Viac ako dvadsať podujatí len v samotnej Banskej Bystrici! Posledný októbrový víkend  prináša nielen návrat k tradičnému stredoeurópskemu času, ale aj bohatú ponuku rôznorodých podujatí na spríjemnenie voľných chvíľ.

Piatok 26. október

Dni krásy v Europe

Europa SC  – 9:00 h

Počas Dní krásy, ktoré sa v Europa SC konajú  v piatok a v sobotu, budú mať dámy možnosť spoznať najnovšie trendy v líčení a starostlivosti o pleť, ako aj vyskúšať prácu profesionálnych vizážistov priamo na vlastnej koži. Okrem toho budú počas celej akcie v centrálnom priestore pod vedením moderátorov prebiehať líčenia pri jednotlivých stánkoch, ako aj rozhovory s vizážistami a partnermi akcie priamo na pódiu a v improvizovanej kaviarni.

Festival zborového spevu

Robotnícky dom – 18:00 h

Dvojdňový Festival zborového spevu Viliama Figuša-Bystrého otvorí v piatok o 18:00 h koncert detských a mládežníckych speváckych zborov.

Banskobystrické spevácke zbory sa predstavia v koncerte od 18.00 hod. V sobotu je na programe súťaž miešaných zborov (10:00 h) a 38. ročník Festivalu zborového spevu Viliama Figuša-Bystrého vyvrcholí galakoncertom o 18:00 h. Festival sa koná v Robotníckom dome.

Večer s ľudovkami

Komorná sála SOS – 18:30 h

Aj milovníci ľudovej hudby si v piatok prídu na svoje. V Komornej sále Stredoslovenského osvetového strediska bude od 18:30 h vyhrávať Ľudová hudba Jána Maka. Zaspievajú Martina a Laura Fodorové, Dominika Maková, Veronika Bodnáriková, Marika Tereková, Jozef Mak a ženská spevácka skupina Trnki. Moderuje Anita Fáková.

Svetlonosky a „ticho“ na amfiteátri

Amfiteáter Paľa Bielika  – 18:00 h

TIF, čiže Trocha iný festival, s podtitulom Bystrická noc svetlonosov, privíta v piatok večer na amfiteátri Svetlonosky – vystúpenie tanečného odboru ZUŠ J. Cikkera  v choreografii Martina Urbana, ale prinesie tiež „ticho“. V hororovom filme Tiché miesto (USA, 2018, r. John Krasinski) je ticho jedinou možnosťou ako prežiť ďalší deň. Lebo keď ťa započujú, tak ťa ulovia. Obyčajná rodina sa snaží prežiť vo svete, kde i ten najslabší zvuk môže znamenať rozsudok smrti…  Podujatie, ktoré organizuje OZ Čakanka, má aj benefičnú výzvu: Prines teplo svojho domu, do ohňa polienka, deku na kolienka a daruj ju, nech poslúži niekomu…

Havlov Motýľ na anténe

Bábkové divadlo na Rázcestí – 19:00 h

Titul Motýľ na anténe je jednoaktovou komédiou, ktorá lavíruje na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou nás, ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť. Zároveň, ako u tohto autora býva zvykom, nezakryl ani svoje autobiografické inšpirácie.

Bábkové divadlo na Rázcestí uvedie Havlovho Motýľa na anténe

Janais a jej Ilúzie v Klube HaD

Klub Hudby a Divadla – 19:00 h

Slovenska speváčka a skladateľka Janais vydala svoj štvrtý album, ktorý nazvala Ilúzie. Predstaví ho na krstných koncertoch v Prešove, Banskej Bystrici a Bratislave. V Banskej Bystrici sa s charizmatickou speváčkou a jej kapelou môžete stretnúť v piatok 26. októbra v Klube Hudby a Divadla o 19:00 h. Viac v článku na BBonline.sk.

