Ďalší víkend pred nami a opäť pestrá ponuka podujatí nielen v Banskej Bystrici. Vychutnajte si Dni mesta, Mičinský pitvor a ak máte chuť na jahody, zájdite na Krpáčovo.

Piatok 14. jún

Dni mesta

Námestie SNP, B. Bystrica – 15:00 h

Dni mesta počas dvoch dní, v piatok a v sobotu, prinesú pestrú ponuku zábavy, módnu šou, divadlo, ale aj banskú históriu a mladé nádejné bystrické kapely.

V piatok od 15:00 h sa na námestí predstavia Tanečná škola Brishka, Akadémia umení, Konzervatórium J.L. Bellu aj ZUŠ Jána Cikkera. Od 18:00 h sa k banskobystrickým mladým umelcom pripoja rumunskí – koncert kapely Taraf de Haidouks, Módna show slovenských a rumunských návrhárov (19:00 h) a večer o 21:00 h vystúpi známa srbská kapela Boban Markovic Orkestar.

V sobotu začína program od 14:00 h a prinesie Minikurz bábok BDNR, Medenú cestu (15:00 h), Banícke festivácie (17:00 h). Gatsby Sounds, kapela hrajúca moderné piesne v postmodernom swingovom šate, sa predstaví o 20:00 h a o 21:00 h vystúpi Filip Jánošík a hotoví umelci.

V rámci Dní mesta sa môžete tešiť aj na dve divadelné komédie – Legenda (Jánošikowa?) v piatok o 18:00 h na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska a Nemá kocúr večne hody – vo veľkom štúdiu Divadla Akadémie umení (18:30 h). Chýbať nebude ani tanec, Divadlo Štúdio tanca vás poteší tanečnými vystúpeniami  v exteriéroch mesta (piatok o 15:00, 16:00 a 17:00 h).

Dni mesta od piatka otvoria kultúrne leto v Banskej Bystrici

Adam Engler & Amnesty International: Sloboda pohybu

Záhrada CNK, B. Bystrica – 17:30 h

Sériou verejných akcií a diskusií Amnesty International Slovensko v spolupráci s umelcom Adamom Englerom upozorňuje verejnosť na situáciu ľudí na úteku aj na počet ľudí, ktorí počas cesty do Európy zahynuli v Stredozemnom mori.

Umelecká inštalácia Sloboda pohybu sa od 17:30 h uskutoční v kultúrnom centre Záhrada a následne od 18:00 h tu na tému migrácie a ľudí na úteku budú diskutovať autor inštalácie Adam Engler, členka tímu Amnesty International Natália Šmídová a odborníčka na tému migrácie a utečenectva a riaditeľka Ligy za ľudské práva / Human Rights League Zuzana Števulová. Diskusiu moderuje riaditeľ Amnesty Slovensko Rado Sloboda. Viac sa dočítate na Facebooku.

Mičinský pitvor

Horná Mičiná – 18:00 h

Štvrtý ročník divadelno-hudobného festivalu Mičinský pitvor, ktorý sa koná od piatku do nedele v Hornej Mičinej, bude už tradične plný láskavého a veselého umenia všetkého druhu.  A najmä to bude opäť parádny cirkus! Program je skvelý, v piatok sa môžete tešiť na patrónku festivalu Kristínu Tormovú, Koťátko zkázy, koncert Katky Koščovej, Martina Geišberga a Daniela Špinera a na Duo Kyseli Krastafci. V sobotňajšom Detskom bloku poteší malých aj veľkých divákov Teáter Komika,  Divadlo Maťo aj Divadielko Žihadlo. A potom, až do noci, na ihrisku aj vás budú zabávať Kulturáku Kolektyw LŁ, Goršecke Narodnie Akademične Teatr, študenti a študentky herectva na banskobystrickom Konzervatóriu J. L. Bellu, San Borondon Cyclo Fanfaria, Tri Tvorivé Tvory s pesničkárom Petrom Lachkým, ako aj herci Lukáš Latinák, Marián Mieyga, Martina Šalach, Peter Oszlík a Milan Vojtela s Tatranským biftekom. Sobota na Pitvore vyvrcholí koncertom JanyKirschner. Viac na stránke podujatia…

