Aby bola voda v jazierku vždy čistá a dobre sa v nej darilo aj vašim rybičkám, vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Niekoľko tipov, ktoré vám v tom pomôžu, nájdete v našom článku.

Jazierková chémia s prospešnými baktériami

Príčinu zápachu, zakalenej vody alebo premnožených rias v jazierku pomôže odstrániť dobrá jazierková chémia. Zabráni tiež tomu, aby sa opäť vo vode vyskytli. Pre prvým použitím sa mnoho vlastníkov jazierok obáva, či jazierková chémia neuškodí životu vo vode. Tieto obavy však nie sú namieste.

Šetrné zloženie obsahujúce prospešné baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vode, vytvára priaznivé podmienky pre rybičky. Jej používanie navyše prečistí vodu a na dno jazierka sa dostane viac denného svetla, čo prospieva aj vodným rastlinám.

Jazierková chémia by sa mala používať niekoľkokrát ročne. Odporúčané je jej používanie po daždi, ktorý do vody naplaví menej prospešné látky z okolitej pôdy. Dávkovanie a pravidelnosť používania sa môžu medzi jednotlivými produktami líšiť, preto si vždy pred aplikáciou prečítajte návod na použitie. Kvalitnú chémiu do jazierka nájdete aj v obchode HomePond. Nakúpite tu všetko na vláknité riasy, zelenú a zakalenú vodu, krmivo a liečivá pre ryby a mnoho iného pre vaše záhradné jazierko.

Ako na riasy v jazierku

Jazierko zanesené riasami nielenže nevyzerá pekne, ale môže sa z neho do okolia šíriť aj zápach. Takéto prostredie navyše neprospieva vodným živočíchom ani rastlinám. Starostlivosť o jazierko by preto mala začať už na jar. Riasy sa ňom začínajú tvoriť už pri teplote 4 °C.  Vláknité riasy, pri premnožení spotrebúvajú veľké množstvo kyslíka, ktorý odoberajú rybám. Pre život vo vode je nebezpečenstvom tiež zmena jej pH, ktorú spôsobujú.

Veľké vláknité riasy nemožno odstrániť len mechanickým vyčistením jazierka a filtráciou. Bude potrebné aj aplikovanie chémie do jazierka. Jazierko je totiž otvoreným systémom, do ktorého sa dostávajú látky z okolia, ktoré ich rast podporujú. Chémia na vláknité riasy vám však pomôže tento problém spoľahlivo vyriešiť. Nezabudnite ani na filtráciu a pravidelnú kontrolu kvality vody.