Prázdniny sa síce prelomili do druhej polovice, ale ešte nekončia! Ponúkame vám tipy, ako zábavne, zaujímavo a zároveň aj zmysluplne prežiť prvý augustový víkend. A to nielen v Banskej Bystrici a okolí.

KLA JAZZ ROM

KlaJazzRomKráľovská sieň Zvolenského zámku, piatok 5. augusta o 19.00 hod.

Tento týždeň sa v Banskej Bystrici a Zvolene koná už XV. ročník kultúrno-spoločenského podujatia Ľudia z rodu Rómov. V piatok večer na Zvolenskom zámku zaznejú svetoznáme aj populárne diela v podaní rómskych umelkýň a umelcov Marty Balážovej, Jána Bendiga a Bohumily Sommerovej z Českej republiky s excelentným hudobným sprievodom umelcov zo Slovenska Drahoslavom Bangom, Tomášom Barošom a Viliamom Didiášom.

HUDOBNÁ GLOSA

Divadelná kaviareň, Banská Bystrica, piatok 5. augusta o 19.00 hod.

Igor Šimeg si aj tentoraz do Divadelnej kaviarne, v poradí už 31., pozval zaujímavých hostí – opernú speváčku Blanku Jílkovú, spisovateľa, básnika Michala Várošíka, najstaršieho aktívneho hráča bedmintonu Štefana Vaška, reprezentanta v crossmintone Jozefa Gibalu a klaviristku Xéniu Egedovú.

LUCIE BÍLÁ – NARODENINOVÝ KONCERT

Lucie Bílá Veľký KrtíšAmfiteáter Veľký Krtíš, piatok 5. augusta o 19.00 hod.

Česká spevácka legenda Lucie Bílá oslávi svoje jubileum, 50. narodeniny, aj vo Veľkom Krtíši. Na Narodeninovom galakoncerte, ktorý sa koná na Amfiteátri, ju bude sprevádzať Orchester Petra Maláska.

FLAŠINETIÁDA

Habakuky Donovaly, sobota 6. augusta od 10. do 18. hod.

Flašinetári z celej Európy – a možno aj sveta, sa opäť stretnú v rozprávkovej dedinke Habakuky na 5. Medzinárodnom festivale flašinetárov. Už tradične sa bude súťažiť o najoriginálnejší flašinet aj najoriginálnejší zvuk flašinetu, no návštevníkov Dobšinského rozprávkového sveta čaká v sobotu a v nedeľu aj veľa ďalšej zábavy.

DEŇ S HOKEJISTAMI

indexPlážové kúpalisko, Banská Bystrica, sobota 6. augusta od 10. do 13. hod.

S hokejistami z HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa môžete v sobotu stretnúť na banskobystrickom Plážovom kúpalisku. A nielen stretnúť, ale aj si s nimi zatancovať Aqua Zumbu či zabojovať v balónovej vojne v detskom bazéne. Vystúpi aj Tanečná škola Janette Fáberovej. (V prípade nepriaznivého počasia sa program presunie na sobotu 13. augusta.) Čítajte viac o podujatí v našom článku.

DONOVALSKÝ DRAPÁK

Donovalský drapák 2016, Donovaly, sobota 6. augusta

Štvrtý ročník Donovalského drapáku štartuje z centrálneho parkoviska na Donovaloch o 9.30 hod. – Drapák 60 km. Drapáčik Junior, Baby štartuje o 9.45 hod., Drapák 25 km o 10.45 hod., beh 20 km o 11. hod. a beh 10 km o 11.15. hod. Viac informácií v článku.

ĽUDIA Z RODU RÓMOV – GALAPROGRAM

Robotnícky dom, Banská Bystrica, sobota 6. augusta o 15.00 hod.

Štvordňový program XV. ročníka festivalu Ľudia z rodu Rómov vyvrcholí sobotňajším Galaprogramom v Robotníckom dome. Predstavia sa v ňom Band Josefa Feča (ČR), Viliam Didiáš & Gipsy Band (SR), Oláh Gipsy Beats (HU), Zuralia Orchestra (RO).

GAŠPARKO A RADCA Z PEKLA

Gašparko a radca z peklaSídlisko Rudlová-Sásová, Banská Bystrica, sobota 6. augusta o 16.00 hod.

Séria prázdninových sídliskových večerníčkov pokračuje na sídlisku Sásová-Rudlová. V areáli ihriska na Rudohorskej ulici sa odohrá príbeh z dávnych čias ľudových bábkarov Gašparko a radca z pekla, v ktorom účinkujú drevené marionety a aj storočný verklík. Rozprávku Gašparko a radca z pekla zahrá deťom Divadlo Harry Teater.

INLINE DNI

Europa SC, Banská Bystrica, sobota 6. augusta o 17.00 hod.

