Fašiangy sú veselé obdobie, plné zábavy, fašiangových sprievodov a bláznivých masiek. Voňajú zabíjačkovými pochúťkami a šiškami. V znamení fašiangových podujatí sa bude niesť aj tento víkend. Zabavme sa, veď po fašiangoch príde dlhý pôst. 

Piatok 7. február

Big Air v meste  

Štefánikovo námestie, Kremnica – 10.00 h

Dvanásty Big Air vypukne v historickom centre Kremnice v piatok dopoludnia a potrvá do soboty večera. Návštevníci sa môžu tešiť na tie najlepšie akrobatické skoky snowboardistov a freeskierov z celej Európy. Po piatkovom tréningu a kvalifikácii sa v sobotu koná finále SNB FIS Race Open a SKI SFC Open (16.00 h) a Freeski FIS EC (18.00 h). Odovzdávanie cien je naplánované v sobotu o 20.00 h. Preteky na námestí spestria koncerty. V piatok DJ DayD (18.00 h) a Walter Schnitzelsson (20.00 h). V sobotu Akustika (15.00 h), Medial Banana (17.00 h) a Polemic (20.30 h).  S Big Airom v meste sa neodmysliteľne spájajú aj legendárne Jägermeister Warm-up a After party s kvalitnou hudobnou produkciou. V priestoroch Kina Akropola vystúpia kapely a DJ’s zo Slovenska a Česka. Viac info na Facebooku.

 

Šarišanci so srdcom 

Aula SZU, B. Bystrica – 18.30 h 

Ľudová hudba Šarišanci na svojom koncertnom turné pri príležitosti vydania nového albumu s názvom So srdcom zahrá a zaspieva aj v Banskej Bystrici. Na koncerte v Aule SZU odznejú najznámejšie šarišské, melodické rusínske, temperamentné rómske piesne, či autorské piesne v podaní cimbalovej muziky. Hosťami koncertu budú Vladka Keselicová, Anka Poráčová, Ľubo Šimčík a Robo SKIPPY Hatala.

Šarišanci – So srdcom

Tajomný maják

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 19.00 h

Tajomný maják odhaľuje svet tínedžerov, záhady dospievania v malej dedine. Hra na hranici skutočnosti a snov. Autorka hry, ruská dramatička Xenia Dragunská, sa v Banskej Bystrici a na Slovensku, predstaví po prvý raz. 

Pozri aj:

Jano Svetlan Majerčík

Klub Hudby a Divadla, B. Bystrica – 19.00 h

Pohodový, príjemný piatkový večer môžete prežiť v Klube Hudby a Divadla s pesničkárom Janom Svetlanom Majerčíkom. 

Jano Svetlan Majerčík – Má kvety vo vlasoch

Pohyb, slová, hudba 

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h

Aj keď sa téma skúsenosti absencie blízkej osoby v dôsledku jej straty môže zdať ako ťažká, Song Lines: Expedícia 97/18 je oslavou tejto skúsenosti. S týmto predstavením sa môžete bezpečne vydať na vlastnú expedíciu do osobného vnútorného priestoru a priblížiť sa podstate tejto skúsenosti počas pokojne plynúceho toku slov a vedomého pohybu dvoch tiel, v ktorých sa zrkadlí osobná a kolektívna pamäť. Poetiku jazyka tohto diela výrazne podporujú piesne Boba Dylana, KD LANG a Nicka Cavea.

Slovenská krčma v Bosorke

Klub Bosorka, B. Bystrica – 20.00 h

Festival Slovenská krčma, ktorý chce ukázať, že Slovensko nie je rasistická krajina, má svoju zastávku aj v banskobystrickej Bosorke. V piatok večer tu vystúpia Jamming with the devil (post rock hardcore, Žilina), Vločka (synthpak kabaret, Malá Fatra ), Siroty (apokaliptický folk, Banská Bystrica) a špeciálna hosťka, poľská elektropunková pesničkárka The Pau. 

The Pau – Poniedziałek

Sobota 8. február

Veľká cena Zvolena

Zimný štadión, Zvolen – 8.00 h

Milovníci krasokorčuľovania si určite nenechajú ujsť 34. ročník krasokorčuliarskej súťaže Veľká cena Zvolena. Uskutoční sa v sobotu (od 8.00 h) a v nedeľu (od 7.15 h) na zvolenskom Zimnom štadióne. Časový rozpis súťaže na webe

Fašiangy v Ľupči

Slovenská Ľupča – 9.30 h

Fašiangová zabíjačka  pred Miestnym kultúrnym strediskom v Slovenskej Ľupči sa začína o pol desiatej. O dobrú náladu sa postarajú detské folklórne súbory Drienka a Dratvárik (od 12.00 h).

Sprievod masiek

Sliač – 10.00 h

Sliačske fašiangy otvorí sprievod masiek s FS Pohronec. Začne sa o 10:00 h pri  Kine Hron a končí na námestí pri fontáne, kde sa bude ďalej veselo fašiangovať. V programe Fašiangy, turíce… vystúpia deti ŠKD Pramienok, fašiangové tradície priblíži súbor Očovan a zahrá aj Ľudová hudba Mariána Majera. Nebude chýbať pravá gazdovská zabíjačka, fašiangové a zabíjačkové špeciality, šišky, guláš či varené víno. Deti si v tvorivých dielňach môžu vyrobiť masky.

