Turistický vláčik Neusohl Express sa po viac než týždňovej vynútenej odstávke vracia do ulíc Banskej Bystrice. Atrakcia prichádza aj s niekoľkými novinkami vo svojej prevádzke.

Pozastavenie jeho prevádzky vzbudilo až nečakane veľkú pozornosť. Len krátko pred jeho vynútenou odstávkou sa totiž témou internetových diskusií stali dočasné evidenčné čísla, s ktorými mal vláčik jazdiť celé dva mesiace. Vznikli tak pochybnosti o jeho technickej spôsobilosti. To však teraz s odstupom kompetentní vysvetlili.

 „Naším zámerom bolo sprevádzkovať atrakciu na začiatku letnej turistickej sezóny. Faktom je, že zatiaľ čo v okolitých štátoch môže mať súprava (vláčik + 2 vozne) spoločné EČV, na Slovensku musí mať každý jeden vozeň svoje vlastné. Z tohto dôvodu vláčik dočasne jazdil na špeciálnych EČV. Od začiatku sme intenzívne komunikovali priamo cez výrobcu s maďarským Ministerstvom dopravy, ktoré nám pridelilo nové VIN čísla. Hoci proces trval pomerne dlho, už nimi disponujeme. Turistický vláčik Neusohl Express je jeden z najmodernejších na Slovensku. Má všetky bezpečnostné certifikáty, čo potvrdila aj absolvovaná kontrola originality,“ vysvetlil Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Oficiálne sa však obmedzenie prevádzky turistického vláčika týkalo opravy kontrolky na prístrojovej doske a úpravy audiosystému. Od utorka, 8. augusta 2023 bude opäť po zvyšok letnej turistickej sezóny plnohodnotne slúžiť všetkým obyvateľom i návštevníkom mesta.

Novinkou je celková úprava denného harmonogramu jázd s pridaním ďalšej, možnosť platby kartou, ako aj audio sprievodca v slovenskom jazyku. Zahraniční turisti si budú môcť audio sprievodcu spustiť v štyroch jazykoch (anglický, nemecký, maďarský a poľský) pomocou aplikácie Smartguide.

Trasa vláčika sa začína pri Hodinovej veži na Námestí SNP. Mestský okruh trvá približne 30 minút. Lístky si po novom možno zakúpiť priamo vo vláčiku. Individuálne skupinové objednávky je možné nahlásiť e-mailovej adrese vlacik@centralslovakia.eu, minimálne dva dni vopred.

Vláčik bude v auguste premávať denne, v časoch o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 16:00, 17:00 a 18:00 h. Počas septembra bude fungovať cez víkendy a sviatky o 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 a 17:00 hod.