Babie leto sa zatiaľ nechystá odísť. Víkend by mal byť slnečný, príjemný a aj možností ako ho príjemne stráviť je dosť.

Sobota 19. október

Zatváranie Banoša

Areál SOŠ Pod Bánošom, B. Bystrica – 10:00 h

Opäť nastal čas zatvoriť Banoš a ukončiť poľnohospodársku sezónu. Tradičná chuť jesene bude rozmanitá, veselá a naozaj chutná. Návštevníkov čaká bohatý program a ponuka tradičných regionálnych produktov. Ochutnávka tradičnej jesene sa uskutoční v sobotu 19. októbra v areáli Strednej odbornej školy Pod Bánošom.

Výstava mačiek

Aula SZU, B. Bystrica – 10:00 h

Takmer tridsať rôznych plemien mačiek z rôznych kútov Európy budete mať možnosť vidieť na 21. a 22. Medzinárodnej výstave mačiek. Koná sa v sobotuv nedeľu v priestoroch auly Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Banskej Bystrici. Výstava je otvorená od 10:00 do 18:00 h.

Akcia Šarkanoid

Radvanský kopec, B. Bystrica – 10:00 h

Jeseň je ideálne obdobie pre pilotovanie šarkanov. Pre všetkých aktívnych otcov je to príležitosť vybaviť jednou ranou víkendový program pre svoje ratolesti a absolvovať pritom kurz sebaovládania. Otcovia a deti aj tento rok pozývajú na akciu Šarkanoid. Uskutoční sa v sobotu od 10:00 h na Radvanskom kopci. Pokyny organizátorov sú jasné –  je potrební vziať so sebou vlastného šarkana a deti! Takže chystajte drakov a v sobotu príďte na radvanský kopec. Bude veselo! Apropo, mamy, ako už býva zvykom na „žúrkach“ pod značkou Otcovia a deti, môžu prísť svoje deti a ich otcov maximálne odprevadiť.

Štrnásta Noc besov

Urban Spot, B. Bystrica – 14:00 h

Sobotňajšia, v poradí štrnásta Noc besov, resp. Besná noc, sa začne už popoludní (14:00 h). Zahrajú kapely zo Slovenska aj zo zahraničia – Noktural Mortum (Ukrajina), Gyvata (Litva), Dymna Lotva (Bielorusko), Voloh (Chorvátsko), Páni času z Nitry a Havran z Banskej Bystrice.  Viac informácií nájdete na Facebooku.

Cestou necestou

Záhrada CNK, B. Bystrica – 15:00 h

Najväčší cestovateľský festival Cestou necestou je tento víkend opäť v banskobystrickej Záhrade. Počas dvoch dní, v sobotu a v nedeľu, zažijete desať inšpiratívnych stretnutí so skvelými cestovateľmi, s ktorými sa vyberiete na dych berúce miesta ako Island, Nový Zéland, Seychely a veľa ďalších. Na festivale sa stretnete aj s Banskobystričankami Ľubkou Tomkovou a Zuzkou Bariakovou, ktoré budú hovoriť o ceste štvorčlennej ženskej posádky naprieč Gruzínskom a Arménskom (nedeľa 18:40 h). Podrobný program festivalu nájdete v udalosti na Facebooku.

Šípková Ruženka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Interaktívna rozprávka s pesničkami pre malých aj veľkých, ktorá, na rozdiel od známej pôvodnej rozprávky o spiacej princeznej, nikoho neuspí. Výnimočne pri nej nezaspia ani sedmospáči.

Poklady podsitnianskych truhlíc

Kultúrne centrum, B. Štiavnica – 17:30 h

Milovníci folklóru a krásy ľudových krojov by si nemali nechať ujsť podujatie Poklady podsitnianskych truhlíc, ktoré je živou prezentáciou krojov šiestich obcí spod Sitna. Uskutoční sa v sobotu od 17:30 h v banskoštiavnickom Kultúrnom centre.

Koncert vďaky HEGITO

Katedrála sv. F. Xaverského, B. Bystrica – 19:00 h

Hepatologické, gastroenterologické a transplantačné oddelenie II. Internej kliniky SZU Rooseveltovej nemocnice Koncertom vďaky HEGITO ďakuje tým, ktorí podporili ich vedecké projekty v rokoch 2018/2019. V programe účinkujú: Zuzana Podmanická, Karol Bartakovič, Martin Kelemen, Magdaléna Franková, Alena Cecília Hermanová a Viktória Podmanická.

Balkan Bashavel

Klub 77, B. Bystrica – 21:00 h

V Klube 77 budú v sobotu znieť rytmy balkan beats, gypsy music, reggae a world music. O dobrú náladu sa postará combo Malalata + Dr. Tesla. Príďte sa pobaviť a zatancovať si na októbrový Balkan Bashavel!

Nedeľa 20. október

Tvorivé dielne

SSM – Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

Riekoles, čiže model lesných poschodí s ich obyvateľmi si deti vytvoria v nedeľných tvorivých dielňach. Zistia pritom, kto sa skrýva v opadanom lístí, v diere stromu či pod jeho koreňmi, odkiaľ sa dostane voda do lesnej studničky a ktoré živočíchy sú síce maličké, ale pre zadržanie vody nenahraditeľné.

Potulky Národnou ulicou

Mariánsky stĺp, Námestie SNP, B. Bystrica – 14:00 h

Cieľom októbrových Potuliek mestom bude najmladšia ulica historického jadra Banskej Bystrice – Národná. O tom, ako sa formovala, ktoré stavebné slohy v nej dominovali, kto v nej býval včera a býva dnes, porozpráva na potulkách historik Jozef Ďuriančík. Potulky začínajú o 14:00 h, už tradične pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.

O malej sove, ktorá sa bála tmy

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Kto sa bojí, musí do lesa… Po čarovnej ceste, na ktorej svietia sovie oči, sa v nedeľu popoludní vyberú malí aj veľkí diváci Bábkového divadla na Rázcestí.

Čaj o piatej

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:00 h

Aj v októbri pokračuje tradícia nedeľných tanečných zábav. V nedeľu sa priestory Robotníckeho domu opäť premenia na tančiareň pre všetky vekové kategórie. O dobrú zábavu sa pri Čaji o piatej postará skupina Durexx.

Kráľová & Kompas

Klub Hudby a Divadla, B. Bystrica – 19:00 h

Kráľová & Kompas, hudobná dvojica, ktorá už deväť rokov hráva svoje autorské skladby, vystúpi v nedeľu v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla. Spolupráca Zuzany Kráľovej a Karola Kompasa začala v roku 2013. Našli spoločnú reč v autorských piesňach v pesničkárskom štýle s vplyvom šansónu, folklóru, vážnej hudby, ambientu, či príjemnej melanchólie, poetiky blízkej divadlu, ale aj jemnej dvojzmyselnosti. Koncert začína o 19:00 h.