Prvý jarný víkend ponúkne v Banskej Bystrici, ale aj v blízkom okolí množstvo podujatí od koncertov, predstavení cez zaujímavé možnosti vzdelávania sa a poznania až po netradičnú literárnu prechádzku. Začať môžete už v piatok.

Piatok 22. marec

Otvorené dvere a za nimi voda

SHMÚ, B. Bystrica – 9:00 h

Nenechať nikoho bokom je ústredná téma tohtoročného Svetového dňa vody. Nezostaňte bokom ani vy a navštívte v piatok Regionálne pracovisko Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Banskej Bystrici (Zelená 5). Bude tam Deň otvorených dverí. V čase od 9:00 do 16:00 h si môžete pozrieť dokumentárne filmy so zameraním na problematiku vôd, čaká vás prezentácia činností Centra predpovedí a výstrah ako aj Hydrologickej služby, ukážka špeciálneho vozidla na meranie prietokov, súťaž pre deti, aj ukážky klimatologickej stanice, či monitorovacej stanice čistoty ovzdušia. Navštívite Vodomernú stanicu na Tajovskom potoku a pozriete si, ako sa merajú prietoky.

Vyrobte si jarné venčeky

Komunitné centrum Fončorda, B. Bystrica – 15:30 h

Boli ste už v Komunitnom centre Fončorda? Dvere tohto centra sú otvorené pre každého a stále sa tam niečo zaujímavé deje. V piatok si v tvorivej rodinnej dielni môžete vyrobiť jarné venčeky na dvere. Stačí si doniesť škrupiny z vajec a dobrú náladu.

Živá voda v Sásovej

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 16:30 h

Rušno bude aj v komunitnom centre na sídlisku Rudlová-Sásová, kde sa bude hovoriť o projekte Živá voda v Sásovej. Vítaní sú všetci zvedavci, sympatizanti a tí, ktorí sa zaujímajú o zlepšenie kvality života. Projekt bude prezentovať Zuzana Skařupová.

Deštrukcia v Tartarose

RC Tartaros, B. Bystrica – 18:00 h

Within Destruction tour 2019 je názov turné, v rámci ktorého v piatok večer v bystrickom klube Tartaros vystúpia české kapely Nahum z Ostravy, Inner Sphere z Plzne, Purnama z Turnova a žilinská kapela Minor. Dvere klubu sa otvárajú o 18:00 h, koncertovanie otvorí kapela Minor o 19:00 h.

Vec & Tono S. s Ultrazvukom

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Dvaja majstri svojho remesla Vec a Tono S. sa konečne rozhodli dať hlavy a slohy dokopy, aby v spoločnom projekte pre poslucháčov sofistikovaného hip-hopu pripravili kvalitné tracky plné slovných hračiek a svojského humoru. Tento projekt sa výstižne nazýva Ultrazvuk a môžete sa s ním zoznámiť v Záhrade. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Keď Reunion stretol Dominiku

Klub 77, B. Bystrica – 19:00 h

Piatkový koncert banskobystrickej kapely Reunion v Klube 77 sa kopná v rámci turné Stretol som Dominiku, ktoré vzniklo príležitosti vydania ich nového albumu To najlepšie z nás. Hosťom večera je kapela Sanchez Amsterdam z Gbelov, ktorá vystúpi o 20:00 h. Koncert Reunion začína o 21:00 h.

Brazílska noc U Francúza

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Milovníkov brazílskej hudby poteší koncert v klube U Francúza, kde brazílske Eduardo Machado Trio uvedie špeciálnu show.

FarHAUZ s DJ Poprednny a Janowa

Farhof Art Club, B. Bystrica – 22:00 h

Marcový FarHAUZ bude plne v réžii rezidentov akcie, ktorými sú Dj Poprednny a Janowa. Výnimočný bude tým, že každý z nich bude mať viac priestoru.

Sobota 23. marec

Výstava poľovníckych trofejí

Kultúrny dom Malachov – 9:00 h

Počas tohto víkendu si v malachovskom Kultúrnom dome môžete pozrieť výstavu poľovníckych trofejí. V sobotu aj v nedeľu je otvorená od 9:00 do 18:00 h.

Netradičná literárna prechádzka

Dúbravica – 14:00 h

Projekt Literárna bašta sa v tomto roku chystá so svojím programom chystá aj do okolitých regiónov, na netradičné miesta a letné festivaly. Prvá zastávka programu Literárne disko na cestách bude túto sobotu v Dúbravici. Ak máte záujem, buďte o 14:00 h pri budove Škôlky Periférnych centier (Dúbravica 15), kde je k dispozícii aj priestor na parkovanie. O čom, o kom a s kým budete na tejto netradičnej prechádzke hovoriť sa dozviete na Facebooku.

