Víkend má byť upršaný ale teplý. Kde je chuť a záujem niečo spoznať, vidieť, počuť, tam počasie nie je prekážkou. Aj v daždi sa dá všeličo pekné zažiť, dokonca aj tancovať.

Piatok 8. november

Regionálne trhy

Europa SC, B. Bystrica – počas otváracích hodín

Víkend môžeme začať návštevou Regionálnych trhov v Europa SC a podporiť tak  naše tradičné, slovenské a hlavne s láskou vyrobené produkty.

Salsa a latino

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 16:00 h

V Komunitnom centre na sídlisku Rudlová-Sásová sa bude v piatok popoludní tancovať salsa aj ďalšie latino tance. Zatancovať si môžu malí aj veľkí.

Víkend atraktívneho divadla

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 17:00 h

Medzinárodný divadelný festival Víkend atraktívneho divadla, ktorého 31. ročník sa začal vo Zvolene už v stredu, pokračuje aj počas víkendu. V piatok sa predstaví Prešovské národné divadlo s monodrámou Moral Insanity (17:00 h) a Divadlo GUnaGU uvedie novú hru Viliama Klimáčka Taxi Bratislava (tekutá realita), ktorá na sedadlách bratislavských taxíkov rozohráva niekoľko paralelných príbehov (18:00 h). V piatkovom programe nechýba ani diskusia November 1989 vo Zvolene (20:30 h) a koncert kapiel Bez ladu a skladuZuby nehty (22:00 h). Atraktívnym programom bude nabitá aj festivalová sobota a nedeľa. Program: http://www.vadfestival.sk/program/

Festival Hory a mesto

Kinosála Múzea SNP, B. Bystrica – 18:00 h

Festivalová prehliadka horských a dobrodružných filmov, spojená s prednáškami zaujímavých hostí, ktorá sa od stredy koná v Kinosále Múzea SNP, ponúkne v piatok divákom blok filmov a prednášok na tému Horské bicykle a beh.  V sobotu od 10:30 h to budú filmy pre rodičov s deťmi – Hory a mesto pre deti a od 14:00 h filmy slovenských režisérov Rasťa HatiaraPavla Barabáša. Festival ukončí  blok filmov a prednášok s témou lezenia – Skala, s hosťami Martinom Krasňanským a Ondrejom Huserkom (18:00 h).

Veselo s Náturou a Kýčerou

Komorná sála SOS, B. Bystrica – 18:30 h

Hosťom cyklu Večery s ľudovou hudbou, ktorý pripravuje Stredoslovenské osvetové stredisko,  bude tentoraz Ľudová hudba Nátura a sólisti, speváci a inštrumentalisti z Folklórnej skupiny Kýčera z Čierneho Balogu. Koncert v komornej sále SOS (Dolná, 35) sa začína o 18:30 h.

Nočný beh ulicami mesta

Urban Spot, B. Bystrica – 19:00 h

Už ôsmy ročník nočného orientačného behu dvojíc opäť rozsvieti Banskú Bystricu desiatkami svetielok. Nox Quaerox 2019 štartuje v piatok o 19:00 h z klubu Urban Spot.

Modré hory na festivale Barbakan

Klub 77, B. Bystrica – 19:00 h

Koncert Modré hory je ďalším podujatím festivalu Barbakan 2019. Uskutoční sa v piatok od 19:00 h v banskobystrickom Klube 77. Dvojicu raperov Lyrika a Bena doplní na klavíri Roland Kánik, autor hudobných podkladov k ich  viacerým skladbám. O support sa postarajú Wuačkowec & Damian Custom a o dojazd po koncerte DJ Bobsan.

Vlčie maky naživo

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 19:00 h

Podpoľanie prinesie v piatok večer do banskobystrického klubu U Francúza skupina Vlčie maky, ktorej hudba je krásnym spojením dvoch svetov, slovenského folklóru a jazzu. O netradičný hudobný zážitok sa postarajú renomovaní slovenskí hudobníci  Klaudius Kováč (piano), Peter Solárik (bicie), Róbert Ragan Jr. (basová gitara) a speváčka skupiny Mukatado Jana Kozáková. Vstup je voľný!

Vlčie maky – Ťažko mi je pozerati na horu:

Post-rock v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Melodický post-rock, post-metal, sludge, ale aj ambient či drone sa tiahnu (medzi) skladbami mladej nitrianskej skupiny Jób. Bez spevu, avšak nie bez slov!  Na koncerte v Záhrade odznejú aj skladby z ich debutového albumu MMXIX.

