Prvý februárový víkend prináša pestrú mozaiku kultúrnych podujatí. Vybrať si z nej môžu milovníci výtvarného aj audiovizuálneho umenia, opery, histórie či jazzu. Deti poteší promenáda masiek na ľade, rozprávky aj rytierske dobrodružstvo.

Piatok 4. február

Feromóny v galérii

A7 Gallery, Banská Bystrica – 8:30 h

V stredu 2. februára otvorili v A7 Gallery na Lazovnej 5 (365.labb) výstavu maliarky Lucie Fabovej Pheromones (Feromóny), ktorá je voľným pokračovaním maliarskeho aj osobného psychologického výskumu autorky. Výstava sa nachádza v centrálnej časti budovy 365.labb a jej súčasťou je trojmetrová maľba štrnásťkarátovým zlatom, ktorá visí pod svetlíkom v eventovej miestnosti, a séria stredných a malých formátov. Výstavu môžete navštíviť každý pracovný deň od 8:30 do 17:00 h.

Lucia Fabová v A7 Gallery:

Zelená radosť Jany Bialovej

Historická radnica, Banská Bystrica – 16:30 h

Zelená radosť je názov výstavy, s ktorou prichádza do Banskej Bystrice výtvarníčka Jana Bialová. Jej tvorba, obrazy, šperky a odevy, bude počas februára a až do začiatku marca zdobiť priestory historickej radnice a Robotníckeho domu. Vernisáž výstavy sa uskutoční tento piatok o 16:30 h vo foyer radnice (Námestie SNP 1) za osobnej účasti autorky a s hudobným hosťom Dávidom Bílekom. Moderuje Monika Pastuchová. Výstava potrvá do 4. marca. Môžete ju navštíviť počas pracovných dní – v Robotníckom dome od 9:00 do 16:00 h a v radnici od 8:00 do 17:00 h (v sobotu od 9:00 do 14:00 h).

Sorrowings

Rozkvet Gallery, Banská Bystrica – 18:30 h

A do tretice ešte jedna nová výstava. V Rozkvet Gallery na Hornej 36, v piatok podvečer otvoria výstavu fotografií Lenky Cisárovej Sorrowings. Je to najnovší autorkin projekt. Podobne ako v starších intermediálnych dielach tu skúma a reflektuje sociálnu problematiku a ľudskú psychiku, pričom využíva ilúziu a surreálnu estetiku. Výstava Sorrowings potrvá do 25. marca. Viac informácií nájdete tu.

Večer s grófkou Maricou

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Dej svetoznámej operety Emmericha Kálmána Grófka Marica sa odohráva na začiatku 20. storočia na maďarskom panstve krásnej a bohatej grófky Marice. Práve sem sa za správcu nechá inkognito najať schudobnený gróf Tasilo. Chce tak zarobiť peniaze na veno svojej sestry. Ako inak, medzi mladými ľuďmi vzplanie láska. Tá je poznačená viacerými zauzleniami a peripetiami, no napokon príbeh končí šťastne…

Emmerich Kálmán – Grófka Marica:

Vnorená v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Ako dlho vydrží telo bez dychu, hlava bez oddychu? Aké rôzne skupenstvá môže mať starostlivosť o blízku osobu? Vnorená… Ponorte sa s nami do komplexného zážitku pre sluchové a haptické zmysly v podobe audiovizuálnej inštalácie, ktorú uvádzame ako predznamenanie pripravovanej premiéry (ODIVO a Myši na poli).  Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Sobota 5. február

Promenáda masiek

Športový areál, Rudohorská, Banská Bystrica – 10:00 h

Maska, korčule a dobrá nálada sú podmienkou účasti na podujatí Promenáda masiek, ktoré sa uskutoční v sobotu v športovom areáli na Rudohorskej ulici (pri opornom múre) na sídlisku Rudlová-Sásová. Masky sa budú promenádovať na ľadovej ploche (ak počasie bude ľadu priať) a tie najlepšie budú ocenené v troch kategóriách – mladšie deti, staršie deti a dospelí. Príďte, bude veselo!

