Tento víkend si Banskobystričania môžu zájsť do parku a užiť si tam babie leto, alebo vyjsť serpentínami na Urpín a zaspomínať si na „staré dobré časy“, o ktorých sa píše v novej knihe Banská Bystrica – Ako sme tu žili.

Rozmanité teórie o Zemi

Divadlo ŠT, Komenského ul. – piatok 3. október, 19. hod.

Divadlo studio tanca_premieraČím viac vieme, tým menej chápeme… Autorské tanečné predstavenie Rozmanité teórie o Zemi sa pokúša s istým nadhľadom a humorom predstaviť divákom niekoľko dnešných tradičných diagnóz, chorôb, či fóbií, ktoré sa označujú ako civilizačné alebo typické pre ľudstvo práve v tomto období. Vyhorenie, úzkosti, klimatické zmeny, strach, neurózy – vieme ich dokonale popísať, rozobrať, pomenovať, teoreticky uchopiť a predsa, alebo možno práve preto, im s takou chuťou a často krát až vnútornou radosťou podliehame… Námet a réžia: Jakub Nvota, asistencia: Zuzana Ďuricová Hájková, hudba: Martin Geišberg a LaBon, scéna: Jaroslav Daubrava, kostýmy: Miroslav Daubrava, interpretácia: umelecký súbor Divadla štúdio tanca.

Činoherno-tanečná inscenácia má premiéru v piatok 3. októbra o 19. hod. v Divadle Štúdio tanca (Komenského 12 – na Kačici).

SLOVOMfest

Banská Bystrica, piatok – sobota, 3. – 4. október

Banskobystrickými šibalstvami v piatok ráno začína a Večerom Nula v sobotu večer končí 2. ročník festivalu SLOVOMfest, ktorého myšlienkou je pripomínať hodnotu slova a zároveň hodnotu umenia v jednom čase a na jednom priestore. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Banská Bystrica – Ako sme tu žili

Múzeum SNP, Kapitulská ul. – piatok 3. október, 16. hod.

V kinosále Múzea SNP v piatok popoludní uvedú do života knihu Banská Bystrica – Ako sme tu žili (Vladimír Bárta a kolektív). Kniha mapuje život v metropole stredného Slovenska v minulom storočí a najmä v jeho 2. polovici. Je dielom kolektívu autorov, pamätníkov na tamtie časy, ktorí ku svojim spomienkam vybrali z rodinných archívov pozoruhodné dobové čiernobiele fotografie prezrádzajúce čitateľom, ako vyzeralo toto utešené mesto v nedávnej, v dávnejšej i dávnej minulosti. Kde boli staré bystrické kiná, kaviarne, hotely a reštaurácie, obchody a krčmy, ihriská, na ktorej ulici bolo korzo, ako tiekol Hron a kadiaľ premávali dymiace rušne starej železnice. Ale aj to,  ako vyzerali dnes už neexistujúce obce Radvaň a Kráľová, ktoré padli za obeť novej výstavbe mesta. Nostalgiou dýchajú obrázky staručkých bystrických železničných staníc, neexistujúceho vodného hradu v Kráľovej, bývalých bystrických a kráľovských kúpeľov, špacírky na serpentínach plaziacich sa po stráňach vrchu Urpín i nekonečné vodné zrkadlo z roku 1974, keď sa starý Hron vrtošivo vrátil do svojho pôvodného koryta a zalial obrovský priestor pod Pamätníkom SNP… 

Nízkotučný život… nejem, nežijem, nemilujem

Nizkotučny zivot Aula BelianaAula Beliana, Tajovského ul. – piatok 3. október, 19. hod.

Dej jednej z najnovších hier Viliama Klimáčka (Divadlo GUnaGU) Nízkotučný život sa odohráva v redukčnom sanatóriu so sprísnenou kontrolou tukov. Stretávajú sa tam tri ženy – Anita, redaktorka vydavateľstva, Ingrid, poslankyňa parlamentu, trpiaca bulímiou a psychicky narušená Krista. Každá prichádza s motiváciou schudnúť. Cez vtipné príbehy protagonistiek sa postupne odhaľujú ich životy a problémy doby v ktorej žijeme. Hrajú: Petra Polnišová, Zuzana Mauréry, Zuzana Šebová, Darina Abrahámová, Viktor Horján.

Babie leto v parku (Leninovom)

Mestský park – sobota 4. október, 10. – 16. hod.

Čo môže byť krajšie ako užívať si babie leto v parku? Túto sobotu si ho môžete užiť aj vy a to na nultom ročníku jedinečného jesenného minifestu Babie leto v parku. Podujatie ako poďakovanie dobrovoľníkom pripravili organizátori projektu Natri si svoju lavičku, ktorý sa v banskobystrickom Mestskom parku realizoval od 23. augusta do 27.septembra 2014. Pre deti aj rodičov je pripravený bohatý program plný aktivít. Viac o sobotňajšom podujatí ale aj o projekte sa dočítate aj v tomto článku.

Banskobystrický fotomaratón

SOS, Dolná 35 – sobota 4. október, 9. hod.

Fotomaratón je v Európe známa a populárna súťaž. V jeden deň sa súťaží, hodnotí aj prezentuje. V Banskej Bystrici sa uskutočnilo už jedenásť ročníkov. O 9. hod. sa vyžrebuje téma Banskobystrického fotomaratónu. Fotografi majú 2,5 hodiny na nafotenie 5 fotografií. Po obedňajšej prestávke bude súťaž pokračovať premietnutím fotografií a cenou diváka, ktorú získa fotograf s najväčším počtom udelených bodov. Porotcom súťaže bude známy slovenský fotograf Joe Klamar. Na fotomaratón sa treba prihlásiť do 3. októbra.