Aj pelotón inline korčuliarov tretej trasy tohtoročných Inline dní štartuje o 17. hod. spred Europa SC, kde sa môžete tiež zaregistrovať – od 15. hod. Tešiť sa môžete aj na koncert vynikajúceho gitaristu Davida Bíleka.

DEŇ SÁSOVSKEJ UHORKY

Sásovská uhorkaSídlisko Sásová-Rudlová, Banská Bystrica, sobota 6. augusta o 17.00 hod.

Piatemu ročníku podujatia, ktorým si pripomíname chýrne sásovské uhorky, budú dominovať, ako inak, uhorky. Na ihrisku na Rudohorskej ulici nájdete trh, okoštujete zeleninové špeciality a chýbať nebude ani kultúrny program.

TEKVICOVÁ ZÁBAVA A FAKLCÚG

Špania Dolina, sobota 6. augusta

Tradičná banícka hostina – Tekvicová zábava, sa na Španej Doline asi polstoročie. Špaňodolinčania a návštevníci obce si ňou pripomínajú vysvätenie rímskokatolíckeho Kostola Premenenia Pána (1254). No najväčším lákadlom dňa bude určite Faklcúg, tradičný večerný fakľový sprievod permoníkov a baníkov s lampášmi po halde Maximilián, ktorý sa začne o 20.30 hod. V nedeľu o 11. hod. sa v špaňodolinskom kostole uskutoční slávnostná banícka svätá omša.

REVÚCKE BRYNDZOVÉ HALUŠKY

Liptovské Revúce, sobota 6. augusta o 10.00 hod.

Ak máte chuť na halušky, vyberte sa do Liptovských Revúc, kde sa v sobotu od rána bude súťažiť vo varení a jedení halušiek. A nielen to, súťažiť sa bude aj v pílení dreva bruchačkou či o najlepší meteník, čo je tradičný posúch z kyslej kapusty. Počas dňa, až do neskorého večera zahrajú a zaspievajú Kandráčovci, detská dychovka z Liptovskej Lúžnej, folklórny súbor Liptov, kapela Ploštín Punk a bude aj haluškárska vatra, ohňostroj a tanečná zábava.

VEČERNÁ ŠKOLA NA STAROM ZÁMKU

Večerná škola na Starom zámku BŠBanská Štiavnica, sobota 6. augusta od 18.00 do 21.00 hod.

Večerná „škola” na banskoštiavnickom Starom zámku je netradičná a zábavná prehliadka spojená s riešením úloh, ktoré súvisia s históriou. V Karnerisi návštevníci potrápia hlavu heraldikou a ich ostrozrak preverí futuristický Himmelreich.

KREMNICKÝ HRADNÝ ORGAN

Kostol sv. Kataríny, Kremnica, sobota 6. augusta o 19.00 hod.

Na predposlednom koncerte Európskeho organového festivalu Kremnický hradný organ 2016 sa predstaví finalistka Medzinárodnej organovej súťaže v Montreale Mária Budáčová, spevácky zbor Adoremus po vedením zbormajstra Dušana Billa sólisti Hana Friedová, Angelika Zajícová, Matúš Šimko a Tomáš Šelc.

ČO SA STAÔ V TOM PRIECHODE

Čo sa stao v tom PriechodeŠtadión Priechod, nedeľa 7. augusta o 14.00 hod.

Detská folklórna skupina Priechoďančok, folklórne skupiny Priechoďan, Hrochoťan, Čiertaž, Folklórny súbor Bystrina a Ľudová hudba Slančíkovci. Títo všetci potešia návštevníkov 19. ročníka folklórneho popoludnia Čo sa staô v tom Priechode. Po skončení programu bude veselica v prírode.

TAJNÝ ŽIVOT MAZNÁČIKOV

CINEMAX, Banská Bystrica, nedeľa 7. augusta o 13.00 a 14.00 hod.     

Čo asi robia vaši štvornohí miláčikovia, keď nie ste doma? Odpoveď na otázku, ktorá trápi snáď každého psíčkara a milovníka mačiek, nájdete v animovanej komediálnej lahôdke Tajný život maznáčikov, ktorú vytvorili autori filmových hitov Ja, zloduch či Mimoni. V predpremiére už túto nedeľu o 13. hod. (2D) a 14. hod. (3D) v CINEMAX.

TVORIVÉ DIELNE

Thurzov dom, Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica, nedeľa 7. augusta

V nedeľných tvorivých dielňach, ktoré pre deti organizuje Stredoslovenské múzeum, si deti tentoraz vyskúšajú tvorbu z ponožiek (Thurzov dom, 14. – 18. hod.) a dozvedia sa všeličo o tajomnej premene motýľov (Tihányiovský kaštieľ, 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.).