Yuri Korec a Habibi v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

V arabskom svete má slovo Habibi, používané hlavne na označenie jedincov mužského rodu, význam miláčik alebo môj milovaný. Tanečné dielo Habibi problem rakúskej choreografky Helene Weinzierl bolo inšpirované skutočným príbehom dvoch iránskych gay tínedžerov a ich problémov s láskou založených na jej neakceptovateľnej inakosti. Slovenský choreograf Yuri Korec, ktorý bol spoluautorom a performerom pôvodnej verzie tohto diela, prezentuje nanovo vytvorenú tanečnú performanciu Habibi 2196-18 v kontexte otázky inakosti v našom regióne.

Ready Player One: Hra sa začína

Amfiteáter Paľa Bielika, B. Bystrica – 21:30 h

V rámci IV. Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2019 sa na banskobystrickom amfiteátri premieta zo 70 mm filmu, čo nie je možné pod holým nebom nikde inde v Európe! V piatok, druhý deň prehliadky, si na amfiku môžete pozrieť film legendárneho Stevena Sielberga Ready Player One: Hra sa začína, príbeh z roku 2045, kedy je svet veľmi nehostinné miesto.

Od štvrtka Prehliadka panoramatických filmov na amfiteátri

Sobota 15. jún

Aj Sliač už otvára kúpalisko

Termálne kúpalisko, Kúpele Sliač – 9:30 h

Pohodu, pokoj a liečivé účinky termálnej vody si od tejto soboty môžete užiť na Termálnom kúpalisku v Kúpeľoch Sliač. V areáli kúpaliska je bazén pre dospelých a malý kruhový bazén pre deti, volejbalové ihrisko, ihrisko pre malý futbal, bufet a vedľa kúpaliska sú tenisové kurty.

Deň hasičov

Europa SC, B. Bystrica – 9:00 h

Banskobystrická Europa sa v sobotu opäť stene dejiskom Dňa hasičov. Na svoje si prídu najmladší fanúšikovia tohto obdivuhodného povolania, ale aj tí, ktorých fascinuje krotenie najsilnejších živlov. Čítajte viac v článku:

Akčný Deň hasičov opäť v Europa Shopping Center

Jahodový prebor

Hotel Polianka, Krpáčovo – 11:00 h

Jahodová bude táto sobota v areáli Hotela Polianka v Krpáčove! Určite nebude chýbať výborný domáci jahodový džem a sirup, ale ani špecialita, ktorú nikde inde nedostanete kúpiť – chilli jahodový džem, aj s ochutnávkou a jedinou možnosťou dozvedieť sa tajný recept tejto špeciality. Piť sa budú, ako inak, jahodové nápoje (nealko aj alko) , chýbať nebude ani pravá domáca jahodová zmrzlina s extra veľkými kúskami ovocia, dezerty a koláče s jahodami. Jahodový prebor – trojboj, sa začne o 13:00 h a disciplíny budú, aké prekvapenie, jahodové – jedenie jahodových gúľ, jahôd, pitie na rýchlosť.  A jahodové menu, tak to vás fakt dostane!

ŠpanGrassFest

Klopačka, Špania Dolina – 12:00 h

Festival country a bluegrassovej hudby, tanca a westernu sa v sobotu koná v priestoroch šachty Ferdinand pri Penzióne Klopačka.

Deň Rakytoviec

Ihrisko FK, Rakytovce – 13:00 h

Deň Rakytoviec je spojený s oslavou 95. výročia Dobrovoľného hasičského zboru. V bohatom  programe budú ukážky hasičskej techniky a zlaňovania členmi horskej služby, bude aj súťaž vo varení kotlíkového gulášu a futbalový zápas ženatí vs. slobodní.

