Prvý augustový víkend prináša koncerty, divadlá, tvorivé dielne, festivaly, turistiku i športové podujatia v blízkom či ďalekom okolí. Počasie by víkendu malo priať, inšpirujte sa.

WRANGLER SHOW

Slovenská Ľupča – Podkonice – Selce – Ľubietová, piatok 31. júl, sobota 1. august, nedeľa 2. august

Štvrtý medzinárodný zraz Jeep Wrangler pod Hradom. Hlavný program bude v sobotu od 9. hodiny v Slovenskej Ľupči, kedy začne registrácia účastníkov, prehliadka vozidiel, exhibičné jazdy, kolónový prejazd, oceňovanie i vyhodnotenie. Rôzne súťaže pre deti, súťaž o cenu divákov, prehliadka hradu Ľupča i Rockový festival Renegade Fest v Podkoniciach. Viac sa dočítate v našom článku.

SLIAČSKE ROCKOVÉ LETO 2015

Športový areál ZŠ Sliač, piatok 31. júl o 17. hod., sobota 1. august o 17. hod.

Devätnásty ročník Sliačskeho Rockového leta. Program pokračuje od štvrtka, v piatok sa môžete tešiť na rockovú párty v podaní Reacock Ball – Aces – Pohoda, Liquid Boogie Roll, Rene Lacko & Downtown Band. V sobotu bude Večer mladých kapiel, vystúpi Community of Fools, Horemaday, Pančuchy Eleny Hríbovej, Sense od the 4, Rock Reunion – Christmas, Verdikt znie. Vstupné je päť eur, seniori a deti do 110 cm vstup zadarmo. Tešiť sa môžete aj na tombolu s hodnotnými cenami, občerstvenie. Možnosť stanovania.

t1_i-3264882HC´05 vs. VÝBER HVIEZD

Zimný štadión, piatok 31. júl o 17. hod.

Exhibičný zápas hviezd venovaný spomienke Mira Hlinku. HC´05 iClinic Banská Bystrica verzus Výber hviezd – Michal Handzuš, Richard Zedník, Andrej Sekera, Andrej Meszároš, Martin Marinčin, Marek Hrivík, Richard Pánik a mnoho ďalších. Viac infomácií v staršom článku.

NA BADÍNSKYCH VŔŠKACH

Badín – Ihrisko ŠK Badín, Amfiteáter, piatok 31. júl o 19. hod. a sobota 2. august o 15. hod.

Jubilejný 10. ročník folklórneho stretnutia „Na Badínskych vŕškach“ sa bude konať v dňoch 31. júla a 1. augusta. Vstupné pre deti do 10 rokov je zadarmo, od 10 – 18 rokov – 1 euro a dospelí a dôchodcovia dve eurá.

JÁNOŠÍKOVE DNI V TERCHOVEJ

Terchová, piatok 31. júl, sobota 1. august a nedeľa 2. august

Obec Terchová pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča pozýva na 53. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni.

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V ATLETIKE

Štadión SNP na Štiavničkách, sobota 1. august a nedeľa 2. august

Najlepší atléti Slovenska si cez víkend prídu na svoje. Na banskobystrických Štiavničkách sa 1. a 2. augusta uskutoční už 68. ročník majstrovstiev Slovenskej republiky v atletike mužov a žien. Vstup je voľný. Viac sa dočítate v článku.

VÝTVARNÁ DIELŇA NA VÍGĽAŠSKOM ZÁMKU

víglašVígľaš – zámok, sobota 1. august a nedeľa 2. august v čase o 9. – 12. hod. a 16. – 20. hod.

Srdečne vás pozývame na výtvarnú dielňu: Tvorené zemou, ktorá otvorí svoje dvere záujemcom tento víkend. Táto tvorivá dielňa bude tento krát prebiehať pod taktovkou výtvarníčky Mgr. Márie Janštovej, ktorá sa venuje výtvarnej tvorbe kde využíva hlavne nepálenú hlinu – prírodný materiál, ktorý sa nachádza všade okolo nás, no zatiaľ je vo výtvarnej tvorbe veľmi málo využívaný. Počas dvoch dní si vytvoríte vlastný obraz v podobe hlineného reliéfu. Oboznámite sa s týmto živým materiálom pri ktorom budete objavovať rôzne možnosti a postupy jeho výtvarného spracovania no naším hlavným cieľom bude samotný zážitok a radosť z tvorby. Zaujímavé pre deti aj dospelých sú i víkendové prehliadky zámku so sokoliarskym vystúpením skupiny Biatec, ktoré prebiehajú vždy v sobotu a v nedeľu o 11.,13., 15. a 16. hod.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: VEĽKÝ BOK – 40. ROČNÍK VÝSTUPU

Námestie Slobody – Parkovisko pri VÚB banke, sobota 1. august o 6.30 hod.