Na Štiavničkách vyrastie Ďurovčíkov Strom

Športová hala Štiavničky – 19:00 h

Strom v hlavnej úlohe úžasného tanečného divadla, ktoré po takmer dvadsiatich rokoch opäť prichádza na pódiá! A opäť s hlasom Milana Lasicu, v choreografii a réžii Jána Ďurovčíka, s hudbou Henricha Leška, Jána Berkyho-Mrenicu ml. a Petra Uličného. Predstavia sa v ňom sólisti špičkových slovenských folklórnych súborov. Strom zasiahne vaše srdcia, nenechajte si ho ujsť. V Banskej Bystrici v piatok a v sobotu o 19:00 h v ŠH Štiavničky.

Súťaž o vstupenky: Ďurovčíkov strhujúci Strom sa vracia na pódiá. Príde aj do Banskej Bystrice

The Paranoid opäť v Bystrici

Klub 77 – 19:30 h

The Paranoid sa vracia do Banskej Bystrice!  V rámci Posledná noc tour sa kapela v piatok večer predstaví v Klube 77.

Najprv to roztočí košická kapela Fictive Marry (19:30 h), po nej to bude Mofokiller z Bratislavy a koncert The Paranoid začína o 21:20 h.

Dámy, pripravte sa!

Aula Slovenskej zdravotníckej univerzity – 20:00 h

Historicky prvá tour tanečno-striptízovej skupiny The Gentlemen Slovakia! Medzi 18 mestami, kde skupina vystúpi, je aj Banská Bystrica. Dámy, pripravte sa na vzrušujúce vystúpenie plné skvelej hudby, profesionálnych prvkov tanca a emócií.

Tanec v Záhrade

Kultúrne centrum Záhrada  – 19:00 h

Piatkový večer v Záhrade sa bude niesť v znamení performance a tanca. Jan Bárta (CZ) uvedie sólo Pitch, inšpirované prevažne pozorovaním, že človek je čím ďalej tým viac nútený k rozširovaniu svojho vnímania. Benjamin Jarretta (USA/HU) uvidíme v Spring Cleaning, rituálnej fraške vlastnej spoločensko-sexuálnej skúsenosti, za použitia konkrétnych piesní, ktoré sú spúšťačom dôležitých spomienok.

Sobota 27. október

Štartuje Biathlon Mania Cup 2018

Štadión SNP Štiavničky – 8:00 h

Prvým kolom BM CUP štartuje projekt, v ktorom budú žiaci zbierať body do celoročného rebríčka. Projekt, ktorý funguje už rok, navštevujú deti, pre ktoré je toto podujatie prioritne určené, no 1. kolo je, samozrejme, pre všetky vekové kategórie.  Preteky na kolobežkách s laserovou streľbou sa začínajú už o 8:00 h ráno.

Halloween sa už hlási

Aula Slovenskej zdravotníckej univerzity – 15:00 h

Skvelá Halloween party pre malých aj veľkých vypukne v sobotu o 15:00 h v Aule SZU na Bernolákovej. Čaká vás zábava, diskotéka, tanečné vystúpenia najmenších detí zo Sonyta Mini Disco a nebudú chýbať súťaže o pekné ceny, občerstvenie a  tvorivé jesenné dielničky.

Parkouristi Bystričanom

Telocvičňa ZŠ Narnia  – 16:00 h

Nielen Bystričanom ale aj Bystričankám  prevedú mladí banskobystrickí parkouristi čo dokážu. A ukážu viac ako rôzne parkourové krkolomné skoky a rôzne kúsky. Možno neviete, ale parkour, ktorý vznikol vo Francúzsku, znamená vlastne umenie pohybu (z francúzskeho le parkour). A o tomto umení ako aj o jeho histórii sa viac dozviete práve na sobotňajšom podujatí v ZŠ Narnia (Okružná, vchod od ihriska pod Billou).

Ako soľ zvíťazila nad zlatom

Divadlo pod balkónom – 17:00 h

Čujte, čujte, počúvajte príbeh o tom, ako zvíťazila soľ nad zlatom… Soľ nad zlato – rozprávku o dvoch komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami, uvádza v sobotu sídliskové Divadlo pod balkónom.

Choďte si pre svoj kvások

Panta Rhei v Europa SC – 18:30 h

Choďte si aj vy do kníhkupectva Panta Rhei pre svoj kvások, ktorý ukváskoval dva knižné bestsellery a doprajte si najvyššiu kvalitu kváskovania! Stačí, ak si prinesiete malú uzatvárateľnú nádobku a kvások bude váš. A ak si si počas rozdávania kvásku kúpite v Panta Rhei knihu Kváskovanie, jej autorka vám ju s radosťou podpíše. Kváskovanie rozdáva zDARma kvások.