Sobota 9. november

Grand Prix SNP v krasokorčuľovaní

Zimný štadión, B. Bystrica – 7:30 h

V sobotu aj v nedeľu, od skorého rána až do večera budú na banskobystrickom Zimnom štadióne súťažiť mladé krasokorčuliarske nádeje.

Aj 57. ročník Grand Prix SNP, rovnako ako predošlé ročníky, prinesie krásu, nehu a jemnosť, ale aj pády, bolesť a slzy.

Teda všetko to, čo tento šport prináša. Sobota sa pre mladých krasokorčuliarov začína o 7:30 h a končí pred 22:00 h.

V nedeľu to bude od 7:00 do cca 18:00 h. Vstup je voľný, príďte povzbudzovať!

V Nemciach bude rozvoniavať kapustnica

Kultúrny dom, Nemce – 11:00 h

V Nemciach sa v sobotu bude súťažiť vo varení kapustnice a príprave  zabíjačkového taniera. Každé družstvo by malo v čase od 11:00 do 14:00 h navariť minimálne päť litrov kapustnice podľa svojho receptu a zároveň pripraviť zabíjačkový tanier.

TEDxUMB – myšlienky hodné šírenia

Ekonomická fakulta UMB, B. Bystrica – 13:00 h

Tretí ročník medzinárodnej konferencie TEDxUMB sa bude niesť v znamení leitmotívu „myšlienky hodné šírenia“. Zameria sa na oblasti vzdelávania, kultúry, vedy, inovácií aj biznisu.

Čo upečú, to aj ponúknu

Kultúrny dom, Riečka – 14:00 h

Pekári a pekárky z Riečky pri Banskej Bystrici aj Riečky od Rimavskej Soboty, z Králik, Kordík, Tajova a srbského Kulpina, si už túto sobotu vysúkajú rukávy a zamiesia cesto na kysnuté koláče.

Pätnásty ročník podujatia Pečenie kysnutých koláčov, ktorý sa koná v miestnom Kultúrnom dome, sa začína o 14:00 h. A čo v Riečke upečú, to aj ponúknu návštevníkom podujatia.

Parkouristi Bystričanom

Telocvičňa ZŠ Narnia, B. Bystrica – 15:00 h

Mladí parkouristi pripravili pre Bystričanov zaujímavú akciu. Uskutoční sa v sobotu od 15:00 h v telocvični ZŠ Narnia na Okružnej (vchod od ihriska pod Billou). Na podujatí Parkouristi Bystričanom sa predstavia parkouristi nielen z Banskej Bystrice, ale aj zo širokého okolia.

Knižné kamarátstva

Panta Rhei, Europa SC, B. Bystrica – 16:30 h

Kníhkupectvo Panta Rhei pozýva na bábkové divadielko pripravené v spolupráci s bábkohercami z Bratislavského bábkového divadla a Činohry SND, Simonom Ficom a spoluzakladateľom divadla Spoza voza, Miroslavom Mihálekom. V rozprávke sa deti dozvedia, ako sa spoznali Psíček a Mačička s Opicou Škoricou, Gerda s Mojím Macíkom či Danka a Janka s Mimi a Lízou.

Janko Hraško

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V Divadle pod balkónom klasickým rozprávkam už tradične šijú nové šaty. A nie inak je tomu aj v prípade známej Dobšinského rozprávky Janko Hraško, kde je Janko „takmer normálny chlapec“ ktorý musí pomáhať, pretože inak sa nestane skutočným chlapcom. Plní úlohy, ktoré mu pripraví trpaslík. Krásne bábky pre túto inscenáciu s autorským textom Jána Haruštiaka a hudbou Bela Felixa, navrhla a vyrobila výtvarníčka Soňa Mrázová, ktorá navrhla aj scénu.

Lampiónový sprievod

Múzeum SNP, B. Bystrica – 17:30 h

Aj v sobotu budú v uliciach Banskej Bystrice blikať svetielka. A budú to svetielka lampiónov na piatom ročníku Lampiónového sprievodu , ktorý pripravuje občianska platforma Otcovia a deti. Sprievod štartuje o 17:30 h pred Múzeom SNP (pri lietadle). Prechádzka večernými uličkami mesta iste poteší nielen tých najmenších. A ak by ste nemali lampióny, nevadí. Organizátori ich zabezpečili dosť a môžete si ich kúpiť priamo na mieste.