Klub TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu. Turistika na trase Heľpa, sedlo Priehyba /1190 m.n.m./, Kolesárová /1508 m.n.m./, Oravcová /1548 m.n.m./, Zadná Hoľa /1620 m.n.m. /, sedlo pod Veľkým bokom /1479 m.n.m./, Veľký bok /1727 m.n.m./, Zadná Hoľa, Oravcová a Závadka nad Hronom (penzión Zlatá Rybka). Tu počkáme, o 15.30 hod. bude odchod autobusu do Heľpy (amfiteáter) zo Závadky nad Hronom. Autobus sa otočí viackrát podľa počtu účastníkov. Jednoduchý stredne obtiažny výstup s prevýšením 1127 m.
Doprava vlastnými autami. Cestovné náklady sú do 5 eur  + účastnícky poplatok – deti do 15 rokov 2 eurá a dospelí 5 eur. V poplatku je zahrnutá doprava, účastnícky odznak, tričko, tombola, guľáš, pivo a folklórna skupina. Predpokladaný návrat je do 19. hod.

t1_donovalyFA DONOVALY NIGHT RUN

Donovaly, sobota 1. august

V poradí už druhý ročník úspešného nočného behu Fa Donovaly Night Run s bohatým víkendovým programom pre celú rodinu. Súčasťou podujatia bude aj Deň detí na Donovaloch. Viac o podujatí nájdete v staršom článku.

NA VÝLET MOTORÁČIKOM A UNIKÁTNOU ZUBAČKOU

Podbrezová – Zbojská – Tisovec, sobota 1. august

Nenechajte si ujsť jedinečný zážitok na krásnom výlete motorovým vláčikom z Podbrezovej / Chvatimechu / Brezna na Zbojskú v kombinácii s unikátnou zubačkou na trase Zbojská – Tisovec a späť. Ozubnicová železničná trať Tisovec – Pohronská Polhora vznikla v roku 1896. V súčasnosti je jedinou aktívnou ozubnicovou železnicou, na ktorej premáva parný vlak v rámci celej Európy.

DEŇ OBCE VLKANOVÁ

i_3321464Vlkanová, sobota 1. august o 8. hod.

Bohatý kultúrny a športový program v obci Vlkanová otvorí od rána súťaž dobrovoľných hasičov „O pohár starostu obce Vlkanová“. Počas celého dňa je pre najmenších otvorený detský dvor plný zábavy, hier, súťaží a detičky uvidia aj divadlo s rozprávkou DOBRÚ CHUŤ, VLK!  V kultúrnom programe sa predstaví pestrá paleta účinkujúcich. Hlavný koncert začína o 17. hod. a zaspievajú OTTO WEITER s ADREOU FISCHER. Zábava pokračuje až do neskorej noci ohňostrojom a diskotékou. Aby ste nezostali hladní, môžete sa tešiť na skvelé pochúťky s tradičnou fučkou a pirohmi.

HOREHRONSKÝ GURMANFEST

Mýto pod Ďumbierom, sobota 1. august o 9. hod.

Občianske združenie Halušky Klaster HOREHRONIE  pozývajú na 21. Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.

NEZABUDNUTÉ REMESLÁ OŽIVIA KVETY

Banská Štiavnica – Námestie sv. Trojice, sobota 1. august o 10. hod.

Nielen viac ako stovka remeselníkov a skvelé folklórne vystúpenia oživia už v sobotu  po 15. krát Námestie v Banskej Štiavnici. Svoje umenie predvedie aj popredný slovenský florista, ktorý bude tvoriť výnimočné kytice, ale o kvetoch i rozprávať. Okrem uvedeného čaká na návštevníkov aj rozprávanie o bylinkách a ich využití v domácnosti. Vône lúky a záhradky – i tak by mohol znieť podtitul tohto ročníka Nezabudnutých remesiel. V sortimente ostatných predávajúcich na jarmoku budú dominovať remeselné a ručne robené produkty. Chýbať nebude ani dobré občerstvenie. Jarmok počas tohto podujatia sa stal najväčším v Banskej Štiavnici a teší sa spravidla i najväčšiemu záujmu návštevníkov, ktorých prichádza na toto podujatie spravidla niekoľko tisíc.

dobru chut vlkDOBRÚ CHUŤ, VLK!

Vlkanová, sobota 1. august o 10.30 hod.

