V Bystrici môže vzniknúť triediace centrum v rámci pripravovaného zálohového systému PET fliaš. Myšlienku podporil Banskobystrický samosprávny kraj. V meste tak môže vzniknúť aj 150 pracovných miest.

BBSK podporuje iniciatívu spracovateľa PET fliaš. Lokalizovaním triediaceho centra do Banskej Bystrice môže dôjsť k nadviazaniu už na existujúce mestské recyklačné kapacity.

recyklacia

Recykláciou vo firme Ekolumi, s.r.o. dokáže PET fľašu premeniť na ekologickú PET vločku. Proces tak zbavuje životné prostredie odpadu.

„Veľmi pozitívne vnímam iniciatívu spoločnosti Ekolumi na vybudovanie triediaceho centra v Banskej Bystrici. Je pre mňa rovnako dôležité, že celý proces recyklácie PET fliaš je absolútne ekologický a bez dopadu na životné prostredie,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

recyklacia

Zámer projektu nie je len ekologický, ale aj strategický. „Vznik viac ako 150 pracovných miest v horizonte dvoch rokov pre ľudí primárne z Banskobystrického kraja, predstavuje významný prínos pre túto lokalitu,“ uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Spoločnosť Ekolumni disponuje už skúsenosti so zálohovým systémom napríklad aj v Litve. Aktuálne spracúvajú približne 120 ton fliaš denne do podoby PET vločky. Jej cieľom je v roku 2022 dosiahnuť ich spracovanie do PET regranulátu ako vstupnej suroviny na výrobu nových PET fliaš. Tak by vznikol princíp cirkulárnej ekonomiky v praxi.

recyklacia

Zálohový systém na PET fľaše a plechovky by mal byť spustený v januári 2022. Vedenie samosprávneho kraja ponúklo potrebnú súčinnosť v prípade, že triediace centrum zálohového systému PET fliaš bude lokalizované v Banskej Bystrici.