Polročné prázdniny trvajú len jeden deň. Spolu s víkendom sú to však až tri dni, počas ktorých môžu (nielen) deti nazbierať veľa krásnych zážitkov. Napríklad aj v múzeu.

Stredoslovenské múzeum pripravilo pre deti na polročné prázdniny bohatý program v Tihányiovskom kaštieli a Thurzovom dome.

Dobrodružstvo v múzeu

Tihányiovský kaštieľ je v piatok 1. februára otvorený od 8:00 do 16:00 h. V tomto čase si v priestoroch kaštieľa môžete pozrieť stálu expozíciu Príroda stredného Slovenska, ktorá ponúka 2 400 exponátov, množstvo fotografií a schém najvýznamnejších prírodných a umelých ekosystémov, ale aj aktuálnu výstavu Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica. A v tvorivej dielni si deti môžu vyrobiť krásne prírodné koráliky. Video pozvánku nájdete na facebooku.

V Thurzovom dome sa v piatok bude hovoriť o banskobystrickom Mestskom hrade. A nielen hovoriť, ale aj tvoriť. Deti si túto dominantu mesta môžu vyrobiť ako trojrozmerný obraz (od 10:00 h). Kúsok fantázie a pár šikovných prstov postačí aj pri tvorbe najstaršej hračky na svete, hrkálky – v tvorivej dielni od 14:00 h.

Kým deti budú tvoriť, rodičia si môžu pozrieť jedinečnú etnografickú výstavu Od kolísky po hrob, ktorá zachytáva zvyky a rituály spojené s narodením, svadbou a smrťou. Pútavá je tiež výstava fotografií známeho egyptológa Jaromíra Krejčího Ľudia, pamiatky a príroda Egypta a nesporne tiež treba vidieť Zelenú miestnosť so vzácnou nástennou maľbou z konca 15. storočia.

Nedeľné tvorivé dielne

Aj v tradičných nedeľných tvorivých dielňach budú deti vyrábať prírodné koráliky z plodov nazbieraných počas jesene (v Tihányiovskom kaštieli), ale tiež pohľadnice na ľudovú nôtu (v Thurzovom dome). Inšpiráciu nájdu na výstave Od kolísky po hrob, kde objavia tajomstvo kútnej plachty a dozvedia sa, akú dôležitú úlohu zohrávala v živote našich predkov.

Súťaž o najlepšie fotky veveričiek

A vráťme sa ešte do Tihányiovského kaštieľa. V jeho záhrade sa tiež nachádzajú rôzne búdky. Jednu z tých, čo visí na orechu, navštevujú veveričky. V záhrade kaštieľa ich žije veľa. Skúste si na ne vyčkať, trebárs aj tento víkend, odfotiť ich a fotky poslať do súťaže o najlepšie fotky veveričiek zo záhrady Tihányiovského kaštieľa. Súťaž potrvá do 20. marca a autori/ky najlepších fotiek budú odmenení/é. Fotky posielajte na tk@ssmuzeum.sk.