Počuli ste už o pojme refinancovanie úverov? Pre finančne menej zdatného človeka je to možno stále pojem, ktorý je trochu neznámy a zahalený akýmsi rúškom tajomstva. Podstatou refinancovania úveru či pôžičky je však to, že si pôžičku v podstate prenesiete do inej banky či nebankovej inštitúcie a dlžnú sumu splácate novému veriteľovi. A výhodou je to, že takto získate výhodnejšie podmienky a nižší úrok, čiže v konečnom dôsledku zaplatíte za pôžičku menej. Samozrejme, nie je to výhodné pri každej jednej pôžičke či hypotéke, pretože v ideálnom prípade nemusíte nájsť výhodnejšie podmienky než tie, ktoré máte aktuálne nastavené. Rozhodne však stojí za to skúsiť to a nájsť na trhu lepšie podmienky úveru či hypotéky. Poďme sa pozrieť na tri dôvody, prečo je refinancovanie výhodné.

  1. Získate nižší úrok

To je asi tá základná a najväčšia výhoda celej schémy refinancovania pôžičiek a úverov. Predstavte si to jednoducho – máte pôžičku s úrokom 1,5 % na jeden rok. A potom zistíte, že sa zmenila situácia na trhu, čo sa vplyvom ekonomického vývoja môže veľmi ľahko stať. A zistíte, že v inej banke dostanete úrok napríklad 1,1 %. V tom prípade sa jedná o tzv. najvýhodnejšie refinancovanie úveru na trhu, čiže lepšiu ponuku už skrátka nenájdete. A vy môžete urobiť to, že novú banku požiadate o refinancovanie starej pôžičky (nová banka vyplatí pôžičku za vás tej starej) a potom už splácate novú pôžičku novej banke za nižší úrok. Je to úplne jednoduché a výsledkom je, že ušetríte peniaze a za vaše pôžičky v konečnom dôsledku zaplatíte menej peňazí. Načo platiť viac, keď nemusíte?

  1. Získate lepšie podmienky

Rovnako sa bavíme o podmienkach úverov či hypoték. Pri oboch je totiž dôležitý aj čas, za ktorý ich splatíte. Existujú aj tzv. zmluvné pokuty, napríklad za predčasné splatenie. A pokiaľ máte napríklad aktuálne viac peňazí a chcete sa pôžičky zbaviť, tak nemôžete, pretože vám hrozí zmluvná pokuta. Tento problém hravo vyriešite refinancovaním úveru či hypotéky! Prejdete do novej banky či nebankovej spoločnosti a po dohode si nastavíte také podmienky i dobu splatenia, výhodné pre vás.

  1. Uvoľníte si ruky

Výhodným refinancovaním si uvoľníte ruky a možno aj získate nejaké dodatočné finančné prostriedky. A ak nepomôže refinancovanie, môžete si jednoducho vziať aj pôžičku pred výplatou. Spoločným menovateľom refinancovania i takejto pôžičky je fakt, že všetko vybavíte rýchlo a on-line prostredníctvom internetu. Nemusíte nikam osobne chodiť, ale svojich nevýhodných pôžičiek sa rýchlo zbavíte refinancovaním na internete. A rovnako si tam môžete napríklad vziať rýchlu pôžičku pred výplatou, ktorá aktuálne zabezpečí vaše finančné požiadavky.