Folklórny deň

SKI Telgárt – 10.30 h

Mužské spevácke skupiny z Telgártu a Vernára, Jano a Rebeka Handuloví, Cigánska ľudová hudba, tvorivé dielne, v ktorých si deti vyrobia varešky, píšťalky alebo sviečky z včelieho vosku, aj prezentácia ľudových nástrojov. To všetko v sobotu v lyžiarskom stredisku SKI Telgárt, pod Kráľovou hoľou. Pravdaže, budú aj tradičné ľudové jedlá ako halušky, pirohy či mäsové guľky. 

Ľudová veselica 

Harmanec – 12.00 h

Na veselici, ktorá sa koná na školskom dvore v Harmanci, bude vyhrávať  Ľudová hudba Jána Maka. Podávať sa bude kapustnica, klobásy, varené víno a pre deti šišky a horúci čaj. 

Burza platní

Monopol, B. Bystrica – 14.00 h

Burza vinylov, gramoplatní LP aj singlov, DJských maxisinglov, cédečiek, DVD aj hudobných časopisov a kníh sa v sobotu uskutoční v banskobystrickom Monopole (14.00 – 16.00 h).

Obecná zabíjačka

Hrochoť – 15.00 h

Aj v Hrochoti, priamo pred Obecným úradom, budú rozvoniavať zabíjačkové pochúťky –klobásy, jaternice, škvarky, pečené rebierka aj bravčová masť. O zábavu sa postará Ľudová hudba Rada Zachara z Poník.

Večerné krnohy

Lyžiarsky vlek Majer, Hronec – 15.00 h

Tretí ročník podujatia Večerné krnohy Valaská sa tentoraz koná na lyžiarskom vleku Majer v Hronci.

Pozri aj:

Šípková Ruženka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

V Divadle pod balkónom čaká na deti rozprávka o Šípkovej Ruženke, s pesničkami pre deti, rodičov aj všetkých sedmospáčov. Určite nezaspíte!

Korčuľovanie

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

Trochu pohybu nezaškodí. Obujte si korčule a vybehnite na klzisko. Zimný štadión je v sobotu otvorený od 17.00 do 18.30 h a v nedeľu od 16.00 do 17.30 h.

Rusalka 

Štátna opera, B. Bystrica – 18.30 h

Rusalka. Príbeh o vzťahu človeka a sveta prírodných živlov, o tragických následkoch stretnutia týchto dvoch svetov, o treste a odpustení. Antonín Dvořák vytvoril dva svety i v hudbe. Hudba ľudského prostredia je robustná, zvukovo konkrétna a ľudové postavy hájnika a kuchtíka majú drsný humor.

 

Koncert a čítačka

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 19.00 h

Pesničkár Martin Chrobák zahrá a zaspieva a autor Peter Hotra prečíta ukážky zo svojho románu Banality, ktorý je príbehom muža trpiaceho psychickou poruchou, ako aj básne zo zbierky 30 rokov slov. 

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19.30 h

Obľúbená banskobystrická kapela Galaxy BB Music zahrá a zaspieva, do tanca či len na počúvanie, v sobotu večer v Hostinci na Kopčoku.

Mafstories – ZRUŠENÉ!

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 hPredstavenie bolo zrušené!

Banánko, Rudinko i teta Márgit…  V sobotu večer ožijú v Klube 77 kultové postavy a karikatúry mafiánov (Mafstory, Molnárovcovci) aj iné humorné postavy. Jedinečnú show Petra BatthyanyhoRomana Frátriča okorení mladá hudobná zostava známa v zložení bluesmana Lukáša Pialu, herca a imitátora Ivana Kozáka a spievajúcich dvojičiek Lenky a Natálie Martošových.

Elia Moretti v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20.00 h 

Elia Moretti, muzikant a performer, pôvodom z Talianska, nachádza motiváciu v skúmaní ľudskej sebareflexie a pamäti, so snahou rozpamätať sa na niečo, čo sme nikdy neprežili. Viac o jeho sobotňajšom koncerte v Záhrade sa dozviete na Facebooku

Nedeľa 9. február

Geologická zbierka

SSM, Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9.00 h

V tradičných nedeľných tvorivých dielňach si deti vyskúšajú prácu geológa a vytvoria si svoju malú geologickú zbierku. Bude zaujímavá tvarmi, farbami, názvami aj lokalitami nerastov a hornín.  

Akvabatolárium 

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 h

Interaktívne, mokré a zábavné je predstavenie pre batoľatá a rodičov Akvabatolárium. V nedeľu dopoludnia si ho môžete užiť a zamočiť sa spolu s herečkou Máriou Šamajovou. 

 

Spoznaj svet v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 16.00 h 

Stretnutie zahraničných dobrovoľníkov sa v nedeľu popoludní uskutoční v Záhrade. Na stretnutí budete mať možnosť spoznať ľudí z Indonézie, Ukrajiny či Azerbajdžanu a tiež spoznať ich príbehy a krajinu, z ktorej pochádzajú.

Bola raz jedna klietka

Misijný dom, B. Bystrica – 16.30 a 19.00 h 

Príbeh o odvážnom chlapcovi, ktorý sa pokúsi vzoprieť príšerám a zničiť strašnú klietku, si môžete pozrieť už túto nedeľu. Muzikál Bola raz jedna klietka, v réžii dona Juraja Kovaľa, je rozprávka určená aj pre dospelých. Premiéra muzikálu je o 16.30 a 19.00 h v Misijnom dome a všetko o muzikáli nájdete na webe.

Muzikál Bola raz jedna klietka – trailer