Hello, Dolly!

Štátna opera, B. Bystrica – 18:00 h

Jeden z najpopulárnejších broadwayských muzikálov sveta Hello, Dolly!, ktorého autormi sú Michael Stewart a Jerry Herman, žne úspechy na divadelných scénach už od roku 1964. Preslávila ho však najmä jeho filmová verzia s nezabudnuteľnou Barbrou Streisand v hlavnej úlohe, ako i rovnomenná ústredná pieseň v podaní Louisa Armstronga. Hello, Dolly! poteší v sobotu divákov v banskobystrickej opere.

Jozef Holly a Band & String Quartet

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Jozef Holly, slovenský klavírny virtuóz, skladateľ, inštrumentalista, ale aj skvelý spevák, prichádza do Banskej Bystrice. Jeho Piano Show charakterizujú 3V – Virtuozita, Vášeň a Výnimočný hlas. Účinkujú: Jozef Holly (klavír, spev), Peter Szabo (bass gitara), Pavol Balo (bicie), Matej Šajgalík (klávesy) Matej Novák (saxofón), Dávid Bílek (gitara), sláčikové kvarteto

Mairee v Urban Spote

Urban Spot, B. Bystrica – 21:00 h

Noc s úspešným slovenským DJ a producentom Mairee, môžete zažiť zo soboty na nedeľu v klube Urban Spot. Mairee je prvý slovenský DJ, ktorý vypredal halu pre šesťtisíc ľudí, prvý, ktorý odohral dvojhodinovú audiovizuálnu show zo svojej vlastnej produkcie, prvý, ktorý dosiahol na svojej skladbe viac ako 12 miliónov 500 tisíc vzhliadnutí na Youtube a jeden z mála slovenských DJs, ktorých  skladby podporili svetové mená, ako napríklad Martin Garrix, Tiesto, Fedde Le Grand či ďalší.

Nedeľa 10. november

Tvorivé dielne

SSM Tihanyiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

Na prvých novembrových dielňach si deti môžu vyskúšať prácu geológia v múzeu a vytvoriť si svoju malú geologickú zbierku. Bude zaujímavá tvarmi, farbami, názvami aj lokalitami nerastov a hornín, ktoré si do nej dajú. Vyrobia si aj krabičku, do ktorej si budú odkladať nazbierané kamienky.

Potulky mestom

Radnica, B. Bystrica – 14:00 h

Jedným z najpoprednejších občanov mesta pod Urpínom v období stredoveku bol Michal Königsberger, ktorého pôvod sa na základe odstupných písomných prameňov nepodarilo identifikovať.

Michal Königsberger sa v Banskej Bystrici prvý krát objavuje v roku 1481, a to hneď ako člen mestskej rady.

O osem rokov neskôr zastával funkciu banskobystrického richtára. Viac o Michalovi Königsbergerovi sa dozviete na novembrových potulkách, ktoré sa uskutočnia  v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice.

Kačka, Smrť a Tulipán

Záhrada CNK, B. Bystrica – 15:00 h

Pôvabný a nežný príbeh o priateľstve Kačky a Smrti. Inscenácia vznikla podľa rovnomennej knižnej predlohy, a už od roku 2006, kedy získala prestížnu medzinárodnú cenu H. Ch. Andersena, patrí k najvydarenejším dielam nemeckého rozprávkara, spisovateľa a ilustrátora Wolfa Erlbrucha. V Záhrade tento príbeh uvedie Divadlo Lab VŠMU.

Zabudnutí hrdinovia

Obecný úrad, Ľubietová – 15:00 h

Do minulosti vás zavedie aj beseda s Miroslavom Eliášom, autorom knihy Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov. Hovoriť sa bude o tom, ako sa budovala obrana banských miest, a o tom čo je pravdy na sebechlebských hudcoch, Vavrovi Brezuľovi, či ako padli Turci na Poniky. Beseda sa koná  v nedeľu od 15:00 h v zasadačke Obecného úradu v Ľubietovej.

Bubácka rozprávka

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16.00 hod.      

Protistrašidelná rozprávka pre malých a veľkých, čo sa (ne)boja. Humorne ladená hra pre najmenších o tom, ako sa z bojazlivej Marušky stala odvážna baba Rambabucha.