V Banskej Bystrici a v blízkom či vzdialenejšom okolí sa tento víkend konajú podujatia, ktoré ulahodia tým, čo majú radi tradície, tým čo sa radi zabávajú, športujú a všetkým, čo majú radi rozprávky a hudbu.  

Piatok 11. január

Lyžovačka v Radvani

Ra2ňski svah, B. Bystrica – 16:00 h

Už od stredy je v prevádzke lyžiarsky vlek na kopci nad Kalinčiakovou ulicou (Radvaň), z ktorého sa tešia najmä deti. Keďže snehové podmienky sú stále dobré, lyžovať sa tu bude aj tento víkend. V piatok (a počas týždňa) vlek premáva od 16.00 do 19.00 h, v sobotu od 10.00 do 19.00 h a v nedeľu od 13.00 do 19.00 h. Aktuálne informácie nájdete na FB stránke Ra2ňski.

UMB hockey team vs ETBU Tigers Texas

Zimný štadión, B. Bystrica – 17:30 h

Banskobystrický UMB hockey team, ktorý je platným členom Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL), si v piatok podvečer zmeria na ľade sily s tímom vysokoškolákov z texaskej East Text Baptist University (USA). Zápas medzi UMB hockey team a ETBU Tigers Texas sa začína o 17:30 h.

Cestovateľský večer

MsKS, Sliač – 18:00 h

Ak sa chcete prejsť po najkrajších kútoch Slovenska, stačí vám zájsť si na Sliač. V tamojšom Mestskom kultúrnom stredisku zažijete naozaj nevšedné putovanie.

The Youniverse v Klube 77

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

The Youniverse sa vyvíja od roku 2015 a tvorí nové hudobné a vizuálne svety. S Jergušom Oravcom na gitare a Tammy Nižňanskou pri mikrofóne, Šimonom Vladárom na basgitare a Adamom Olexíkom na bubnoch môžete očakávať surové bluesové riffy, funkové vampy, zmyselný spev a extatické pohyby. Koncom minulého roka The Youniverse vydali nový, extrémne prepracovaný album CMYK a premiérovo ho zahrajú aj v „77“.

Party v piatok aj v sobotu

Národný disco bar, B. Bystrica – 22:00 h

Príjemné prostredie a zábava až do rána. V Národnom disco bare sa pri dobrej muzike môžete zabaviť a zatancovať si nielen v piatok, kedy vám hudbu bude vyberať DJ RoBBert, ale aj v sobotu s DJ Dadom pri muzike 90. rokov. Obe party sa začínajú o 22:00 h.

Sobota 12. január

Šumná stopa

Šumiac – 7:30 h

Priaznivci bežeckého lyžovania by si nemali nechať ujsť 4. ročník Šumnej stopy. Registrovať sa možno ešte aj pred štartom, prezentácia účastníkov je od 7:30 h na námestí v Šumiaci. Šumná stopa štartuje o 8:00 h, bežkárov a bežkárky čaká trať dlhá cca 26 km, ktorá povedie nádherným prostredím Horehronia.

Do Podhoria na pauštik či škvarky

Podhorie – 14:00 h

Pekný výlet si v sobotu môžete urobiť aj do Podhoria neďaleko Banskej Štiavnice. Chystá sa tam obecná zabíjačka. V ponuke budú zabíjačkové špeciality ako ovarová polievka, kapustnica, jaternice, klobásky aj čerstvé škvarky a pauštik (podhrdlina, lalok). No chýbať nebude ani tekuté občerstvenie na zohriatie – horúci čaj, grog či varené víno.

Ako sa dakodi dávno priadlo

Kultúrny dom, Strelníky – 16:00 h

Je známe, že v minulosti sa počas dlhých zimných večerov ženy a dievky na dedinách schádzali na priadky a páračky. Na Šajbe tieto či iné zvyky vďaka Folklórnej skupine Šajbania nevymreli a pravidelne si ich pripomínajú. Tak aj túto sobotu v klube v prístavbe Kultúrneho domu skupina Šajbania predvedie, ako sa dakodi dávno priadlo. Dozviete sa, na čo sa používa praslica, kolovrátok, kúdela, potak, špulier či vreteno. A Šajba, ak by ste náhodou nevedeli, je pôvodný názov obce Strelníky.

Malý veľký Havo Slavo

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Príbeh s pesničkami o malom psíkovi Slavkovi, ktorého zo všetkého najviac trápi to, že mu každý hovorí, aký je malý. Vyberie sa preto do sveta, aby všetkým dokázal, že je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké“ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19:30 h

Pri známych pesničkách 60. až 80. rokov sa môžete zabaviť na Novoročnej tancovačke v Hostinci na Kopčoku. Zahrá a zaspieva kapela Galaxy BB Music.

Blues koncert U Francúza = PRSTY

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

U Francúza na Hornej ulici bude v sobotu večer znieť príjemné blues.

Žiarislav a Bytosti

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Pri hudbe obľúbenej skupiny Žiarislav a Bytosti sa dá spievať, tancovať, ale aj načerpať živu, ktorá je na ich koncertoch neuveriteľne silná. V Klube 77 Žiarislav a Bytosti zahrajú obľúbené hitovky ale aj nové piesne.

Nedeľa 13. január

Tvorivé dielne pre deti

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

V prvých tvorivých dielňach v tomto roku si deti vyrobia rodinku ježkov – Tihányiovský kaštieľ (9:00 – 12:00 h) a vyberú sa do čias, keď sa aj Banská Bystrica nachádzala ešte pod hladinou mora – v Thurzovom dome si môžu vyrobiť sadrový odliatok morského dna so skamenelinami (13:00 – 17:00 h).

Akvabatolárium aj bubáci

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 h

Rozprávková nedeľa v bábkovom divadle poteší najmenšie aj väčšie deti. Deti od 15 mesiacov do troch rokov a ich rodičia sa môžu pobaviť v Akvabatoláriu (o 10:00 h Teátriu) a pri protistrašidelnej Bubáckej rozprávke sa môžu báť alebo smiať malí aj veľkí (Teátrium, 16:00 h).

Zaspievajú pre deti

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 18:00 h

Tie najkrajšie slovenské aj zahraničné muzikálové melódie a náročné sakrálne skladby odznejú v nedeľu večer v banskobystrickom Evanjelickom kostole v podaní muzikálových hercov a spevákov Mirky Partlovej, Dáriusa Koči a Petra Makranského. Špeciálnym hudobným hosťom koncertu bude mladá speváčka Lenka Lóšková zo Stageart Musical School Hamburg. Koncert je pokračovaním vianočného benefičného turné a výnos zo vstupného bude venovaný do zbierky Hodina deťom.

Trojkráľový koncert

Saleziáni Don Bosca, B. Bystrica – 19:15 h

Na Trojkráľovom koncerte v Chráme Panny Márie Pomocnice u Saleziánov Don Bosca (sídlisko Sásová-Rudlová) vystúpi Orchester Camerata Novisoliensis. Pod taktovkou dirigenta Pavla Tužinského zaznejú diela Bacha, Vivaldiho, Telemanna, Donizettiho, Bizeta a ďalších velikánov.