Jules Verne a jeho svet

Europa VerneEuropa SC – sobota 4. október, 14. – 18. hod.

Jules Verne a jeho svet je názov výstavy, ktorú počas októbra môžete navštíviť v Europa SC v Banskej Bystrici. A nielen navštíviť, ale sa aj aktívne zapojiť do tvorivých workshopov v EKOdielňach či zúčastniť sa čítačiek z Verneoviek. V sobotu sa vo Verneovom svete môžete zapojiť do tvorby v EKOdielni. Témou je román Päť týždňov v balóne. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Hip-hop v Záhrade

Záhrada CNK, Námestie SNP 16 – sobota 4. október, 19. hod.

Prago Union je jedna z najvýraznejších hip-hopových skupín na československej pôde. Ich jedinečný koncert si môžete vychutnať už túto sobotu v banskobystrickej Záhrade. Koncert sa začína o 19. hod. Čítajte viac aj v tomto článku. 

Oknom… pesničky aj obrázky

Klub HaD, Horná 95 – sobota 4. október, 19. hod.

Aj v Klube Hudby a Divadla bude v sobotu večer znieť hudba. Katka Koščová s kapelou a hosťom, akordeonistom Michalom Červienkom, predstaví pesničky zo svojho nového albumu Oknom. Po koncerte bude vernisáž výstavy výtvarníčky Evy Filipovej. Viac informácií nájdete aj v našom predchádzajúcom článku.

Goaraľu cy či ne žaľ

Aula SZU, Bernolákova ul. – sobota 4. október, 18. hod.

No a do tretice muzika. Tentoraz goralská, v podaní ľudovej hudby Kollárovci z malej goralskej obce Kolačkov. Táto ľudová hudba vznikla v roku 1998. Ich živá hudba, temperamentný spev a humorné slovo vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru, ktorá vyčarí na vašej tvári úsmev, nadšenie a dobrú náladu. Svojím goralským temperamentom si získavajú priazeň mnohých fanúšikov. Môžete sa o tom presvedčiť v sobotu večer na ich koncerte v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Skoro divadlo, skoro život

Záhrada CNK, Námestie SNP 16 – nedeľa 5. október, 19. hod.

Záhrade CNK v nedeľu uvedie premiéru autorskej multižánrovej inscenácie SK.ART – skoro divadlo, skoro život. Jeho hlavnou témou je pojem – umenie a stav – Slovensko. Mladá a malá krajina, ktorá vychováva mladých ľudí k umeniu a tí dostávajú titul Mgr.art… Inscenácia Jána Mikuša je svojbytným svetom, ktorý stavia v diskurz témy umenia a čerstvosť dejín mladého národa. Hrajú: M. Danadová, T.Mischura, N.Fašánková

Búdky a serpentíny na Urpíne

Urpin_budkyMalá stanica – nedeľa 5. október, 10. – 12. hod.

Urpín býval kedysi tradičným cieľom nedeľných prechádzok Banskobystričanov. Teraz, keď na kopec vedie nový náučný chodník, je príležitosť túto tradíciu obnoviť. A konkrétne túto nedeľu môžete spojiť príjemné s užitočným – prechádzku spojiť s čistením a opravou vtáčích búdok a pozorovaním vtáctva.

Na trase Náučného chodníka Serpentíny Urpín, dlhej takmer 4 kilometre, s prevýšením 190 metrov, uvidíte vyrezávané infotabule zdobené drevenými plastikami, interaktívne zastavenia, ale aj rez kmeňa 282 ročného smreka obyčajného, ktorý mapuje históriu Banskej Bystrice. 

Batolárium aj Červená čiapočka

BDNR, Skuteckého ul. – nedeľa 5. október, 10. a 16. hod.

Po festivale Bábkarská Bystrica Bábkové divadlo na Rázcestí otvára v nedeľu svoju 54. divadelnú sezónu. Dopoludnia o 10. hodine v Teátriu si deti s rodičmi môžu užiť Batolárium. Popoludní o 16. hod. to bude rozprávka Červená čiapočka.

Medvede a my

Medvede a myTihányiovský kaštieľ – nedeľa 5. október

Medveď fascinuje ľudí od nepamäti. Človek má pred ním na jednej strane rešpekt, na strane druhej obdivuje jeho krásu, majestátnosť a silu. V minulosti o medveďoch vzniklo množstvo povier a bájok, z ktorých mnohé sú živé aj v súčasnosti. Aká je v skutočnosti táto najväčšia európska šelma? Medvede a my je výstava, ktorá vám ponúkne odpovede na tieto otázky a mnohé ďalšie zaujímavosti. Obsahuje pútavé informácie, atraktívne zbierkové premety, interaktívne prvky nie len pre deti. Príďte s nami zábavnou formou objaviť tajomný život týchto fascinujúcich zvierat. Výstavu v Tihányiovskom kaštieli môžete navštíviť do 30. novembra, v nedeľu od 9. do 12. a od 13. do 17. hod.

Detva, Sebechleby, Modrý Kameň aj Badín.

Ak máte chuť urobiť si výlet, zájdite trebárs do Detvy, kde sa v rámci Dní mesta v sobotu a v nedeľu koná tradičný jesenný jarmok spojený s poďakovaním za tohtoročnú úrodu. V Sebechleboch (Stará Hora) sa v sobotu uskutoční Festival vinohradníctva, ľudovej gastronómie, cestovného ruchu a zábavy. Modrý Kameň zas túto sobotu láka na tradičné Gaštanové slávnosti.

No a v Badíne bude v sobotu  1. badínsky OKTÓBERFEST. V priestoroch dvora tamojšieho obecného úradu na vás čaká občerstvenie, hudba, pivné súťaže aj diskusie o varení piva a všeličo aj pre deti.