Bývanie v rodinnom dome je snom mnohých. Predsa len majú domy oproti bytom hneď niekoľko výhod. Aj keď pokiaľ nemáte pozemok a teda musíte kupovať najskôr ten, rozhodne vás zaobstaranie si takéhoto bývania bude stáť viac ako kúpa bytu.

Praktický záhradný domček

Keď chcete vlastný dom, ale zároveň potrebujete robiť kompromisy kvôli vášmu rozpočtu, väčšinou sa ako prvé robia kompromisy s veľkosťou pozemku. Avšak nemusíte zúfať, že si budete môcť dovoliť len malý pozemok, aspoň nebudete musieť obzerať výkonné benzínové kosačky a vystačíte si aj s elektrickou. A teraz vážne aj v malej záhrade môžete mať všetko, čo potrebujete.

Začnime dreveným záhradným domčekom. Že by vám zbytočne zaberal miesto a ukrajoval z beztak malej záhrady? Vybavte ho veľkými posuvnými dverami a počas teplých mesiacov môžete mať takýto „vonkajší“ priestor na rôzne práce. V prípade potreby samozrejme nie je problém takýto záhradný domček uzavrieť a uzamknúť.

Využite priestor pri plote a aj pod povrchom

Prejdime k pestovaniu. Ideálne pre malé záhrady je ovocie, ktoré sa pestuje pri opore, napríklad vinič, černice, maliny, či dokonca kivi. Vysaďte ich pri plote, ktorý „zachytáva“ južné slnko. Pestovanie pri plote nielen šetrí miesto v záhrade, ale aj poskytuje k rastlinám dobrý prístup.

Územie Slovenska sa okrem iného vyznačuje pomerne pravidelnými a výdatnými zrážkami. Zachytávať dažďovú vodu a využiť ju aspoň na polievanie záhrady je preto nielen praktické, ale aj logické. Len keď tie sudy zaberajú v záhrade miesto!

Je tu však ešte jedna možnosť. Betónové žumpy z Nitry je možné využiť aj ako podzemné nádrže na dažďovú vodu. Ponúkajú násobne väčší objem aj oproti tým najväčším sudom a ich umiestnenie pod zemou má hneď dve veľké výhody: nezaberajú priestor, keďže nad zemou je len komín a voda v nich uskladnená má konštantne nízku teplotu, ktorá minimalizuje množenie nežiaducich baktérií.