Je dobré si uvedomiť, že nie každý podnikateľ potrebuje mať k dispozícii svoj vlastný sklad. Nie všetci ho nutne potrebujú pre chod svojho podniku, ale ak je súčasťou vášho biznisu, mali by ste sa snažiť jeho chod čo najviac zefektívniť. Dokážete to iba vtedy, ak správne spojíte manipulačnú techniku, skladové regály a výkony vašich zamestnancov. Ako to dosiahnuť? Tu sú tipy, vďaka ktorým bude váš sklad efektívnejší.

sklad-ccSprávny výber regálov

Regály v sklade sú jeho neoddeliteľnou súčasťou – zabraňujú chaosu, každý tovar má svoje miesto, skladníci nepobehujú zmätene a nehľadajú položky, ktoré sa niekde povaľujú, pretože neostalo miesto na regáli. Okrem toho dokážu skvele maximalizovať skladové priestory. Pri ich výbere si však musíte dať pozor na to, aby ich rozmery – výška a šírka jednotlivých uličiek – boli prispôsobené manipulačnej techniky. Treba si uvedomiť, že niektoré skladové systémy môžu byť vysoké až desiatky metrov.

Vysokozdvižné vozíky

Moderné vysokozdvižné vozíky sú dnes už samozrejmosťou v každom väčšom sklade. Ich počet musíte prispôsobiť veľkosti skladu tak, aby nedochádzalo k žiadnym zbytočným prestojom spôsobeným nedostatkom manipulačnej techniky. Okrem toho je dôležité, aby boli v dobrom technickom stave, takže pravidelne kontrolujte najviac namáhané časti – reťaze, pneumatiky a hydraulické hadice. Ak máte v zálohe vysokozdvižný vozík, je to len dobre.

Zamestnanci sú dôležití

Je dôležité si uvedomiť dve veci – zamestnanci sú srdcom vášho skladu a aj to, že sklad nie je práve najveselšie miesto na prácu. Aj preto by ste mali urobiť maximum preto, aby sa tu vaši pracovníci cítili dobre – obľúbené LED osvetlenie skladov, ktoré šetrí zdravie, kvalitná vzduchotechnika, ale aj kútik pre zamestnancov, kde si môžu v pokoji vypiť kávu – to všetko by malo byť súčasťou vášho skladu. Ak sa vám podarí spojiť tieto tri oblasti, efektivita vášho skladu porastie.