod.v priestoroch Diecézneho centra Jána Pavla II. na Kapitulskej ulici 21. Po prednáške bude priestor aj na diskusiu a výmenu skúseností.

Štátna vedecká knižnica organizuje, okrem iného, aj jarnú sériu desiatich tréningov pamäti pre seniorov a seniorky – Nezabúdajte na mozog, lebo začne zabúdať on! Prvý tréning sa uskutoční v rámci Týždňa mozgu, vo štvrtok 16. marca od 8.30 do 10. hod. v malej sále na 2. poschodí ŠVK a ďalšie tréningy potom každý štvrtok v rovnakom čase až do 18. mája 2017. Účasť na tréningoch je podmienená platným čitateľským preukazom v ŠVK. Záujemcovia a záujemkyne sa môžu prihlásiť na telefónnom čísle 048/47 107 78 alebo mailom na: barbora.skubachova@svkbb.eu.

Nezabudni si hlavu! je názov ukážkového tréningu pamäti pre verejnosť v piatok 17. marca od 16. do 17.30 hod. v malej sále na 2. poschodí ŠVK. A aby sme nezabudli, Týždeň mozgu v Štátnej vedeckej knižnici otvorí v stredu 15. marca prednáška na tému Význam pohybovej aktivity pre správnu činnosť a fungovanie mozgu, spojená s besedou s Hanou Vrbanovou z RÚVZ (malá sála 2. posch., 15.30 hod.).