Hra o výnimočnom priateľstve plná humoru a nonsensu pre deti od 3 rokov. Niekedy sa v rozprávkach stane aj čosi celkom nezvyčajné. Čo sa však musí stať, aby sa stal z vlka vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? Rozprávka, ktorá odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starnúci uhundraný vlk. Hra významnej poľskej autorky Marty Guśniowskej, ktorá sa špecializuje na tvorbu pre deti a väčšina významnejších divadiel v Poľsku uvádza jej tituly pravidelne a s veľkým úspechom. V rozprávke sa narába s absurdnými zvratmi, nonsens je povýšený na tvorivý princíp.

harulaHA-HA-HARUĽA

Donovaly – Habakuky Dobšinského rozprávkový svet, sobota 1. august o 11. hod.

Hlavná súťaž vo varení a jedení harule v dvoch kategóriách. O 11. hod. budú súťažiť deti od 3 až 8 rokov a o 12.45 budú súťažiť deti od 9 do 15 rokov. Pripravte  sa na zábavné hry a súťaže pre deti a rodičov, zaujímavé ceny pre najšikovnejších, divadelné rozprávkové predstavenia, preliezky, hojdačky, tvorivé dielne, šikovných remeselníkov a na habadej smiechu a dobrej nálady.

RENEGADE FEST

Podkonice – Futbalové ihrisko, sobota 1. august o 17. hod.

Wrangler show Renegade Fest na futbalovom ihrisku v Podkoniciach.

DEŇ SÁSOVSKEJ UHORKY

Den Sasovskej uhorky 2015Sídlisko Rudlová – Sásová, sobota 1. august o 18. hod.

Témou 4. ročníka je varenie a pečenie dobrôt. Podujatie prinesie koštovku sásovskej uhorkovej polievky, rôzne spôsoby použitia uhoriek, uhorkové špeciality, súťaže pre deti, informácie a historické fakty v podaní Jána Kollára. Na záver bude vyžrebovaná tombola. Viac sa dočítate  v článku.

ŠPAŇ ROCK FEST

Špania Dolina – Penzión Klopačka, sobota 1. august

V poradí druhý ročník festivalu rockovej a hardrockovej hudby Špaň Rock Fest 2015 spojený s krstom knihy Ľuda Majera Ľudové slovesnosti. Vystúpia kapely Four Sticks, EXVF, Peacock Ball, Live Band Bon Jovi Revival.

KONCERT – ARCHÍVNY CHLAPEC

Kino v Bazéne, sobota 1. august o 20. hod.

Ako hovorí sám Richard Vávra (Archívny chlapec), tvorba pre neho znamená priam fyzický proces, kedy sa zo seba snaží dostať emócie a príliš nerieši, či to má dobrý refrén. Jeho svojské texty a hudba tak vnášajú na slovenskú scénu jednak autentickú výpoveď, ale aj netradičnú dynamiku interpretácie. Najradšej by ste to celé k niečomu prirovnali, no čochvíľa zistíte, že to nie je až tak jednoduché. Medzi stenami bazéna sa to bude hmýriť prúdom slov a zvukom strún. Pozrieť si môžete aj video ku koncertu.

OPEN AIR BEACH PARTY

i_3313799Basket Restaurant, sobota 1. august o 21. hod.

Párty v klube BASKET Restaurant pre športovou halou Dukla bude viesť I. Van Vesel a Michell De Funk aka T MIKE. Welcome drink je zadarmo, vstupné sú tri eurá.

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: VYSOKÉ TATRY – SLÁVKOVSKÝ ŠTÍT

Námestie Slobody – Parkovisko pri VÚB banke, nedeľa 2. august o 6. hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na augustovú turistiku do Vysokých Tatier. Turistika na trase 1 z Hrebienku, Slavkovský štít, Pod Slavkovským štítom, 5 prameňov na Starý Smokovec. Trasa 1 s prevýšením 1260m, dlhá 15,5 km a trvaním 9 hodín je náročná. Trasa 2 vedie z Hrebienku, cez Obrovský vodopád, Skalnaté pleso a späť. S prevýšením 555 m, dĺžkou 12,5 km a časom 4:30 hod. je nenáročná. Cestovné je 12 eur, pre nečlena 15 eur. Zmena dátumu na nedeľu 2.augusta je pre organizovaný vysokohorský beh na Slavkovský štít v sobotu, deň predtým.

i_3241664NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 26. júl o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Obrázok ako darček. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 26. júl o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Usaďte sa, prosím. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

SÍDLISKOVÉ VEČERNÍČKY – ZLATÁ RYBKA

Sídlisko Radvaň, nedeľa 2. august o 17. hod.

Mesto Banská Bystrica pozýva v rámci Banskobystrického kultúrneho leta na Sídliskové večerníčky. Druhý večerníček bude odohraný v mestskej časti Radvaň a ponúkne ruskú ľudovú rozprávku v podaní Divadla Clipperton.