Po stopách partizánskej republiky

Baláže – 15:00 h

Položením kytice k soche partizána v Balážoch sa začne spomienkové podujatie pri príležitosti 74. výročia vypálenia obcí Baláže a Kalište. Účastníci podujatia sa potom vyberú na pochod Po stopách partizánskej republiky, z Balážov na Kalište. Pri zvonici a na miestnom cintoríne si tichou spomienkou uctia obete 2. svetovej vojny. Podvečer bude na Kališti opekačka.

Predveľkonočné tvorivkovo

Podlavice – 16:00 h

Preveľkonočná atmosféra zavládne v sobotu popoludní v Kultúrnom dome v Podlaviciach. V tvorivých dielničkách pre detičky a mamičky sa budú vyrábať veľkonočné ozdoby.

Víla Ella v Terminali

NC Terminal, B. Bystrica – 16:00 h

Pesničková šou (nielen) pre deti oživí priestory nákupného centra Terminal. Popoludnie v rámci mesiaca knihy otvorí o 16:00 h príbeh o Pappilónii Magickej misii, odkiaľ prichádza Víla Ella. O 17:00 h sa začne predstavenie plné čarovných pesničiek.

Fónka a Tónka z Gramofónie

 Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Fónka a Tónka z Gramofónie sú dve škriatkovské princezné, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov. V predstavení sa deti naučia nové pesničky, tance a uvidia rôzne efekty.

Keltský telegraf a festival hojnosti

 Hiadeľ – 17:00 h

Keltský kmeň Fuaráin zvoláva pútnikov z okolia rieky Granus (Hron) na festival hojnosti do Hiadľa. Ohňovým signálom oznámime do krajiny, že Kolo roka sa otočilo a prišlo teplé obdobie radosti. Uctíme si našich predkov a pozveme dávnych sprievodcov prírody, nech Vládkyňa Jari prevezme svoju vládu.

Pri dobrej zábave budeme hodovať a radovať sa.

Nesmrteľný Verdi

Štátna opera, B. Bystrica – 18:00 h

Životopisná inscenácia autorky Dany Dinkovej odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra Giuseppe Verdiho. Je popretkávaná časťami jeho najznámejších i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi aj strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich, Zbor Židov.

Do Ľupče zavíta Gladiator

 MKS Slovenská Ľupča – 19:00 h

Skupina Gladiator v rámci svojho aktuálneho akustického turné zavíta aj do Slovenskej Ľupče.V 90-minútovom koncerte predstaví pesničky z nového albumu Deň, čo mal dávno prísť a nebudú chýbať ani overené hity kapely.

Spomienky na deväťdesiate roky

Farhof Art Club, B. Bystrica – 22:00 h

Počas sobotňajšej noci vo Farhofe si 23pozitivSoundSystem djs a ich hostia zaspomínajú na 90. roky a vtedajšiu elektronickú scénu a pripravia selekciu, ktorú v našich končinách počuť naozaj málokedy.

Nedeľa 24. marec

Tvorivé dielne aj výstavy

 Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

V nedeľných tvorivých dielňach sa deti naučia techniku obliepania veľkonočných kraslíc (Thurzov dom, 13:00 – 17:00 h) a v obľúbenom jarnom programe Voda je život ich čaká plno pokusov a hier s vodou (Tihányiovský kaštieľ, 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 h). Nenechajte si ujsť ani prílžitosť pozrieť si výstavy Tajomstvá pod hladinou (Tihányiovský kaštieľ) a To vajíčko maľovanô (Thurzov dom).

Detský folklórny festival

 Gymnázium A. Sládkoviča, B. Bystrica – 13:30 h

Stredoslovenské osvetové stredisko srdečne pozýva na súťaž choreografií detských folklórnych súborov okresov Brezno a Banská Bystrica. V programe Detského folklórneho festivalu sa predstavia deti zo Závadky nad Hronom, Polomky, Čierneho Balogu, Slovenskej Ľupče a Banskej Bystrice.

Gulliverove cesty

 Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Všetky typy bábok, maňušky, javajky, manekýni aj nadrozmerné bábky na chodúľoch hrajú v inscenácii klasického diela literatúry pre deti a mládež o cestách a necestách cestovateľa Gullivera.  A keď už budete v divadle, nakuknite aj do novootvoreného zákutia, kútika s knihami pre deti a dospelých, kde nechýba ani zátišie s kvetinami a bylinkami. Súčasťou divadelnej rozhľadne pred sálou je aj kreatívny miniateliér pre deti.