Štyridsiatnici o Nežnej

Záhrada CNK, B. Bystrica – 18:30 h

Už 7. ročník podujatia Odkrývanie, venovaného pamiatke a odkazu zakladateľa Ústavu pamäti národa Jánovi Langošovi, sa bude konať v bašte pri Lazovnej bráne a v Záhrade.  Čítajte viac v článku:

Odkrývanie 2019: Štyridsiatnici o Nežnej a koncert legendárnej Zuzany Homolovej

Sedliacka česť a Komedianti

Štátna opera, B. Bystrica – 18:30 h

Veristický dvojtitul Sedliacka česť (1890) a Komedianti (1892) patrí k zlatému fondu svetovej opery. Obe diela sú reprezentantmi operného prúdu, ktorý na konci 19. storočia zachvátil svet aj vďaka svojmu vernému zobrazovaniu ľudských emócií, vášní, pudov, žiarlivosti, či strachu.

Šiesty Urpín Fest

RC Tartaros, B. Bystrica – 19:00 h

Urpín fest je jedným z podujatí, ktoré organizuje banskobystrické Občianske združenie Urpín, a ktorého poslaním je aj podpora domácej a lokálnej hudobnej scény. Na 6. ročníku festivalu zahrajú kapely – Tritorr (Zvolen), Minor (Žilina),  The outsiders (Žiar nad Hronom) a Editor (Martin).

Conquet U Francúza

U Francúza/Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Kým v Tartarose bude znieť metal a punk, U Francúza si prídu na svoje milovníci jazzu. Mladí hudobníci z kapely Conquet uvedú známe svetové hity v kvalitných jazzových a funkových úpravách, doplnené o rokmi overené jazzové štandardy v rytme swingu a latina.

Skrotenie zlej ženy

Nádvorie Zvolenského zámku – 21:00 h

Letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské je v plnom prúde. V sobotu večer sa na nádvorí Zvolenského zámku predstavia herci a herečky Divadla Jozefa Gregora Tajovského v derniére obľúbenej Shakespearovej  hre Skrotenie zlej ženy.

Bruce Willis na amfiteátri

Amfiteáter P. Bielika, B. Bystrica – 21:00 h

Štvrtú prehliadku panoramatických filmov [ppf] 2019 ukončí v sobotu večer Armageddon. V katastrofickom filme, ktorý v roku 1998 natočil režisér Michael Bay, hrá plejáda skvelých hercov, na čele s Bruce Willisom.

Nedeľa 16. jún

Tvorivé dielne a vítanie včielok

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

V Tihániyovskom kaštieli si deti vyrobia včielky, ale aj iné opeľovače, ktoré poletujú v záhradách a na lúkach. Živé včielky si môžu pozrieť aj v stálej expozícii Príroda stredného Slovenska. Pozorovací úľ v Tihányiovskm kaštieli je prvým živým úľom na Slovensku, ktorý je umiestnený priamo v expozícii múzea. V Thurzovom dome deti budú tvoriť „fľaše trpezlivosti“. Tiež sa dozvedia, ako baníci uplatňovali svoju zručnosť pri výrobe takýchto fliaš, keď figúrky lepili a vkladali cez hrdlo fľaše.

Naučme deti športovať

Areál ZŠ Golianova, B. Bystrica – 10:00 h

V spoločnosti známych športovcov a moderátora Pinďa, budú deti športovať v piatom ročníku charitatívneho podujatia Naučme deti športovať.

Športovo-spoločenská akcia prináša radosť deťom a ich rodičom, športovcom, ktorí „učia“ deti športovať a v neposlednom rade tým, ktorým toto podujatie pomáha.

Vyzbierané finančné prostriedky budú venované handicapovaným deťom banskobystrických občianskych združení Nožička a PONS. Na akcii sa zúčastnia aj „Barani“ s majstrovským pohárom.

Zvolenské Korzo bude športové

Nám. SNP, Zvolen – 17:00 h

Športovať sa bude aj v centre Zvolena. Na hlavnej scéne sa od 17:00 h predvedú Karate klub Uraken, tanečná škola Wanted a majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš. O 18:30 h vystúpi ZH Band. Pripravené sú aj ďalšie športové a nafukovacie atrakcie.