Slobodu a nespútanosť našli na motorkách v divočine Strednej Ameriky. Českí herci Pavel Liška a Honza Révai prichádzajú so svojou zábavnou cestovateľskou show

Traja vagamundi na motorkách na ceste v ústrety divočiny Strednej Ameriky! Českí herci Pavel Liška a Honza Révai a kameraman Hynek Bernard sa bez zbytočných špekulácii zbalili a vyrazili na najdivokejší čunder vo svojom živote. Počas troch mesiacov precestovali tisíce kilometrov od Panamy až po pestrofarebné Mexiko. O svoje dobrodružstvo plné nečakaných zážitkov sa podelia v zábavnej cestovateľskej show v utorok 17. septembra v banskobystrickej Aule SZU. 

Ako ste prišli k tomu, že by ste sa vydali na výpravu do Strednej Ameriky?

Honza Révai: V predchádzajúcom projekte Moto Cestou Necestou sme objavili Kaukaz, teda Gruzínsko a Arménsko, a potom Južnú Ameriku, v ktorej sme prešli Čile a Bolíviu.

Pavel Liška: Tam sme sa vlastne my traja spoznali a časom prišli na to, že chceme cestovať a natáčať úplne iným spôsobom. Potrebovali sme väčšiu slobodu a nespútanosť. A tiež obmedziť počet účastníkov. A tak sme sa stali zároveň aktérmi aj štábom, producentmi aj režisérom… a bohvie kým ešte. (úsmev)

Honza Révai: Na spiatočnej ceste do Čile sme sa s Pavlom a Hynkom zhodli, že by sme chceli cestovať slobodnejšie a na vlastnú päsť. A tam sme z tohto projektu ušli do vlastného a vymysleli sme si Vandrákov Vagamundos. 

Vraj ste nakoniec celú výpravu nechali na náhodou. Prečo? 

Honza Révai: Najprv sme všetko oddiaľovali, a potom som to doháňali na poslednú chvíľu. To sa však týkalo skôr technických záležitostí. Ale čo sa týka dramaturgie, my sme sa práveže pripravovali príliš. Až do takej miery, že sme sa zacyklili a nevedeli sme, ako to celé poňať. Nakoniec sme sa zhodli na tom, že to hodíme za hlavu a pôjdeme jednoducho za nosom. Čo nás stretne, to nás stretne a to bude nosné. A že to aj bolo! Preto sme tam šli na tri mesiace. A materiál sme doniesli na tri celovečeráky. Samozrejme, risk to bol, ale my máme radi výzvy a nebojíme sa prekážok. Práve naopak. 

Pavel Liška: Ja si myslím, že to risk nebol. Dlhé mesiace sme sa trápili premýšľaním, ako našu cestu a cestopisný dokument poňať. Ako byť originální, ako prísť s niečím úplne novým, ako nenudiť a byť nejakým prínosom nielen pre bežných divákov, ale ako zaujať aj skutočných cestovateľov a motorkárov, pretože my sa z nich ani veľmi nepovažujeme. Stále som nejako cítil, že sa trápime zbytočne. Že sama cesta nám napíše príbeh, ktorý nejde vymyslieť, ani naplánovať. 

Ako ste už spomenuli, cestu ste prešli na motorkách. Mali ste predtým k motorkám vzťah? 

Honza Révai: Každý z nás začínal s motorkou už ako malý chlapec. Pavel na Stadione, ja na Fychtle (Jawa 21) a Hynek na Mustangu. Ale motorkármi sme sa všetci stali asi až v dospelosti. Okrem toho, už sme predtým prešli Južnú Ameriku a Kaukaz, takže po prvýkrát to určite nebolo.

Pavel Liška: Ja by som nadviazal na to, čo som už povedal, a teda, že ja sa motorkárom necítim. Motorka je pre mňa len prostriedok, nielen dopravný, ale i prostriedok k tomu, čo mám rád. Plávať krajinou, tu doprava, tam doľava… Ja som užívateľ. 

Vandráci Vagamundos

Zorro, Don Juan a Comandante, teda Pavel, Honza a Hynek sa na svoju výpravu vydali na vlastnú päsť, bez štábu, bez sprievodných vozidiel, bez hotelov a iného hýčkania. Jednoducho naskočili na svoje dvojkolesové tátoše a zmizli v prachu cesty. Najprv boli videní v Paname, potom zamierili do džungle Kostariky, vandrovali po rozsiahlej Nikaragui, napriek varovaniam prešli Honduras, potom vstúpili do zeme vulkánov El Salvadora, objavili nádhernú Guatemalu, prefičali maličké Belize a svoju spanilú jazdu ukončili v preslávenom Mexiku. Na výprave im štrajkovali mašiny aj ich ohrozoval škorpión, no nebezpečenstvá prevážili priateľské stretnutia s miestnymi kultúrami. Dnes svoje zážitky, ktoré starostlivo dokumentovali, prezentujú na zaujímavom cestovateľskom večere.

Podujatie sa koná v utorok, 17. septembra o 20.00 h v aule SZU. Lístky si môžete kúpiť na predpredaj.zoznam.sk

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.