Charmsove deti prídu do Záhrady

Kultúrne centrum Záhrada – 20:00 h

Koncert slovensko-ukrajinskej kapely Charmsove deti v rámci ich jesenného turné je výnimočný. Totiž, šanca, že si ich vypočujete naživo, je menšia, ako stretnúť na pravé poludnie rysa ostrovida na Námestí SNP. Spontánne mixujú rock, punk, rap, funk, jazz, básne a občas improvizujú. Vychádzajú z podzemnej garážovej poetiky 90-tych rokov. Vokály a poéziu vytvárajú výtvarník Marsel Onisko a rapper Den Da Funk. Svoje prvé a posledné turné venujú všetkým strateným kamarátom a zaniknutým garážovým skupinám…

Charmsove deti live at Stanica 2018

Charmsove deti live at Stanica 2018

Uverejnil používateľ Charmsove deti Sobota 25. augusta 2018

Metalové šialenstvo v Tartarose

RC Tartaros – 20:00 h

Groove metalové šialenstvo… alebo  Crimena a Grimaze v Rockovom klube Tartaros. Rumunskú skupinu Crimena charakterizuje violent groove metal, Grimaze z bulharskej Sofie vsadila na groove/death metal. Metal bude v RC Tartaros znieť aj v nedeľu. Metal Night: Omega Diatribe sa začína o 18:25 h. Viac info na Facebooku.

Nedeľa 28. október

Stretnutie zberateľov

Dom Slovenského misijného hnutia – 8:00 h

V Dome Slovenského misijného hnutia sa opäť koná Celoslovenské stretnutie zberateľov poštových známok , mincí, pohľadníc (8:00 – 12:00 h).  Banskobystrickí filatelisti sa okrem týchto búrz pravidelne stretávajú aj každú druhú nedeľu v mesiaci  v čase 9:00 do 11:00 h tiež v Misijnom dome.

Rozprávková nedeľa vo vile Dominika

Bábkové divadlo na Rázcestí – 10:00 a 16:00 h

Posledná októbrová nedeľa v Bábkovom divadle na Rázcestí poteší malé aj väčšie deti dvomi rozprávkami. Dopoludnia to bude jedinečné interaktívne divadielko pre batoľatá a ich rodičov Farbatolárium (10:00 h) a popoludní Židovské rozprávky z cyklu Rozprávková geografia (16:00 h).

Basketbal na Štiavničkách

Športová hala Štiavničky – 16:30 a 19:00 h

Ak máte chuť na šport – a basketbal zvlášť, v nedeľu máte možnosť fandiť na dvoch zápasoch. V dohrávke 5. kola Extraligy žien bystrické pumy nastúpia o 16:30 h proti BKM Junior UKF Nitra.  Zápas 1. ligy mužov medzi domácimi  ŠKP BBC a BKM Dolný Kubína začína o 19:00 h.

100 rokov od vzniku Československa

Námestie SNP – 17:00 h

Tento rok uplynulo už 100 rokov od vzniku prvého demokratického štátu Čechov a Slovákov. Toto významné výročie si pripomenieme v nedeľu o 17:00 h pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.

A ešte…

Podujatí počas posledného októbrového víkendu je v Banskej Bystrici naozaj požehnane. V piatok však môžete s deťmi zájsť aj na Sliač a stať sa súčasťou Lampiónového sprievodu mestom. Chýbať nebudú ani rôzne súťaže odvahy a ohňová šou (Mestské kultúrne stredisko, od 17:00 h). V sobotu sa môžete pridať k iniciatíve My sme les a zúčastniť sa protestu Za záchranu našich lesov (Banská Bystrica, Nám. SNP, 14:00 h). Na Ponikách sa v sobotu uskutoční 1. ročník Ponickej heligónky (Kultúrny dom, 14:00 h) a banskobystrický Zimný štadión bude aj túto sobotu otvorený pre všetkých, ktorí si chcú zakorčuľovať (17:00 – 18:30 h).