Posledný víkend s fotografiami Jana Saudka

Gallery Lazovná 1, Banská Bystrica – 13:00 h

Výstava fotografií známeho českého fotografa Jana Saudka v Gallery Lazovná 1,  ktorá sa teší veľkému záujmu, tento víkend končí. Možnosť navštíviť ju a vychutnať si umenie tohto mága fotografie, máte ešte v sobotu a nedeľu od 13:00 do 17:00 h.

Navštívte Zelenú sieň

SSM Thurzov dom, Banská Bystrica – 13:00

Zelená sieň v Thurzovom dome sa dočkala ďalšej modernizácie. Verejnosti bola výnimočne sprístupnená vo štvrtok 3. februára, v rámci podujatia Nové príbehy Thurzovho domu. Zelenú sieň však môžete navštíviť aj počas tohto víkendu, v sobotu a nedeľu od 13:00 do 17:00 h (zdarma), a budete si môcť otestovať audiovizuálneho sprievodcu.

Viki a jej Mystery

CINEMAX, Banská Bystrica – 13:20 h

Polročné prázdniny sú krátke, ale sú. Vezmite deti do kina na krásny príbeh osemročnej Viki a psíka, ktorý je vlastne vlk… Stéphane sa rozhodne presťahovať do krásneho pohoria Cantal, aby sa zblížil so svojou dcérou Viki, ktorá od zmiznutia svojej mamy mlčí. Počas prechádzky v lese jej pastier daruje šteniatko menom Mystery, ktoré jej postupne dodá chuť do života… Francúzsky film Viki a jej Mystery premieta CINEMAX v sobotu aj nedeľu o 13:20 h.

Viky a jej Mystery: 

Obyvatelia našich veľhôr

SSM Tihányiovský kaštieľ – 14:00 h

Ak vás zaujíma, koľko prespí svišť či aké akrobatické kúsky robí kamzík a chcete spoznať aj ďalšie živočíchy a ich život prispôsobený na slovenské veľhory, navštívte tento víkend Tihányiovský kaštieľ. Na tvorivých dielňach sa dozviete všeličo zaujímavé. Vstupy sú o 14:00, 15:00 a 16:00 h (sobota aj nedeľa).

Včielka Ejka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Včielka Ejka nie je taká známa ako včielka Maja a preto sa treba s ňou zoznámiť.  Napokon, Ejka sa narodila len vlani v novembri, počas sviatku, ktorý sa volá Noc divadiel. Prišla na svet nezbedná a zvedavá, no práve vďaka tomu zažíva veľké dobrodružstvá. Na svojej bádateľskej ceste zistí, že jej celý svet, lúka, je síce krásna, ale skrývajú sa v nej rôzne nebezpečenstvá a tiež nie veľmi prívetiví obyvatelia… S Ejkou sa dozviete niečo o malých stvoreniach, bez ktorých by možno nebol ani život na Zemi. Včielka Ejka v sobotu o 17:00 h a v nedeľu o 10:30 h v Divadle pod balkónom. Rezervácia vstupeniek (len cez SMS): 0908 037 762.

Tento koncert si nenechajte ujsť

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Európska jazzová špička zavíta v sobotu večer do Hogo Fogo Jazz & Art Clubu. Rado Tariška, bratia Hodekovci a Eugen Vizváry sú muzikanti, ktorí sú zárukou kvalitnej hudobnej produkcie. V Hogo Fogo Jazz & Art Club predstavia svoj nový projekt, v ktorom zaznie kombinácia hip-hopových groovov, trapu a modálneho jazzu. Tento koncert, si určite nenechajte ujsť! Vstupenky sú v predpredaji v Informačnom centre a v klube.

Nedeľa 6. február

Rytierske dobrodružstvo

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

V Matejovom dome sa už túto nedeľu môžete preniesť do obdobia, kedy svet patril mužom v lesklom brnení. Zistíte, ako sa žilo skutočným rytierom v období „temna“. Po splnení rôznych úloh budete kráľovnou pasovaní do rytierskeho stavu. Všetci, malí aj veľkí.

Dobrú chuť, vlk!

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Niekedy sa v rozprávkach stávajú celkom nezvyčajné veci. Čo sa však musí prihodiť, aby sa z vlka stal vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? Rozprávka, ktorá odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starý uhundraný vlk…

Dobrú chuť, vlk:

Podujatia sa konajú v režime OP.