Nevyhnutnou a pomerne obľúbenou súčasťou zariaďovania nového bytu či domu patrí výber svietidiel. Svietidlá sú dôležité nielen po funkčnej stránke, aby presvetlili naše domovy, ale aj z estetického hľadiska.

Môžu výrazným spôsobom dotvárať vyznenie bytu či domu, preto stojí za to si ich vyberať dôkladne a po dobrom uvážení. V súčasnosti sa aj pri svietidlách vraciame z pohľadu trendov do minulosti, letia aj také typy, ktoré sa bežne používali v polovici 20. storočia. Prinášame vám tri trendy pri interiérových svietidlách, ktoré by vám mohli pomôcť pri ich výbere do vášho nového domova. Tieto trendy by vám mohli pomôcť pred sťahovaním sa do nového domova, pretože výber svietidiel je nevyhnutnou súčasťou tohto procesu.

1. Návrat ku klasike

Pri svietidlách letí návrat ku klasike a industriálnemu štýlu. Čoraz obľúbenejšie sú svietidlá zo železa či hliníka, prípadne z dreva. Je to úplne logické. Keď sa všade vôkol nás presadzuje retro-štýl, a to sa týka aj nábytku či bytových doplnkov, tak len ťažko môžeme očakávať, že sa tento trend vyhne aj svietidlám. Čoraz rozšírenejšie a žiadanejšie sa stávajú moderné a úspornejšie LED svietidlá. Svietidlá, ktoré teraz letia, by sme vzhľadom zrejme najviac mohli prirovnať k tým, ktoré boli populárne ešte v 70-tych rokoch dvadsiateho storočia.

Závisí však samozrejme na vašom vkuse. Ak nepatríte k fanúšikom retra, tak nevadí. Dnes si medzi svietidlami vyberiete aj moderné modely, ktoré sú priam futuristické a sú úplným opakom retra. Každopádne, práve retro je dnes číslom jeden.

2. Netradičné tvary na strope

Dávnou minulosťou sú časy, keď sme za stropné svietidlá považovali len klasické lustre. Neskôr prišli ešte bodové svietidlá, ktoré sú pomerne obľúbené aj teraz. Vo všeobecnosti však aktuálne letia stropné svietidlá v rôznych, možno až neortodoxných tvaroch. Na scénu prišli stropné a závesné svietidlá, ktoré na prvý pohľad upútajú netradičným a nesmierne zaujímavým prevedením. Obľúbené je napríklad kovové závesné svietidlo s farebnými tienidlami, ktoré dodajú priestoru úplný iný šmrnc. Veľmi časté sú aj drevené stropné závesné svietidlá a taktiež už spomínané svietidlá v industriálnom štýle.

Pri stropných svietidlách máte prakticky na výber tri možnosti – klasické lustre, potom bodové svietidlá a moderné stropné, resp. závesné svietidlá. Trendom sú aktuálne tie posledné, čiže závesné svietidlá. V ich prípade je aj oveľa väčší priestor pre rôzne netradičné tvary a riešenia. To sa samozrejme nevylučuje s industriálnym či retro štýlom, veď aj v tom je priestor na neortodoxné riešenia.

3. Šikovné riešenia na stenách

Svietidlá prirodzene nemusíte umiestniť len na strop, ale aj na stenu. Takéto svietidlá sú veľmi obľúbené napríklad v spálňach alebo v kúpeľniach pri vani, ak si chcete napríklad dopriať pohodlný kúpeľ a čítať si pri svetle. Moderné nástenné svietidlá ponúkajú aj viaceré inovatívne vylepšenia ako napríklad USB porty na nabíjanie mobilného telefónu. Z materiálov aj v tomto prípade letí drevo, populárne sú však aj nástenné svietidlá vyrobené z keramiky, prípadne z plastu.

Otázkou je, či si napríklad do spálne kúpiť na čítanie samostatnú lampu alebo nástenné svietidlá. Čo sa týka trendov, populárnejšia je v súčasnosti druhá možnosť, pretože integrované nástenné svietidlá lepšie pasujú do celkového vyznenia interiéru. Zároveň sa ľahšie inštalujú a nemusíte sa báť, že ich napríklad pri neopatrnom pohybe zhodíte z nočného stolíka. Nástenné svietidlá sú jednoducho „trendy“ práve vďaka tomu, že sú mimoriadne univerzálne a výrobcovia ich v ponúkajú v toľkých prevedeniach, že si spomedzi nich vyberie naozaj každý.